23.12.2013 | 20:56

avatar

Adam Haertle

Widz programu ukradł bitcoiny dziennikarza prosto z telewizora

Przechowywanie walut wirtualnych wymaga zachowania przynajmniej podstawowych zasad bezpieczeństwa. Do nich należy także unikanie pokazywania klucza prywatnego swojego portfela w popularnym programie telewizyjnym.

Kiedy pewien student pokazał w telewizji transparent z kodem obrazkowym swojego portfela, dostał ponad 23 BTC darowizn. Był jednak na tyle sprytny, że pokazał oczywiście tylko klucz publiczny – w przeciwieństwie do dziennikarza stacji Bloomberg TV, który pokazał klucz prywatny i stracił całą – choć niewielką – zawartość swojego portfela.

Prywatny klucz portfela

Prywatny klucz portfela

Wpadka nastąpiła w trakcie programu na żywo, gdzie jeden z dziennikarzy pokazywał dwóm innym, jak można wykopać bitcoiny. Na zakończenie swojej opowieści sprezentował dwojgu prowadzącym program kupony bożonarodzeniowe, które były załadowane kwotą 20 dolarów. Kupony składały się m. in. z klucza publicznego, znajdującego się na okładce (do załadowania kuponu) oraz klucza prywatnego, ukrytego za plombami bezpieczeństwa. Jeden z odbiorców kuponu rozpakował go na wizji i pokazał kamerom.

Pewien widz programu zauważył wpadkę i korzystając z rozdzielczości HD szybko zeskanował kod QR i zaimportował klucz oraz opróżnił portfel, po czym pochwalił się tym wyczynem na Reddicie. Obiecał też, że odda przejęte środki, jak tylko ich właściciel poda mu nowy, bezpieczny adres swojego portfela. Ten jednak szybko odpowiedział, że była to świetna lekcja bezpieczeństwa BTC i zdobywca dwudziestu dolarów może je zatrzymać. Pod tym linkiem możecie zobaczyć fragment programu, w którym doszło do wpadki (ok. 4 minuty).

Jak nie stracić swoich BTC

Przypadek, opisany powyżej, raczej większości użytkowników kryptowalut nie grozi, choć świetnie obrazuje różnicę między kluczem publicznym a prywatnym. Wystarczy tylko pamiętać, że klucz prywatny jest kluczem do całego majątku i nie wolno go publikować w żadnej formie. Warto także rozważyć sens trzymania swoich BTC w serwisie internetowym – historia pokazuje, ze dość często zmieniają one właściciela bez wiedzy poprzedniego posiadacza. W przypadku posiadania kwoty wartej ochrony polecamy także przechowywanie portfela na komputerze nie podłączonym do sieci.

Powrót

Komentarze

 • avatar
  2013.12.23 22:56 Michał

  Jeden z powodów dlaczego Bitcoin zawsze pozostanie g*wnem do spekulacji.

  Odpowiedz
  • avatar
   2013.12.23 23:30 janusz

   z gimbokomentarzami bez argumentów proponuję wracać na niebezpiecznika

   Odpowiedz
   • avatar
    2013.12.24 00:49 Rad

    Gimbus to mało powiedziane. Pewnie spekulował, wtopił i teraz się wyżywa :D

    Odpowiedz
    • avatar
     2014.01.06 14:25 Michał

     Nic nie wtopiłem. Zarobiłem kilkaset złotych na Bitcoinie, ale i tak myslę, że jest tylko g*wnem do spekulacji (co przyznało wielu inwestorów).

     Odpowiedz
 • avatar
  2013.12.24 00:57 Mateusz Turysta

  Te kody sa jak numery kart kredytowych i kod cvv2 nie wiem jak ktos moglbyc na tyle głupi aby odkryć klucz prywatny i go pokazac na wizji… i to jeszcze w publicznym pewnie popularnym programie ehh szkoda slow

  Swoją drogą oaoby które ominął szał btc zapraszam do kopania dogecoinow :)

  Odpowiedz
  • avatar
   2013.12.24 01:50 bitcoinet

   Takie sytuacje miały już miejsce, ale obecnie świadomość użytkowników rośnie, więc będzie lepiej :) Odnośnie dogecoinów to jest to waluta czysto spekulacyjna, jeśli ktoś kopie to najlepiej od razu wymieniać na BTC i nie trzymać jej zbyt długo, bo kiedyś upadnie. Pisałem o tym na swoim blogu tutaj: http://bitcoi.net/18CQZV4

   Odpowiedz
  • avatar
   2013.12.24 10:27 adf88

   Już się tak nie wyżywaj na biednym dziennikarzynie. To była tylko pokazówka, jakaś śmieszna kwota by zademonstrować jak to działa. Być może zrobił to świadomie (zaryzykował) lub półświadomie (nie myślał o bezpieczeństwie bo mu nie zależało).

   Odpowiedz
  • avatar
   2013.12.25 11:44 anon

   tak samo madrzy jak osoby zamieszczajace skany swoich dowodow i kart platniczych na face

   Odpowiedz
 • avatar
  2013.12.24 13:19 Bercik

  Mam Pytanie do kolegów, jak wygląda bitcoin, jak rozpoznać? czy mogę posiadać bitcoin na pendrive?

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Widz programu ukradł bitcoiny dziennikarza prosto z telewizora

Komentarze