06.11.2012 | 11:41

Adam Haertle

Wielki przegląd polskich serwisów z branży IT Security – fora

Zapraszamy na trzecią część przeglądu stron poświęconych bezpieczeństwu komputerowemu. Omówiliśmy już polskie serwisy informacyjne, blogi prowadzone przez Polaków oraz serwisy zagraniczne. Czas na fora poświęcone bezpieczeństwu.

Postanowiliśmy nie dzielić opisywanych forów na kategorie –  jest ich niewiele i są dość do siebie podobne. Staraliśmy się je opisać w kolejności malejącej atrakcyjności – na początku umieściliśmy te fora, na których ciągle coś się dzieje, a listę zamykają te serwisy, które albo już umarły, albo są bliskie końca. Staraliśmy się także określić grupę docelową użytkowników, choć nie zawsze było to łatwe. Zapraszamy do lektury.

devilteam.pl – klasyczne forum czarnych kapeluszy, chyba najbardziej „hakerskie” ze wszystkich tu opisywanych. Po 3 latach istnienia ma 10 tysięcy użytkowników i 7 tysięcy tematów. Porusza wszystkie tematy związane z bezpieczeństwem komputerowym, duża aktywność użytkowników we wszystkich działach. Bardzo popularny jest dział Bugtraq, gdzie publikowane są odkryte przez użytkowników błędy w publicznych serwisach www.

SafeGroup.pl – jedyne w zestawieniu miejsce wyłącznie dla białych kapeluszy, 5 tysięcy użytkowników, 6,6 tysiąca tematów. Istnieje od 6 lat, spory poziom aktywności użytkowników, wiele aktywnie rozwijanych tematów. Porusza głównie kwestie bezpieczeństwa z perspektywy użytkownika sieci, użytkownicy publikują ciekawe testy oprogramowania, szczególnie antywirusowego. Można także znaleźć fachową pomoc w przypadku infekcji wirusowej.

hack.pl – miejsce dla szarych i czarnych kapeluszy, prawie 20 tysięcy użytkowników i 8,5 tysiąca tematów. Istnieje od 6 lat, obecnie umiarkowanie aktywne, pojawiają się nowe wpisy w niektórych kategoriach. Poruszane tematy oprócz kwestii bezpieczeństwa obejmują również programowanie, tworzenie stron www oraz zarządzanie systemami operacyjnymi.

haker.com.pl – miejsce dla czarnych kapeluszy, 108 tysięcy użytkowników, 21 tysięcy tematów. Istnieje od 11 lat, poruszane tematy głównie krążą wokół tego „jak się włamać”. Dużo wpisów o koniach trojańskich, trochę o programowaniu, nie brakuje poradników dla początkujących i średnio zaawansowanych.

uw-team.org – miejsce dla białych i szarych kapeluszy, 10 tysięcy użytkowników, 8 tysięcy tematów. Istnieje od 8 lat i oprócz tematów związanych z bezpieczeństwem omawia także wszystko, co związane z komputerami – sprzęt, programowanie, systemy itp. Umiarkowana aktywność.

hackme.pl – miejsce dla programujących kapeluszy. 148 tysięcy użytkowników, 9 tysięcy tematów. Istnieje od 6 lat i skupia się na tworzeniu złośliwego oprogramowania. Jeśli chcesz napisać swojego konia trojańskiego lub keylogger w Delphi czy w Pascalu, to właśnie tam powinieneś zajrzeć. Umiarkowana aktywność, ale dużo materiałów historycznych.

haxite.org – miejsce dla szarych kapeluszy. 15 tysięcy tematów. Istnieje od 9 lat, porusza klasyczne tematy takie jak włamania, programowanie i administracja. Aktywność niewielka, choć istniejąca.

cc-team.org – kiedyś miejsce spotkań czarnych kapeluszy. 6 tysięcy użytkowników, 36 tysięcy tematów, 9 lat istnienia. Tematyka klasyczna – wszystko, co dotyczy bezpieczeństwa komputerowego i okolic. W ostatnich tygodniach jedyni aktywni użytkownicy to spamboty.

tdhack.com – miejsce dla białych i szarych kapeluszy. 30 tysięcy użytkowników, 1.2 tysiąca tematów. Istnieje od 4 lat i skupia się na dyskusjach na temat zadań, opublikowanych w serwisie. Forum jeszcze całkiem nie umarło, ale przez ostatni tydzień nie pojawił się tam żaden nowy post.

hack.edu.pl – miejsce dla początkujących kapeluszy ze Szkoły Hakerów. Prawie 8 tysięcy użytkowników, 2 tysiące tematów. Dostęp do forum posiadają tylko internauci, którzy nie potrafili znaleźć pozostałych forów i musieli zapłacić za kurs Szkoły Hakerów. Na forum ruch niewielki.

mhaker.pl – miejsce kiedyś dla szarych i czarnych kapeluszy. 4 tysiące użytkowników, 500 tematów. Istnieje od 3 lat i od jakiegoś czasu nie dzieje się tam praktycznie nic, forum wymarło.

Tyle serwisów udało się nam odnaleźć. Oczywiście kwestie bezpieczeństwa komputerowego poruszają również sekcje większych forów IT, jednak chcieliśmy skoncentrować się tylko na tych serwisach, w których bezpieczeństwo jest tematem wiodącym. Nie da się też ukryć, że najwięcej wycieków baz danych pojawiało się ostatnio na forum PBM w sieci TOR, jednak ono również nie spełnia kryterium skupienia na kwestiach bezpieczeństwa IT, stąd nie znalazło się na powyższej liście. Jeśli pominęliśmy jakiś ciekawy serwis – dajcie koniecznie znać.

Powrót

Komentarze

 • 2012.11.06 13:03 omikron

  Dzień dobry.

  Jestem moderatorem na forum hack.edu.pl i poczułem informacyjny niedosyt czytając fragment artykułu dotyczący naszego forum. A zatem pozwolę sobie uzupełnić pewne informacje.
  Forum istnieje od 2006 roku i propaguje white hacking. Dostęp do forum mają osoby, które zakupiły dowolny zestaw szkolenia i głównym celem forum jest wspieranie użytkowników w zakresie tematyki poruszonej w tych szkoleniach, choć wybiegamy również poza tą tematykę, dla przykładu moją domeną jest administracja linuksem, bazami danych i sieciami komputerowymi. Owszem, aby dostać się do forum trzeba dokonać zakupu któregoś podręcznika, ale przecież nikt nie kupuje podręcznika, żeby mieć dostęp do forum a odwrotnie – kupuje podręcznik, żeby mieć odpowiednio zebrane informacje a z forum korzysta wtedy, gdy potrzebuje uzupełnić swoją wiedzę, lub dowiedzieć się czegoś więcej.
  Ilość użytkowników to faktycznie ok 8 tysięcy (przy czym każdy użytkownik ma zagwarantowany 1 rok dostępu do forum), liczba tematów ponad 2000 (liczba jest zmienna, co jakiś czas usuwamy stare tematy, ewentualnie opracowujemy artykuły dotyczące częściej pojawiających problemów a zbędne tematy usuwamy, żeby nie zaśmiecały forum), a przez ostatni tydzień sam napisałem 30 postów w ramach odpowiedzi na pytania użytkowników.
  Użytkownicy forum są w różnym wieku i reprezentują różny poziom wiedzy, w końcu przychodzą tu, żeby się dowiedzieć czegoś nowego i podzielić własnymi doświadczeniami. Czasem odsyłamy też użytkowników na inne fora, specjalizujące się w pewnej konkretnej dziedzinie (np forum Ubuntu, dla użytkowników mających problemy z tym systemem operacyjnym), w końcu naszym celem nie jest „przejęcie kontroli nad internetem” a jedynie pokazanie możliwości rozwoju osobom, które do nas trafiają oraz „podanie im wędki” tak, żeby w przyszłości radzili sobie sami bez czyjejkolwiek pomocy.

  Pozdrawiam omikron.

  Odpowiedz
  • 2012.11.19 00:10 do szkolyhakerow

   Kolego z szkoly hakerów raz ze ci za to modowanie płacą (300zł kiedyś proponowali)

   dwa nie masz poejecia co piszesz.

   a Uw to raczej same wihite haty :)

   Odpowiedz
   • 2012.11.29 14:02 omikron

    Proponowali Ci 300 PLN? To jakiś cienki musiałeś być. Ja dostaję 5000PLN i od nowego roku mam dostać podwyżkę ;)
    A tak w ogóle to mógłbyś się przedstawić, bo skoro ja nie wiem co piszę, a Ty wiesz lepiej, to chciałbym się dowiedzieć z kim rozmawiam.

    Odpowiedz
 • 2012.11.06 15:37 Gynvael Coldwind

  Hmm, dwie sprawy:

  1. O ile opisanie polskich serwisow i blogow moge zrozumiec, to… polskie fora? ;) Osobliwy pomysl.

  2. Co konkretnie w powyzszym spisie znacza np „czarne” i „szare kapelusze”?
  Chodzi mi np. o forum uw-team.org (gdzie jestem jednym z adminow), ktore zostalo opisane tak: „uw-team.org – miejsce dla szarych i czarnych kapeluszy”. Ehm, skad ten pomysl w ogole (szczegolnie biorac pod uwage regulamin forum, np. punktu 3.11, 3.13 i 3.14 czy tematy ktore na forum sa poruszane)?
  Przyznaje, ze „czarne kapelusze” to ostatnie okreslenie jakie bym uzyl w stosunku do tego forum :)

  Odpowiedz
  • 2012.11.06 16:00 Adam

   ad 1 – Nawet jeśli dwóm czytelnikom się to do czegoś przyda, to warto.
   ad 2 – Jak widać na analizy regulaminów nie wpadlismy, nasza wina. Poprawione :)

   Odpowiedz
 • 2012.11.06 18:47 ebreo

  Jalisco malo forum znalazles wiekszosc z nich to forum dla lamerow.
  Istnieje 4p php.pl devpytania goldenline gdzie jest wiecej specjalistow i wiekszy poziom
  Oczywiscie haxite i uw forum sa wporzadku

  Odpowiedz
  • 2012.11.06 18:51 Adam

   Której części zdania „chcieliśmy skoncentrować się tylko na tych serwisach, w których bezpieczeństwo jest tematem wiodącym” nie zauważyłeś? :)

   Odpowiedz
 • 2012.11.06 21:16 cx

  dt rządzi ;]

  Odpowiedz
 • 2012.11.08 20:56 Selen

  A WHT.PL?

  Odpowiedz
  • 2012.11.08 20:59 Adam

   A to jest forum o bezpieczeństwie IT? :)

   Odpowiedz
   • 2012.11.09 10:25 Selen

    Również.

    Odpowiedz
    • 2012.11.09 11:15 Adam

     To powtórzymy trzeci raz :) „chcieliśmy skoncentrować się tylko na tych serwisach, w których bezpieczeństwo jest tematem wiodącym”

     Odpowiedz
 • 2012.11.10 23:35 Adam

  Do listy forów dopisujemy także zapomniane w tej edycji http://hackinq.pl

  Odpowiedz
 • 2013.02.07 11:49 Julian

  Niezły pomysł z tymi zestawieniami, na pewno się przydadzą.
  Dzięki. ;)

  Odpowiedz
 • 2017.03.27 22:37 Megan

  Przydałoby sie dodanie nowych linków bo od czasu wrzucenia posta doszło nowych stron.

  Odpowiedz
 • 2017.03.28 13:22 HR Specialist

  Szukam super specjalisty z branży IT Security do ciekawego, rozwojowego i opłacalnego projektu we Wrocławiu.
  Inspirująca również byłaby dla mnie rozmowa z osobą, która przybliżyłaby mi świat Security.

  Odpowiedz
 • 2020.08.23 13:06 0x07

  Dzień dobry,
  Bardzo ciekawy artykuł. Może update? Niektórzy się nawrócili z drogi black hat. :)

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Wielki przegląd polskich serwisów z branży IT Security – fora

Komentarze