20.05.2012 | 21:37

avatar

Adam Haertle

Wpadka tygodnia – odcinek 17

Mijający tydzień obfitował we wpadki różnej kategorii. Kilka z nich zdążyliśmy już opisać wcześniej – nielegalnego imigranta szefującego ochronie lotniska, false-positive Aviry wyłączający Windowsy czy złodziei, którzy zapomnieli wylogować się z Facebooka po napadzie. Kto zatem zasłużył na nagrodę?

 Tytuł Wpadki Tygodnia wylądował tym razem wyjątkowo daleko, bo w Iranie. Jak pewnie już słyszeliście, Iran powoli odcina się od globalnej sieci. Nie tylko planuje zbudowanie „swojego internetu”, ze stronami zgodnymi z prawem koranicznym, ale także wprowadził aktywne systemy filtrowania treści niezgodnych z obowiązującymi przepisami. Naszą nagrodę otrzymują właśnie twórcy tego systemu.

Powody przyznania nagrody

Jakiś czas temu jedna z agencja dziennikarska Mehr News zadała trudne pytanie – czy dziennikarze lub inne osoby, które potrzebują dostępu do nieocenzurowanych treści, by wykonywać swoją pracę, mają prawo korzystać z metod omijania cenzury takich jak serwery proxy? Pytanie było trudne, ale odpowiedź za to prosta – ajatollah Ali Khamenei ogłosił, iż korzystanie z serwerów proxy jest nielegalne, bez względu na cel, jaki przyświeca użytkownikowi. Niestety Irańczykom nie było dane zapoznać się z tą wypowiedzią – ponieważ ze względu na słowa „serwery proxy” została ona ocenzurowana. Gratulujemy skutecznego systemu.

Konkurencja

Poważną konkurencję dla dzisiejszego laureata stanowili administratorzy serwisu Centralnej Komisji Edukacyjnej. Zgodnie z kilkuletnią tradycją zarządzana przez nich witryna po raz kolejny padła ofiarą włamywaczy. Może na czas matur na serwerze powinni umieszczać statyczny kod html?

Powrót

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Wpadka tygodnia – odcinek 17

Komentarze