28.04.2015 | 11:20

avatar

Adam Haertle

Złośliwy operator atakuje trwające właśnie testy systemu wyborczego

W całej Polsce trwają właśnie testy nowego systemu wyborczego. Według otrzymywanych przez nas informacji testy przebiegają zaskakująco dobrze – sami testujący nie mogą się nachwalić. Zdarzają się jednak drobne, zabawne problemy.

Na dzisiaj zaplanowano testy systemu wyborczego (WOW – Wsparcie Organów Wyborczych) zbierającego informacje o frekwencji oraz protokoły obwodowe. Po doświadczeniach z zeszłorocznych wyborów operatorzy i informatycy zostali bardzo miło zaskoczeni brakiem poważnych problemów z systemem.

Wspólne hasło, wspólny problem

Aby umożliwić udział w teście maksymalnej liczbie operatorów systemu, tym, którzy jeszcze nie pobrali swojego osobistego loginu i hasła, udostępniono login i hasło testowe. Problem jednak polega na tym, że każdy posiadacz tego hasła może zalogować się do systemu i je zmienić. Najwyraźniej w okolicach Wrocławia ktoś ze złośliwości – lub niewiedzy – walczy z obsługą systemu.

Złośliwy operator

Złośliwy operator

Na stronie Urzędu Miejskiego Wrocławia pojawił się komunikat wzywający „złośliwego operatora” by ten zaprzestał ciągłego zmieniania hasła, które utrudnia dostęp innym użytkownikom. Użytkownicy zostali z kolei poproszeni o cierpliwe próby logowania – najwyraźniej administrator systemu co chwilę przywraca prawidłowe hasło, by można się było zalogować.

Drobne usterki

W obwodach, z których spływają do nas informacje o przebiegu testów, nie było prawie żadnych problemów. Raporty o frekwencji zostały pomyślnie wysłane, tak samo udało się z protokołami. Najczęściej spotykane problemy użytkowników to niepotrzebne dopisywania ciągu „www” przed adresami witryn używanych do testów (twórca systemu nie przewidział takich aliasów) czy też przełączenie się kalkulatora w tryb offline (znika przycisk „Wyślij”) lub problemy z formatowaniem wydruków. W większości przypadków wystarcza usunięcie ciasteczek oraz pamięci podręcznej i odświeżenie okna przeglądarki.

System i tak bez wpływu na wyniki

Nauczona doświadczeniami poprzednich wyborów Państwowa Komisja Wyborcza tym razem postanowiła dmuchać na zimne i wobec braku możliwości zbudowania sensownego, działającego systemu obsługującego kompleksowo wybory (głównie ze względu na brak czasu) ustaliła, że w zasadzie systemu zliczającego głosy nie będzie. Używany obecnie system ma jedynie:

 • przekazać informacje o frekwencji w trakcie głosowania
 • sprawdzić poprawność arytmetyczną wyników głosowania w obwodzie
 • wydrukować protokoły głosowania

Jak informuje sama PKW,

Dopuszczony do wykorzystania system, zgodnie z przyjętymi założeniami, na żadnym z etapów działania nie będzie sumował ani ustalał wyników głosowania.

Choć rozwiązanie problemu awarii systemu przez jego usunięcie trudno nazwać dobrą praktyką, to lepsze to chyba niż walka, która odbywała się w zeszłym roku. Dalej wstyd, ale przynajmniej nie będzie trzeba nikogo zwalniać.

Powrót

Komentarze

 • avatar
  2015.04.28 11:40 Marian

  Nie będzie liczył, bo trudniej było zaimplementować funkcję 'premiujące’ partię rządzącą, niż wydać polecenie ludziom? ;)

  Odpowiedz
  • avatar
   2015.04.28 13:02 anonim

   o czym ty pieprzysz człowieku? to że jesteś kucem korwina to nie znaczy że ktoś fałszuje wybory, to nie rosja

   Odpowiedz
   • avatar
    2015.04.28 13:36 malpiwnuk

    Mam dziwne wrażenie, że to „kuce” od Pana Jarosława ciągle o fałszowaniu…

    Odpowiedz
   • avatar
    2015.04.28 14:38 Stas

    W Polsce jest gorzej niz w Rosji, bo rzadzi nami USraelski plebs, przez ktory nie mozemy wdrazac porzadnych rozwiazan tj: http://ruchkontroliwyborow.pl/index.php?topic=66.0

    Odpowiedz
   • avatar
    2015.04.29 02:00 Krzysztof

    Faktycznie, geograficznie nie jesteśmy Rosją, ale… Przytoczę osobiste doświadczenie z wyborów sprzed ok. 15 lat (nie pamiętam dokładnie które – czy 1999 czy 2001). W swojej komisji wyborczej postanowiłem postawić X przy wspomnianym JKM. Zatem powinien być conajmniej 1 głos. Ale powieszone wyniki pokazywały, że JKM dostał w tejże komisji 0 (ZERO) głosów. Zatem co się stało z moim głosem? Wyparował? Stał się nieważny? I jakimś dziwnym przypadkiem przy ostatnich wyborach samorządowych (jak również poprzednich z roku 2010 – por. http://blogpress.pl/node/19726) takich „czarów” (jakie opisałem na początku) było dość sporo… IMHO daje to do myślenia…

    Odpowiedz
   • avatar
    2015.04.29 16:11 Pawełek

    To chyba bardziej niż oczywiste że poprzednie wybory były zfałszowane i to nie tylko ze względu na system informatyczny. Karty głosowania walające się po całym budynku, ustawienie wyboru tak że głos był nie ważny itd. itp. tylko typowy leming tego nie dostrzega.

    Odpowiedz
 • avatar
  2015.04.28 12:03 mateo

  I bardzo dobrze, nie będą znowu kuce od Korwina psuć systemu!

  Odpowiedz
 • avatar
  2015.04.28 12:14 Rafał

  Od jutra wrzucamy wszystkie firewalle, kończymy nie współpracę z dostawcami rozwiązań Security i przechodzimy na tryb grzefznosciowy – na głównej stronie umieścimy prośbę, o uprzejme nie atakowanie naszej infrastruktury.

  Odpowiedz
 • avatar
  2015.04.28 12:31 marsjaninzmarsa

  Looool… przecież napisanie kodu blokującego zmianę hasła danemu użytkownikami zajęłoby komuś z podstawową wiedzą o programowaniu równie dużo czasu co napisanie tego komunikatu z prośbą… XD

  Odpowiedz
  • avatar
   2015.04.28 13:08 kez87

   Ooooo to admini rządowi nie potrafią zmienić praw dostępowych do passwd,czy może to po prostu windows ? :D

   Odpowiedz
  • avatar
   2015.04.28 14:02 JackN

   A co jeśli to źródło jest zamknięte? o.O

   Odpowiedz
   • avatar
    2015.04.28 21:23 ragils

    w zasadzie to trigger na tabeli by to spokojnie załatwił niezależnie od tego, czy kod zamknięty, czy nie – myślę raczej, że informatyk, który mógł wrzucić taki komunikat zrobił to pewnie przez jakiś panel – bo dostępu do bazy, czy serwera nie musiał mieć

    Odpowiedz
 • avatar
  2015.04.28 12:42 Damian

  „…Na dzisiaj zaplanowano testy systemu wyborczego (WOW – Wsparcie Organów Wyborczych) zbierającego informacje o frekwencji oraz protokołów obwodowych. Po doświadczeniach z zeszłorocznych wyborów operatorzy i informatycy zostali bardzo miło zaskoczeni brakiem poważnych problemów z systemem….”

  – zbierającego protokołów obwodowych –
  – doświadczeniach z zeszłorocznych wyborów –

  ktoś to czytał przed wrzuceniem? Jakoś mi się to „kupy” nie trzyma.

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Złośliwy operator atakuje trwające właśnie testy systemu wyborczego

Komentarze