15.10.2020 | 07:05

avatar

redakcja

Chcecie mieć szybką i bezpieczną sieć w hotelu?

Kto nigdy nie przeklinał jakości hotelowego Wi-Fi, niech pierwszy rzuci pakietem. Choć celem wakacji z reguły powinien być wypoczynek, to czy można wypocząć bez szybkiej sieci? A szybkość to nie wszystko. Gdzie bezpieczeństwo usługi?

Wspólnie z firmą Arrow zapraszamy was już 21 października o godzinie 20:00 na webinar poświęcony bezpieczeństwu sieci bezprzewodowych w miejscach takich jak hotele czy restauracje. Zaczniemy od prezentacji Adama pokazującej historię najciekawszych ataków w tym sektorze, a następnie zademonstrujemy sprzęt HPE Aruba, łączący zalety profesjonalnych urządzeń sieciowych z łatwością konfiguracji znaną z urządzeń domowych. Ale po kolei.

Co złego może się stać w hotelu

Pierwszą czynnością gości hotelowych (po sprawdzeniu zawartości barku i weryfikacji, czy sejf ma domyślny kod 000000) często jest podłączenie do hotelowej sieci Wi-Fi. Nawet osoby zajmujące się bezpieczeństwem rzadko zastanawiają się nad tym, jak pobyt w hotelu i korzystanie z jego infrastruktury może wpłynąć na bezpieczeństwo ich danych. A wpłynąć może – i to postaramy się wam pokazać. W trakcie prezentacji Adama będziecie mogli zobaczyć i posłuchać między innymi takich historii:

 • przegląd licznych i nierzadko wyrafinowanych ataków grup APT na wybrane hotele na całym świecie (omówimy co najmniej ataki przypisywane Korei Południowej, Rosji oraz Izraelowi),
 • atak ransomware wyłączający możliwość zarządzania dostępem do pokoi hotelowych,
 • skuteczne zhakowanie sieci Wi-Fi w dużym, polskim hotelu i tym, co w takiej sieci można potem znaleźć,
 • błędy w milionach zamków hotelowych, nadal obecnych w wielu obiektach, umożliwiających ich nieautoryzowane otwieranie,
 • „ataki pokojówki” na graczy w pokera w dużym hotelu (i metody przeciwdziałania),
 • podglądanie gości hotelowych na dużą skalę za pomocą ukrytych kamer,
 • a także wycieki danych gości, hakowanie hotelowych telewizorów i wiele innych ciekawych incydentów.

Jeśli lubicie słuchać prezentacji Adama, to zapisujcie się pod tym linkiem.

Tymczasem z drugiej strony

Perspektywa hotelowego gościa oczywiście jest ważna, ale pamiętajcie też, że perspektywa właściciela hotelu lub osób odpowiedzialnych za zarządzanie obiektem też jest ciekawa. Przeglądając recenzje hoteli w popularnych serwisach, łatwo można trafić na opinie skupione nie na twardości materacy czy temperaturze wody w basenie, a na jakości hotelowego Wi-Fi. O ile poza sezonem przy samej recepcji może problemów nie ma, to czasem do hotelu zjeżdża na przykład tysiąc uczestników konferencji, a goście chcą surfować także na hotelowej plaży. Dostępność usługi internetowej może okazać się tym, co wpłynie na decyzje przyszłych klientów, wybierających miejsce spędzenia wakacji. Warto o tym pamiętać, wybierając sprzęt, który będzie tych klientów obsługiwał. Temu poświęcona będzie druga część webinaru, gdzie poznacie urządzenia z rodziny Aruba Instant On, czyli switche i access pointy, które oferują profesjonalną jakość połączoną z dużą łatwością konfiguracji.

Czy można zbudować sieć Wi-Fi, w której zasięg nie znika za rogiem, korzystać z niej może naraz tysiąc osób i kilka tysięcy urządzeń, a wszystkim zarządzać można tak łatwo jak domowym routerem? Jeśli chcecie poznać odpowiedź na to pytanie, to warto zarejestrować się na nasz webinar pod tym linkiem.

Nie reklamujemy kota w worku

Wiecie, że dbamy o to, by nie pokazywać wam rozwiązań, do których nie mamy zaufania. Wiele propozycji reklamy odrzuciliśmy, ponieważ reklamowane produkty lub usługi nas nie przekonały. Poprosiliśmy więc firmę Arrow o dostarczenie nam sprzętu, o którym będzie mowa podczas webinara i podłączyliśmy go do naszej sieci.

AP22

Potwierdzamy, że proces konfiguracji jest bardzo wygodny – pudełko do prądu i LAN-u, aplikacja na telefon, klik klik, wybierz nazwę sieci, wybierz hasło, już.

Zaczęliśmy już korzystać z nowego Wi-Fi i choć jeszcze nie będziemy się wypowiadać o stabilności i wydajności (moglibyśmy, ale po kilku dniach opinia będzie bardziej rzetelna), to interfejs aplikacji bardzo nam się spodobał – jest dużo przyjemniejszy i ma więcej ciekawych informacji niż np. w przypadku Linksys Velop.

Interfejs aplikacji

O wydajności sieci wypowiemy się po kilku dniach eksploatacji – czyli podczas webinaru :) Do zobaczenia już 21 października o 20:00.

Powrót

Komentarze

 • avatar
  2020.10.15 08:00 Wojtek

  Ok, już nie raz rzuciłem pakietem i nie tylko na hotelowe Wi-Fi… Brak zasięgu w pokoju, albo transferu brak… A bezpieczeństwo? Zawsze wybieram jednak mojego dostawce w tel :)
  Zobaczymy czym tym razem nas zaskoczysz a Aruba to bardzo profesjonalne rozwiązanie, widzę, że może być ciekawie :)

  Odpowiedz
  • avatar
   2020.10.15 17:29 Dog

   „Zawsze wybieram jednak mojego dostawce w tel :)”
   Tylko tak! Żadne tam hotelowe Wi-Fi. Dziwię się że Adam propaguje użycie takiego rozwiązania. Nie pierwszy raz rozczarowuje.

   Odpowiedz
   • avatar
    2020.10.15 22:44 Wojtek

    @DOG
    Chodziło, mi bardziej o to, że do tej pory tak robiłem, ale gdyby w każdym hotelu (kawiarni, galerii handlowej etc.) było profesjonalne rozwiązanie jak np. Aruba to każdy świadomy użytkownik spokojnie i bez obaw korzystał bym z takiego Wi-Fi…

    Odpowiedz
   • avatar
    2020.10.16 00:19 KiwiKiwi

    Jak podróżujesz po Polsce czy UE to pewnie, że tak, po co komplikować sobie życie jak masz nielimitowany dobry internet w komórce. Ale załóżmy, ze znowu nadejdą dobre czasy… i wyjedziesz gdzieś dalej, to raz, że rachunki za komórkowy internet będą wielkie i internet słaby, dwa, ze jak będziesz sprytny i kupisz lokalną kartę SIM to też nie zawsze rozwiązuje sprawę. Bo w innym kraju sieć komórkowa może działać w inny sposób, np. w Japonii,teraz nie do końca już aktualne, ale jeszcze parę lat temu japońskie karty sim działały w japońskich telefonach tylko, poza tym sieć działała naprawdę w jakiś dziwny sposób. Miałam zwykły, poczciwy japoński telefon z klapką, służący tylko do dzwonienia i smsów, bez internetu i bardzo szybko zaczęły mi z nietypowych adresów przychodzić dziwne wiadomości spamerskie. I co było trzeba na to poradzić? Pójść do Softbanku, zapłacić, by mi pomogli założyć maila z silnym hasłem (do komórki służącej do dzwonienia i smsowania…:O :O pytałam się czemu tak, a oni mówili, bo tak to u nich działa, dla nich było normalne) ale, ze hasło dałam umiarkowanie silne, to po paru miesiącach znowu się zaczęła fala spamu smsowego, ale jak się nie otwierało wiadomości tekstowych albo w ogóle nie dotykało telefonu, to przestały przychodzić (problem rzeczywiście istniał powszechnie, ale co ciekawe prawie nigdzie o tym się nie mówiło https://blog.gaijinpot.com/stop-annoying-email-message-alerts-softbank/). A wifi działało normalnie. Zatem wniosek taki, ze w dalekim kraju mogą się odwijać różne dziwne akcje – to było najdziwniejsze co w Japonii zobaczyłam.

    Odpowiedz
   • avatar
    2020.10.16 09:19 Adam Haertle

    Szczególnie poza europejskim roamingiem, powodzenia :)

    Odpowiedz
    • avatar
     2020.10.16 10:43 Marcin

     W tym roku będąc na wakacjach w Turcji chętnie bym zapłacił dużo większy rachunek, wreszcie kupiłem lokalnego SIM’a – to jednak za mało aby wpłynąć na operatora i jego zasięg – na Edgu ciężko prowadziło się wideokonferencje :)

     Odpowiedz
    • avatar
     2020.10.16 16:56 Duży Pies

     Chodzi o to, żeby nie wpaść w błoto.
     Czy można ufać hotelowym siecim Wi-Fi? Nie można ufać!
     Te reklamowane AP są ładnie zaprojektowane, miłe w dotyku, ale to ciągle tylko AP do łączenia się z niezaufanymi sieciami.
     Gdybym już musiał się z tym łączyć, to w grę wchodzi tylko tunelowany szyfrowany ruch, czyli VPN + VPN albo VPN + Tor.

     Odpowiedz
     • avatar
      2020.10.17 13:05 Krzysztof P

      > Czy można ufać hotelowym siecim Wi-Fi? Nie można ufać!

      A to istnieją jakieś sieci Wifi którym można ufać poza siecią w swoim domu którą się samemu zabezpieczyło?

      > VPN + VPN albo VPN + Tor.

      A sam Tor nie wystarczy?
      Jeden VPN nie wystarczy?

     • avatar
      2020.10.17 15:07 raz

      Nie mówiąc już o tym, że z tego co widzę, to „bezpieczne” urządzonko w tle ciągle skanuje i kategoryzuje dane z połączenia. Ja bym odpuścił taki AP…

     • avatar
      2020.10.17 18:10 Duży Pies

      @raz
      „ciągle skanuje i kategoryzuje dane z połączenia”, jednocześnie prezentując śliczny cyfrowy fingerprint. W dobie wycieków, gdzie wielcy Internetu, tacy jak Yahoo lub providerzy ISP/VPN, zaliczyli wtopy, taki fingerprint to prezent dla przestępców lub opresyjnych służb. Sam wystawiasz tyłek żeby dostać kopa!

 • avatar
  2020.10.15 11:07 Pyth0n

  Ja na dalsze wycieczki wożę stary router WiFi Asusa z OpenWRT i dodatkowym „patykiem” WiFi na USB. Patykiem łączę się do sieci hotelowej (nie miałem jeszcze takiego z Eth), router rozgłasza moje WiFi zabezpieczone VPN od strony WAN, sprzęt mobilny wpina się do routera. Dla całego świata nie ruszyłem się z domu.

  Odpowiedz
  • avatar
   2020.10.15 17:46 mokebe Olisadebe 69

   Ja mam rozwiązanie na gargolye, że wycina mi wszystkie porty oprócz dns i 443 a ja za NAT-em.Nie potrzebuje vpn, zadowalam się tym rozwiązaniem. Do przegądarki https everywhere z ptaszkiem przy „blokuj wszystkie nieszyfrowane połączenia”. I tą ostatnią metodę polecam KAŻDEMU kto korzysta z publicznego wifi. To takie minimum rozsądku. Ale ja jednak wole być za NAT’em a routerek mam w aucie caly czas także ten. Ogólnie to na codzień tak używam internetu od jakiegoś czasu już nawet w domu. Ruch na port 80 jest wycięty. Teraz prawie każda strona, którą odwiedzam ma https’a. A na te co nie mają wchodzę przez web proxy. Kiedyś stosowałem się do tego tylko w sieci Tor… bo bałem się „MiTM” teraz boję się tego również u ISP i dmucham na zimne. Mogę sobie na to pozwolić, pewnie nie każdy może i chce.

   Odpowiedz
   • avatar
    2020.10.17 00:23 Sandalarz

    Dżizus …wole nie pytać kim jesteś….

    Odpowiedz
 • avatar
  2020.10.15 15:06 Davel

  Dobre 3 lata temu powstał pierwszy nRouter, działający na zasadzie włącz i zapomnij, niewiele większy od pudełka zapałek. Obsługuje openvpn, p2p vpn i w sumie wiele więcej nie potrzeba do szczęścia. Nie dość że zawsze masz lan ze swoim zapleczem, to dodatkowo zabezpiecza Cię szyfrowanie tunelu.

  Odpowiedz
 • avatar
  2020.10.15 16:22 Paweł

  W hotelu oraz w innych miejscach publicznych, dla własnego bezpieczeństwa, warto podłączyć się do VPN.

  Odpowiedz
 • avatar
  2020.10.15 17:27 Marek

  To się nada do domu? Pytam bo reklamowane jest jako produkt typowo dla biznesu mimo że cenowo nie jest źle (co prawda drożej niż za tp-linka, ale już w przedziale np NetGear).

  I pytanie do innych komentujących: jakie macie ogólnie opinie o sprzęcie Aruby?

  Odpowiedz
  • avatar
   2020.10.16 00:54 Ja_TY

   Aruba to klasa enterp. b. dobre rozwiazania. Na rowni z Cisco. Co do zastosowania do domu jak najbardziej sie na da z racji braku koniecznosci instalacji kontrolera itp. Mowimy o Aruba Instant On do firmy: NIE

   Odpowiedz
   • avatar
    2020.10.16 10:17 Wojtek

    Trochę się nie zgodzę, że nie nadaje się do firmy – mniejsze biuro, kawiarnia, hotel – czemu nie. hardware oparty na Aruba Instant, bezpieczeństwo też, tylko uproszczony interfejs i zarządzanie. Ile razy spotykamy się z tym, że ktoś wyjmuje z pudełka podłączy i gubi się na drugim pod menu z ustawieniami… tu tego nie ma to jest „plug&play”, gdzie bezpieczeństwo dzieje się samo w tle. Nawet nie wiesz, że jesteś bezpieczny, bo nic nie musisz ustawić, no może prawie nic :)

    Odpowiedz
    • avatar
     2020.10.16 17:11 Ja_TY

     No do firmy mikro i mini OK. Hardware jest ten sam co doroslej aruby, zreszta mozna tam wrzucic normalny soft :-)
     Do hotelu ja bym nie bral, za duzo ograniczen. Co do nieumiejtnosci konfiguracji: no coz, jak chcesz zamontowac piec gazowy robisz to sam czy dzwonisz po kogos?

     Odpowiedz
   • avatar
    2020.10.16 10:39 Marcin

    Aruba czy to Instant czy też Instant ON działa bez konieczności posiadania kontrolera :)

    Odpowiedz
    • avatar
     2020.10.16 17:08 Ja_TY

     No nie potrzebujesz do zwyklej Aruby ale umowmy sie, rozwiazanie bez kontrolera sprawdza sie do 5 AP pozniej juz wspolczuje konfigurowac kazdego z osobna.

     Odpowiedz
    • avatar
     2020.10.16 22:18 Ja_TY

     no i co do posiadania kontrolera AiON, jak to nie potrzebuje? Potrzebuje, tylko dostajesz go w chmurze.

     Odpowiedz
 • avatar
  2020.10.15 20:38 JustGreedAndFear

  Jak mogę obejrzeć ten webinar jest tylko id?

  Odpowiedz
 • avatar
  2020.10.15 21:01 Tra

  Mam AIOn aruba instant On, o ktorym tu mowa. Idea super,cos jak Meraki no ale to jednak nie ta liga.
  Cenowo AIOn wypada super ale to jest produkt w fazie rozwojowej, brak dostepu do interfejsu www, tylko appka, brak logow, brak nawet eksportu do jakiegos sysloga, mozliwosc rozmieszczenia kanalow juz chyba dali :)
  IMHO nie nadaje sie do jakiegos wiekszego wdrozenia z racji powyzszych brakow. Dzialac dziala

  Odpowiedz
  • avatar
   2020.10.16 10:41 Marcin

   Marcin – dziwne trochę bo u mnie na Instant ON zarówno działa dostęp via WWW jak i widzę logi – fakt nie mogę ich wysłać na zewnętrznego sysloga – ale nie taki zamysł producenta jest

   Odpowiedz
   • avatar
    2020.10.16 17:06 Ja_TY

    No widzisz je LIVE, czyli jak potrzebujesz sprawdzic cos np. sprzed 3 dni kicha :)

    Odpowiedz
 • avatar
  2020.10.16 11:17 Robert

  Bardzo słaby pomysł, prawdę mówiąć w ogóle zastanawiam się, jak ktoś dziś może nie polecać tylko i wyłącznie jednego systemu…

  i nie – nie sprzedaję tego ;P
  https://ui.com/why-unifi/

  Odpowiedz
  • avatar
   2020.10.16 17:16 Ja_TY

   Juz Ci powiem dlaczego:
   1. Rozwiazali problem z grupami i iloscia klientow? Przy powyzej 12 klientach pee AP skacza pingi niemilosiernie i net zacina
   2. Zrobili w koncu na USG przy konfiguracji PPPoE i kilku adresach zeby mozna to bylo skonfigurowac? Bo jak ja chcialem to skonfigurowac, to mnie odeslali na forum, gdzie jakis losowy typ (brawa dla niego btw) opisywal jak to zrobic z CLI.

   Odpowiedz
   • avatar
    2020.10.18 21:24 Robert

    Aktualnie tylko wiele adresów zewnętrznych stanowi problem, ale nie znam hotelu, który by miał wiele adresów zewnętrznych, chociaż może i to jest jakiś problem.

    Nie wiem co masz na myśli jeśli chodzi o liczbę klientów, bo nawet w domowej mam prawie 100 klientów, nie mówiąc o tym, że w kilku firmach mam po dwa trzy razy więcej…

    Odpowiedz
 • avatar
  2020.10.16 14:41 hohoho

  Nie bardzo widzę sens i potrzebę. Poza siecią firmową/domową spina się VPN i tyle w temacie. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • avatar
  2020.10.16 17:28 Marek

  @AdamHaertle
  Czy ten webinar nie ma być po prostu o tym co „czyha” w hotelowym Wi-Fi, albo raczej dlaczego nie trzeba się go bać używać oczywiście gdy do jego budowy ktoś zastosował dobry i profesjonalny sprzęt? Chyba głównie tego się obawiamy, że nie jest bezpiecznie, że nie ma zasięgu, że wolno działa etc?

  Odpowiedz
 • avatar
  2020.10.21 22:33 Marek

  No i zapomniałem że to dzisiaj. :/ Jest gdzieś nagranie dostępne?

  Odpowiedz
 • avatar
  2020.10.25 04:43 Artur

  Cześć Adam. Prowadzę blog podróżniczy https://hotlot.pl.
  Dopiero startuję, natomiast temat bardzo mnie ciekawi i jest z mojej branży. Niestety przegapiłem webinar. Czy jest szansa, by go gdzieś jeszcze zobaczyć?

  Odpowiedz
 • avatar
  2020.10.31 10:15 Marcin

  Czy jest gdzieś dostępny zapis tego spotkania? Jest już po terminie, a chętnie bym to obejrzał.

  Odpowiedz
 • avatar
  2020.10.31 12:29 Komp

  Południowej? Chyba chodzi o Koreę Północną?

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Chcecie mieć szybką i bezpieczną sieć w hotelu?

Komentarze