18.12.2018 | 16:17

avatar

Adam Haertle

Czego nie chcą Wam powiedzieć w Morele.net i kto teraz ma Wasze dane

Wielu polskich internautów dowiedziało się dzisiaj, że ich dane wyciekły ze sklepu Morele.net. Sklep nie udziela poszkodowanym dodatkowych informacji, więc spróbujemy go w tej roli trochę zastąpić – bo podejrzewamy, że wiemy coś o incydencie.

Poniżej przytoczymy fakty oraz naszą ich interpretację. Niestety nie mamy pełnego obrazu sprawy – jeśli wiecie coś więcej, będziemy wdzięczni za dodatkowe informacje. Tymczasem wróćmy do listopada, kiedy to prawdopodobnie wszystko się zaczęło.

Tajemnicze SMS-y

Oszuści korzystający z fałszywych paneli płatności Dotpay (a ostatnio także PayU) coraz bardziej panoszą się w sieci. Regularnie opisujemy ich poczynania, a oni szukają nowych sposobów namawiania internautów na oddanie im wszystkich swoich pieniędzy. I są w tym niestety bardzo skuteczni.

Podstawą dobrego oszustwa jest wiarygodność. Co może być wiarygodniejszego od otrzymania wiadomości dotyczącej właśnie wykonanych zakupów internetowych? To właśnie stało się w okolicy 21-22 listopada. Opisaliśmy wtedy, jak klienci Morele.net dostają SMS-y od oszustów w kilka godzin po dokonaniu zakupów. Wiadomości wyglądały tak:

Link prowadził do strony oszustów:

Tam z kolei wyłudzano od użytkowników najpierw login i hasło do banku, a potem kod autoryzujący transakcję.

To nie my!

Z uwagi na wysoką korelację momentu zakupu w Morele.net z otrzymaniem SMS-a (mieliśmy kilka zgłoszeń klientów, którzy dostawali wiadomości w czasie krótszym niż 24h od zakupu) i brakiem przypadków, gdzie wiadomość trafiłaby do kogoś, kto zakupów nie zrobił, wnioski były oczywiste – z Morele.net wyciekają dane klientów i ich zakupów. Jednak Morele.net z tym wnioskiem długo nie potrafiły się pogodzić.

Pod adresem WWW https://www.morele.net/wiadomosc/uwaga-na-sms-y-proszace-o-doplate-1-pln-do-zamowienia-w-sklepach-grupy-morele/12319/ przez wiele dni widniał komunikat opisujący wyżej wskazane ataki. Obecnie strona wydaje się usunięta. Jeszcze wczoraj tam była (tu kopia), chociaż jej treść była już inna niż 23 listopada. Około 6 grudnia z wpisu zniknęła między innymi linijka mówiąca tak:

Nie jesteśmy źródłem danych, nasza baza danych jest ściśle chroniona. Wiadomości najprawdopodobniej wysyłane są losowo, a ich zbieżność z Państwa zamówieniami to wynik masowości całego procederu. Sprawę zgłaszamy również na Policję.

Na Wykopie oficjalne konto Morele.net tak ratowało sytuację:

Zła informacja jest taka, że podobny problem spotka Klientów również innych sklepów. Prawdopodobnie wyciekła baza dużego operatora logistycznego, który obsługuje wszystkie sklepy, i mamy już informacje, że podobny problem wystepuje u innych.

Jak udało się nam dowiedzieć, Morele.net przez pewien czas były przekonane, że dane faktycznie wyciekają od jednego z partnerów logistycznych. Zmiana dostawcy nie wpłynęła jednak na zakończenie incydentu. Problem tkwił w tym, że jedyne zgłoszenia tego rodzaju, jakie otrzymywaliśmy, dotyczyły właśnie Morele.net. Nie znamy żadnego przypadku innego sklepu, którego klienci od razu po zakupie dostawaliby SMS-y od złodziei.

Pośrednio potwierdzamy

Morele.net – po zmodyfikowaniu, a następnie usunięciu oryginalnego komunikatu – w końcu najwyraźniej dotarło do źródła wycieku informacji, ponieważ od północy rozsyłało do dziesiątek (jak nie setek) tysięcy klientów taką oto wiadomość:

Jej kluczowy fragment brzmiał:

Zalecamy najwyższą ostrożność zwłaszcza gdy takie wiadomości dotyczą płatności. Nigdy nie przekierowujemy na strony płatności bezpośrednio z e-maili oraz SMSów.

co pośrednio wiąże wyciek z incydentem opisywanym powyżej. Niestety próba uzyskania jakichkolwiek dodatkowych informacji od Morele.net kończy się standardowym komunikatem:

Jesteśmy w stałym kontakcie z Policją i prowadzone są czynności dochodzeniowe w celu ustalenia przyczyn nieuprawnionego dostępu. Na chwilę obecną nie możemy podać więcej szczegółów. Pragniemy jednak zapewnić, że… (i tu więcej standardowych formułek)

Niestety możemy się spodziewać, że cała baza klientów sklepu trafiła w ręce grupy zajmującej się oszustwami, zatem nikogo nie powinny zaskoczyć kolejne nadużycia z jej wykorzystaniem.

Będzie tego więcej

Oszustwa z użyciem fałszywego panelu płatności rosną w siłę i nie będzie lepiej. Przestępcy zarabiają na nich ogromne pieniądze, a w grze pojawiają się kolejne grupy zainteresowane szybkimi i łatwymi zyskami. Panel Dotpaya można kupić, jednak warto zauważyć, że tylko wykwalifikowani przestępcy potrafią go wykorzystać do skutecznej kradzieży. Nie stoi to na przeszkodzie temu, by kradzieżami zajmowali się także amatorzy – oszustw można dokonywać nawet w modelu FPDaaS (Fałszywy Panel Dotpaya as a Service), gdzie przestępczy narybek zajmuje się naganianiem ofiar, a fachowcy czyszczeniem ich rachunków. To sprawia, że liczba oszustw regularnie rośnie. I będzie ich więcej, skoro w sieci można znaleźć takie ogłoszenia:

Przypomina Wam to jakąś historię? Nam niestety też. Jeśli chcecie utrudnić zadanie przestępcom, każcie wszystkim swoim znajomym z dostępem do internetu przeczytać dokładnie ten artykuł, gdzie opisujemy mechanizm oszustwa. Zgłaszajcie też nam wszystkie podobne przypadki – my wiemy, co z nimi dalej zrobić.

Na pożegnanie jeszcze jeden zrzut ekranu – już bez komentarza (zwróćcie uwagę na daty):

Powrót

Komentarze

 • avatar
  2018.12.18 16:58 kapelan

  pozwe ich do sądu jak ktoś na mnie pożyczke weźmie czy inny numer zrobi, serio jedno zamówienie i już mają mój adres i telefon…

  odradzam każdemu taki sklep który w 2018 roku nie potrafił sie zabezpieczyć

  Odpowiedz
  • avatar
   2018.12.18 18:28 Frędzel

   ROTFL. Pokaż mi sklep, który potrafi się zabezpieczyć? Dziecinada, pozwiesz, rotfl. Podałeś im PESEL i skan dowodu?

   Odpowiedz
   • avatar
    2018.12.18 20:30 kapelan

    oczywiscie ze moge pozwac, Morele.net Sp. z o.o. nienalezycie zarzadzila ochrona moich danych przez co narazila mnie na szkode.

    Odpowiedz
    • avatar
     2018.12.19 01:25 jaykob

     Oni nie tyle nie chronili Twoich danych co wręcz je wręczyli przestępcom, a żeby sprawa za szybko nie wyciekła to swego czasu kasowali komentarze użytkowników na FB. Jeśli chcesz ich pozwać to się przyłączam, zróbmy pozew zbiorowy!

     Odpowiedz
    • avatar
     2018.12.19 04:57 ...

     Pozwać możesz, ale to, czy Morele należycie, czy nienależycie zarządziły ochroną danych osobowych, określi sąd. Skąd ty to możesz wiedzieć nie znając ich wewnętrznych procedur? Przypominam, że nie ma systemu, który da się w 100% zabezpieczyć, można tylko minimalizować ryzyko. A jakieś małe prawdopodobieństwo wpadki zawsze jest.

     Odpowiedz
  • avatar
   2018.12.18 19:04 Mikołaj

   Powodzeni w wykryciu wszystkich możliwych dziur XD

   Odpowiedz
  • avatar
   2018.12.18 19:56 Marcin

   Po co podawać adres domowy? Morele mają odbiór z paczkomatu przecież.

   Odpowiedz
  • avatar
   2018.12.19 18:41 Sim

   Twoi rodzice tez nie potrafili się zabezpieczyć?

   Odpowiedz
 • avatar
  2018.12.18 17:51 Frędzel

  Kupujemy w morele średnio kilka-naście razy w miesiącu, mamy dedykowany e-mail dla składania zamówień z tego sklepu. Nie dostaliśmy ani jednego podejrzanego sms-a. Przy czym – uwaga – praktycznie nigdy nie zamawiamy towaru z dostawą kurierem, zawsze robimy osobisty odbiór w netpunkcie, więc teoria o wyciekaniu od operatora logistycznego do mnie jak najbardziej przemawia.

  Odpowiedz
  • avatar
   2018.12.18 18:36 vanitas

   A płatność przelewem, czy też w netpunkcie?

   Odpowiedz
   • avatar
    2018.12.18 21:44 Wujek Pawel

    @vanitas: mailem zamawiaja, a dziura byla na stronie.

    Odpowiedz
  • avatar
   2018.12.18 19:28 Alabama

   Wstawa, zesrałeś się. 50gr/wpis ratujący wizerunek padliny z której wyciekły dane? Fajny ten ratunek twarzy, taki nie za subtelny.

   Odpowiedz
   • avatar
    2018.12.19 01:53 Fredzel

    Sam jestes wstawa, pewnie sam za 50gr trollujesz. Nie mierz wszystkich zwoją miarką, @alabama.

    Odpowiedz
  • avatar
   2018.12.18 19:59 xxy

   nigdzie nie jest powiedziane, że oszuści wysyłają SMSy do wszystkich klientów Morele. Powiem więcej – gdyby tak robili byliby idiotami.

   Odpowiedz
  • avatar
   2018.12.18 20:18 Luke

   Też kupowałem w tym sklepie, dostawa różnie – od kurierów przez odbiór w punkcie, też nie dostałem żadnego SMSa.

   Inna bajka, że jak ktoś się zalogował na nasze dane i ustawił zapamiętanie konta, to zmiana hasła nie pomoże – po zmianie wciąż loguje się automatycznie ze starego komputera.

   Odpowiedz
   • avatar
    2018.12.18 22:26 Max

    Wchodzisz w ustawienia konta -> usuwanie konta i papa morelo. Natomiast co się stało, to się nie odstanie.

    Odpowiedz
   • avatar
    2018.12.18 23:00 M

    Co Ty mówisz?
    Przecież ta opcja zapamiętuje hasło w przegladarce, a nie strona zapamiętuje komputer(?)!
    Zmiana hasła na stronie wystarczy bo to nie zaktualizuje komuś na jego komputerze hasła, które ma zapisane..
    Przestań wprowadzać ludzi w błąd.

    Odpowiedz
    • avatar
     2018.12.19 09:18 M

     Ale przeglądarka zapamiętuje również informacje odnośnie sesji logowania. Wysyła je ponownie do sklepu, już po zmianie hasła, a sesja zostaje zaakceptowana. Nie powinno się tak dziać w sytuacji kiedy hasło zostało zmienione.
     Najlepiej się wypowiedzieć jak się nie zna na temacie, prawda? :D

     Odpowiedz
     • avatar
      2018.12.19 10:20 Wujek Pawel

      Chyba w serwisach, ktore ty projektujesz.

     • avatar
      2018.12.19 11:43 Abc

      Dziwne w sumie, że jak pozmieniałem teraz hasło to wszędzie mnie wylogowało. Ale kiedyś tak było chyba, że nawet po zmianie nie wylogowywało. :P

  • avatar
   2018.12.18 20:19 DJ_Luki

   U mnie to samo. Zawsze odbiór i zapłata w netpunkcie -> nic nigdy nie co by próbowało wyłudzić cokolwiek ode mnie.

   Odpowiedz
  • avatar
   2018.12.18 20:42 Karol

   U mnie to samo. Kilka zamówień w miesiącu. Odbiór tylko osobisty w netpunkcie z platnoscia gotówką na miejscu. Maila brak.

   Odpowiedz
   • avatar
    2018.12.19 01:11 Jacek

    Odbiór w punkcie to odbiór osobisty. Tracisz prawo zwrotu do 14 dni.

    Odpowiedz
    • avatar
     2018.12.19 10:15 Franek

     nie ma znaczenia jaki odbior (paczkomat, netpunkt, kurier), zwrot 14 dniowy jest akceptowany i nawet wymuszony przez prawo, bo zamówiłes na stronie, nie wprowadzaj ludzi w bład

     Odpowiedz
    • avatar
     2018.12.19 10:30 Andrzej

     Nieprawda, w przypadku moreli przy odbiorze osobistym nie tracisz uprawnienia do odstąpienia od umowy. Tutaj sklep trzyma poziom i nie traktuje tego jako zakup bezpośredni, lecz w dalszym ciągu jest to zakup przez internet z możliwością zwrotu dla konsumenta.

     Odpowiedz
    • avatar
     2018.12.19 12:26 Andrzej

     Nie prawda, gdybyś przeczytał regulamin morele to byś wiedział.

     Odpowiedz
  • avatar
   2018.12.18 20:58 Daniel

   Co za dzban…

   Odpowiedz
  • avatar
   2018.12.18 22:58 Pecet

   Dokładnie. To samo u mnie.

   Odpowiedz
  • avatar
   2018.12.18 23:07 wiek

   U nas też było zamawiane zawsze do netpunktu z zapłatą przy odbiorze i żadne smsy z prośbami o dopłatę nie przyszły.

   Frazę „dedykowany email do zamówień w tym sklepie” rozumiem inaczej niż Wujek Paweł; moim zdaniem będzie chodzić o konto w morele założone na osobny email przeznaczony tylko do tego celu. Tak się robi w niektórych firmach.

   Odpowiedz
  • avatar
   2018.12.19 00:06 Dawid

   Kolego ja zamówiłem dwie przesyłki w tym roku od nich płatność kartą i też nie dostałem sms’a. Ale mialem spine i jeżeli dostał bym jakaś prośbę o dopłatę to na pewno napisał bym na support albo zadzwonił i anulował zamowienie bo jak coś zamawiam to za cenę która jest przy produkcie a czas dostawy tez ma być taki za jaki płacę a nie przesyłka 5dni leży i czeka na nadanie, bo mają nadmiar zamówień (sytuacja prawdziwa). Ruch u dużych dostawców płatności online jest monitorowany 24/7 może nie dosłownie ale każde zapytanie do baz danych jest monitorowane i nic się nie dzieje bez wiedzy odpowiadajacych za to ludzi w grę wchodzą za duże pieniądze.. a morele to morele.. według mnie morele powinno za to odpowiedzieć prawnie chyba po to jest to rodo. Jak można do czegoś takiego dopuścić, mamy już prawie 2019 rok.

   Odpowiedz
   • avatar
    2018.12.19 20:57 gosc

    20% uzytkownikow poraza swoja nie wiedza.
    1. Co chwile sa jakies wycieki z baz danych, a tu nagle szum bo ktos sie w koncu przyznal i ktos inny zauwazyl.
    2. Udowodnienie winy to podstawa. My jako uzytkownicy mozemy okreslic chyba tylko zrodlo wycieku, firmy. A dokladniej skad oszust mogl miec dane. Bo dane ujawniamy prawie codziennie. Np. sklep musial ujawnic dane kurierowi aby przesylke mogl dostarczyc.
    3. Zrodlo wycieku nie swiadczy ze ktos jest winny.
    Ze ktos Ci podstawil noge to ponosisz wine za wypadek ?
    Nie. Chyba ze to ty sam sobie podstawiles.
    4. Karac jest bardzo latwo, a madre przemyslenia trudniej.
    5. Chcesz poprawic bezpieczenstwo i wiesz o wycieku ?
    – To zmien alias poczty i ewentualnie nr. telefonu.
    – Zmien haslo i alias poczty na stronie wycieku, zwlaszcza gdy juz znajda glowne zrodlo wycieku i je uszczelnia
    – Blokuj polaczenia bez numeru, jesli twoj operator pozwala
    Kto lepiej za dba o bezpieczenstwo jak nie Ty sam ?
    6. Byly tu wpisy o sprzedawaniu danych, np. z powodu telefonow.
    Ale widzisz ze nie wszyscy maja ten sam problem, wiec nie swiadczy to bezprosrednio o danej firmie jak wspomniany sms z nazwa firmy.
    Ale gdyby dostac od tej firmy dzwoniacej dane, to moze udalo by sie potwierdzic firmy zwiazane z wyciekiem.

    Odpowiedz
 • avatar
  2018.12.18 19:24 Azer

  Od miesiąca na Cebulce FryderykBastiat lata jak poparzony i łamie te hashe z morele dla Hochwanderka i jego ekipy.

  Odpowiedz
 • avatar
  2018.12.18 19:34 Alberto

  ja tez mam dedykowany email dla kazdego sklepu w ktorym kupuje, w tym dla Moreli. Zamowien tam zrobilem kilkanascie, w tym ostatnie w listopadzie (2 albo 3 zamowienia) i nigdy nie dostalem zadnego podejrzanego maila na ta skrzynke..

  Odpowiedz
 • avatar
  2018.12.18 19:50 Nokter

  Może niektórzy w końcu zrozumieją, że Internet to nie tylko kotki i selfiaczki, ale poważna i niebezpieczna sprawa. Jak ze Steam’a potrafią dane wykraść to i z Morele dadzą radę.

  Odpowiedz
  • avatar
   2018.12.19 08:39 user

   wlasnie internet przez akcje zlodziei zaczyna sie nadawac powoli tylko do selfie i ogladania zdjec smiesznych kotow. w routerach u operatorow siedza ruski, chinczyki z kumplami polakami i wylapuja co ciekawsze poczynania. popatrz sobie przez godzinke w jakikolwiek 'kabel’ z publicznym ip i zauwaz logike w calym syfie ktory przychodzi

   Odpowiedz
 • avatar
  2018.12.18 20:31 kabbik

  Przeczytałem artykuł dwukrotnie, jednak w dalszym ciągu nie wiem „czego nie chcą nam powiedzieć” ani „kto ma wykradzione dane”. Słabo, bo również po wstępie liczyłem na znacznie więcej, artykuł rozwija się i nagle koniec.

  Moja konkluzja jest jednak taka, że ktoś się mocno do tego przedsięwzięcia przyłożył i to niestety na wielu płaszczyznach. Ciekawi mnie jak dalej potoczy się cała sprawa, ile osób zostało poszkodowanych i na jaką sumę pieniędzy.

  Odpowiedz
 • avatar
  2018.12.18 21:32 raven4444

  A taka ciekawostka możliwe że związania z wyciekiem. Wczoraj dostałem powiadomienie że ktoś z Indii próbuje się zalogować na moje konto warframe. Na nim miałem to samo hasło co na morele.

  Odpowiedz
  • avatar
   2018.12.19 01:31 roberto

   U mnie ostatnio ktos chcial sie logować na perk.com, gdzie ja tam nawet konta nie mialem :)

   Odpowiedz
 • avatar
  2018.12.18 22:47 trolk

  Ja ostatnio nie podaje w zamowieniach pizzy, w sklepach internetowych swojego pelnego nazwiska i duzo osob ma o to waty ;) niektore sklepy nawet chca anulowac moje zamowienie mimo ze zamawiam do paczkomatu.

  Naprawde ktos sie powinien przyjrzec temu co jest wymagane do zlozenia zamowienia i dlaczego sklepy chca od nad tak wielu danych przy glupim zamowieniu. Po cholere im moj adres skoro biore do paczkomatu?

  Odpowiedz
  • avatar
   2018.12.19 14:23 me

   Twoje pełne dane są im potrzebne żeby mogli odmówić reklamacji jeśli po jakimś czasie byś potrzebował lub ktoś komu kupiłeś przedmiot z tego skorzystać. Taką technikę stosuje X-Kom i pewnie inni też tak kombinują. Porównują przy reklamacji dane osobowe adresy itd. z danymi jakie były podane przy składaniu zamówienie jak coś się nie zgadza to mają wymówkę żeby ci odmówić realizacji reklamacji.

   Odpowiedz
 • avatar
  2018.12.18 23:00 Kraszan

  do mnie dzisiaj na numer komórki, który podałem w morele lata temu dzwonił jakiś telemarketer ;)

  Odpowiedz
 • avatar
  2018.12.19 06:34 Piotrek

  Ja od wczoraj dostaje wiadomości email o tym że mam zaległe saldo do zapłacenia za usługi telekomunikacyjne. Mam otworzyć link a tam wszystko jest napisane.

  Odpowiedz
 • avatar
  2018.12.19 07:58 Jerry

  Tytuł click bait, atmosfera wpisu jak z teorii spiskowych, mało konkretów.
  Do tego screen z ogłoszenia poszukującego bazy danych klientów sklepów z pełnym mailem… -facepalm to mało.
  Tak aby ogłoszenie było wiecznie żywe

  Odpowiedz
 • avatar
  2018.12.19 08:08 Krzysiek

  Chciałbym zwrócić uwagę, że dostęp do prawdopodobnie całej bazy mają w każdym punkcie odbioru zamówień. Sam byłem świadkiem próby podjęcia paczki przez mamę, którą wysłał syn nie podając praktycznie żadnej informacji, oprócz tego, co ma odebrać. Numeru zamówienia nie miała, nazwisko w zamówieniu nie było podane (lub zmyślone), ale po kilku odpytaniach bazy po zamawianym towarze pani wyszła zadowolona. Oczywiście ten towar zamówiło kilka osób, prawie na pewno w innych netpunktach, ale udało się znaleźć ten konkretny numer i wydać pani paczkę.

  Reasumująć, skoro w każdym netpunkcie mają dostęp do pełnej bazy, to możliwości wycieku są ogromne.

  Odpowiedz
 • avatar
  2018.12.19 08:19 Do debili

  Do debili co piszą: „odbieram w netpunkcie i nie dostałem sms/e-maila”
  Po co oszust ma do was wysłać, skoro odbieracie osobiście i w 99% płacicie przy odbiorze? Przecież ten 1zł byście dopłacili przy odbiorze, a nie dotpay. Myślenie nie boli.

  Odpowiedz
  • avatar
   2018.12.20 01:36 wiek

   Kto się przezywa, sam się tak nazywa <3

   Odpowiedz
 • avatar
  2018.12.19 08:22 user

  hmmm.. to chyba juz wiem kiedy moje dane wylatywaly z orange. bardzo podobne akcje w ciagu doby od kontaktu z oficjalnym bokiem, tylko ze mailowe.

  Odpowiedz
 • avatar
  2018.12.19 08:53 Adelide

  Jak coś zamawiamy to pytamy o cene i date dostawy. Jak coś później jest nie tak np dopłata czy brak dostawy 3 dni po terminie zgłoszenie na policje art286.1 i tyle nie wnikam czy sklep oszukuje czy hakerzy czy operator czy co do wyjaśniania tego jest policja.

  Odpowiedz
 • avatar
  2018.12.19 11:49 Piotrek

  Dostałem podobnego SMSa, podszywającego się pod inPost.

  Odpowiedz
 • avatar
  2018.12.19 14:50 KKK

  SMS’a nie dostałem, ale dzwonili już do mnie dwa razy w tym tygodniu z zaproszeniem na prezentację w mojej okolicy.

  Odpowiedz
 • avatar
  2018.12.20 10:09 Rosankiewicz

  Szkoda, że tak późno się zorientowali, pewnie niedługo baza na darkwebie za grosze będzie do kupienia.
  Słaba reakcja sklepu, szantażysta dość amatorsko podszedł do sprawy….
  pozdrawiam, Rosankiewicz Jacek

  Odpowiedz
  • avatar
   2018.12.20 20:08 Janusz

   Widze, ze mamy specjaliste na miejscu

   Odpowiedz
 • avatar
  2018.12.20 11:44 Radek

  Ktoś chętny na pozew zbiorowy?

  Odpowiedz
 • avatar
  2018.12.20 13:11 Leszek

  Nie pamiętam jakie tam u nich miałem hasło i gdzie go jeszcze mogłem użyć takiego samego. Więc napisałem maila, z prośbą o informację jakie hasło miałem ustawione w ichnim sklepie – odpisali że „nie są w stanie mi odpowiedzieć”. Żałosne.

  Odpowiedz
  • avatar
   2018.12.22 03:00 Rafał

   Nic dziwnego że nie są w stanie ci odpowiedzieć… są poważną firmą która nie trzyma haseł użytkowników. Więc ani oni, ani hakerzy nie są w stanie tak po prostu „przeczytać” twojego hasła. Pomijając już kwestię pytania mailem o wrażliwe dane (hasło)… to dość idiotyczny sposób – maile nie są ani trochę bezpieczne bez dodatkowego szyfrowania.

   Odpowiedz
 • avatar
  2018.12.22 11:19 Tomasz

  To ja zadam pytanie – czy grozi taki wyciek?

  Kupowałem w Morelach parę razy, mają dane moje firmowe bo brałem fakturę wiec dane musiałem do faktury dane podać. Zwykle odbierałem w netpunkcie ale być może kiedyś też kurierem.

  Co z tego że przestępcy mają mój firmowy adres mailowy czy numer telefonu albo adres pocztowy (zresztą te same dane firmy są w CEIDG ) oraz losowe hasło generowane tylko dla Morele i niepasujące do żadnego innego serwisu czy maila? Żadnego dowodu osobistego ani PESELa im (i nikomu innemu) nie dawałem. Jestem świadomym internautą i nie klikam w linki z podejrzanych maili, nie daję się nabrać na socjotechnikę, itp

  Czym wiec może grozić taki wyciek, ktoś ma pomysł? Przecież kredytu na mnie nie wezmą bo jak? Spam przychodzi i tak bo mail firmowy jest publiczny a telemarketerów traktuję z buta a tych upierdliwych zgłaszam do UKE

  Odpowiedz
 • avatar
  2023.09.12 13:02 Krzysztof

  Moje dane wyciekły do Dark Web

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Czego nie chcą Wam powiedzieć w Morele.net i kto teraz ma Wasze dane

Komentarze