31.10.2014 | 21:39

avatar

Adam Haertle

Facebook jako ukryta usługa sieci Tor – i to pod jakim adresem!

Coraz więcej serwisów przetwarzających prywatne dane użytkowników uruchamia strony obsługujące protokół HTTPS, a nawet włącza go domyślnie. HTTPS staje się standardem w usługach poczty czy serwisów społecznościowych. Jeden z największych graczy na rynku – Facebook – postanowił jednak wyjść przed orkiestrę i uruchomił dzisiaj swoją własną ukrytą usługę w sieci Tor! Serwery Facebooka są zatem dostępne pod bardzo łatwym do zapamiętania adresem:

https://facebookcorewwwi.onion
Facebook jako ukryta usługa działa, choć trzeba się zweryfikować

Facebook jako ukryta usługa działa, choć trzeba się zweryfikować

Każdy, kto miał do czynienia z tworzeniem adresów ukrytych usług pewnie zaczyna się zastanawiać, jakim cudem Facebookowi udał się taki ładny adres. Czy oznacza to, że mają tyle silnych maszyn, że są w stanie stworzyć dowolny adres .onion a dzięki temu podszyć się pod dowolny inny serwis w sieci Tor? Wiadomo, że o ile generowanie adresu o określonych pierwszych 6 czy 7 znakach jest dość proste, to już wybranie 8 czy 9 znaków oznacza wiele godzin a nawet dni pracy komputera. Wygenerowanie wszystkich 16 znaków według własnych oczekiwań było do tej pory uznawane za niemożliwe.

Na szczęście szybko opublikowano wyjaśnienie – po prostu zespół Facebooka generował wiele domen zaczynających się od „facebook” a potem z wygenerowanych wybrał tę, która wyglądała „najładniej” i dopisał do niej odpowiednią legendę (Facebook Core WWW Infrastructure). Zatem podobno możemy spać spokojnie – Facebook ma po prostu dużo szczęścia, a nie komputery kwantowe.

Trzeba przyznać, że Facebook wysoko postawił poprzeczkę innym graczom na rynku – może zamiast filtrować ruch z sieci Tor (pozdrowienia dla CloudFlare) czas zacząć popularyzować korzystanie z niej?

Powrót

Komentarze

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Facebook jako ukryta usługa sieci Tor – i to pod jakim adresem!

Komentarze