04.03.2014 | 20:50

Adam Haertle

Giełda kryptowalut Poloniex okradziona z części BTC

Jeszcze chyba nigdy w historii sieci niezamówione testy penetracyjne nie były tak opłacalne jak od momentu wzrostu wyceny kryptowalut. Do szybko rosnącej listy poważnych wpadek serwisów działających w tym sektorze dopisujemy giełdę handlująca dziesiątkami walut – Poloniex.com. Właśnie ogłosiła ona, że padła ofiarą niezbyt wyrafinowanego ataku, w którym straciła 12% wszystkich środków z gorącego portfela.

To tylko ok. połowa walut, którymi handluje Poloniex

To tylko ok. połowa walut, którymi handluje Poloniex

Tym razem właściciel giełdy sporządził porządną analizę przyczyn kradzieży, za co cześć mu i chwała. Niestety czci nie można mu oddać za zbudowanie mechanizmów giełdy, bo to właśnie podstawowe błędy w konstrukcji mechanizmów wypłaty doprowadziły do wyprowadzenia środków. Okazuje się, że udało mu się stworzyć giełdę, gdzie ujemny bilans rachunku nie jest sygnałem blokującym wypłaty.

Według opisu mechanizm działania wypłat był następujący:

 1. Weryfikacja danych wejściowych
 2. Weryfikacja salda – czy umożliwia wypłatę
 3. Redukcja salda
 4. Dodanie wypłaty do bazy danych
 5. Email z potwierdzeniem wypłaty
 6. Po potwierdzeniu przez użytkownika – proces wypłaty

Złodzieje odkryli podstawowy błąd w procesie – jeśli stworzy się w tym samym momencie kilka poleceń wypłaty, zanim nastąpi redukcja salda, wszystkie polecenia przejdą prawidłowo proces weryfikacji i dodania do bazy danych. Wynikiem procesu jest ujemne saldo, które co ciekawe nie blokuje wypłat z rachunku. Hurra! Tak kończy się równoległe przetwarzanie wypłat.

Najzabawniejszy jest fakt, że w system wbudowane były mechanizmy zapobiegające nadużyciom, które sprawdzały, czy przeprowadzone operacje zgadzają się z faktycznym saldem rachunku. Mechanizmy te zadziałały zgodnie z oczekiwaniami ich twórców – skoro ktoś miał 2 BTC, wypłacił 10, to saldo prawidłowo skazuje -8 BTC i wszystko jest OK! Nic tylko pogratulować. Jedynym plusem jest zadziałanie innego mechanizmu, który w sytuacji nagłego spadku salda portfela giełdy zablokował dalsze wypłaty, ograniczając straty do ok. 76 BTC.

Jak można się spodziewać, właściciel giełdy nie planuje pokryć strat z własnych środków (podobno ich nie posiada w wystarczającej ilości), obiecał za to, że odda stracone fundusze w bliżej nieokreślonej przyszłości – o ile jeszcze ktoś będzie z jego giełdy korzystał.

Powrót

Komentarze

 • 2014.03.04 20:58 $ph

  Jak patrzę na takie akcje to nie można się oprzeć wrażeniu, że takie furtki są robione specjalnie w celu okradania innych w białych rękawiczkach „bo przecież to był włam”…

  Odpowiedz
  • 2014.03.05 10:00 Marcin Rybak

   dzisiaj znalazłem taki komentarz na mikroblogu wypoku:
   „Wszystkie giełdy BTC prowadzą program bug bounty, tylko niektóre jeszcze o tym nie wiedzą.” :)

   Odpowiedz
 • 2014.03.04 21:00 Kamil

  Nie ma to jak za takie projekty biorą się osoby nie mające w ogóle doświadczenia w progamowaniu, nie mówiąc już o minimalnej dozie wyobraźni.

  Odpowiedz
  • 2014.03.04 21:54 Krzysztof Szumny

   Może to wynika z faktu, że osoby, które się znają, zdają sobie sprawę, że zrobić bezawaryjny mechanizm nie jest wcale łatwo i Ci odpuszczają…

   Odpowiedz
   • 2014.03.05 08:31 red

    Idąc tym tropem to osoby, które się znają nie robiły by nic.

    Odpowiedz
 • 2014.03.05 21:49 jrooo

  Neidawno przelałem tam środki i nadal nie doszły do skutku na konto. długo czekam… a teraz ta informacja. Co dalej z kasą będzie? będę mógł tam robić przynajmniej coś? Kupować/sprzedawać inne waluty? ;( Na szczęście to tylko 0,035 BTC. :)

  Odpowiedz
  • 2014.03.06 00:46 jrooo

   Wymieniłem BTC na RIC i wypłaciłem – wszystko działa bez zarzutu. jedynie fee jest troszkę większe. Poza tym to była drobna transakcja!;)

   Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Giełda kryptowalut Poloniex okradziona z części BTC

Komentarze