12.04.2020 | 09:15

avatar

Adam Haertle

Jak Krzysztof zmanipulował oszustów i odzyskał wyłudzone 20 000 PLN

Czasem nasi czytelnicy zaskakują nas swoją kreatywnością i zaradnością. Choć myśleliśmy, że wyłudzone przez oszustów pieniądze są już stracone, to Krzysztof się nie poddał i tak zmanipulował złodziei, że pieniądze oddali. Brawo Krzysztof!

Zaczęło się, jak wiele podobnych przypadków, od wiadomości od naszego czytelnika, którego bliska osoba dała złapać się na oszustwo „na inwestycję”. Opisywaliśmy ten scenariusz bardzo szczegółowo ponad rok temu. W dużym skrócie: „makler” dzwoni od ofiary i namawia na „inwestycję”. Po przelaniu środków ofiara widzi „na koncie” jak jej inwestycja rośnie i pojawiają się prośby o kolejne „inwestycje”. Oszuści przelewy jedynie przyjmują, a odzyskanie środków graniczy z cudem. Czytelnik, którego przypadek opisaliśmy, pieniądze odzyskał dzięki naszemu artykułowi, jednak większość ofiar zostaje na lodzie.

Stracone „tylko” 20 000

Gdy napisał do nas Krzysztof, byliśmy przekonani, że to beznadziejny przypadek. Jego bliska osoba wysłała już złodziejom 20 000 PLN, a z kilkunastu analogicznych historii wiedzieliśmy, że wkrótce strona „firmy inwestycyjnej” zniknie wraz z wpłaconymi na jej konto środkami. Taką wiadomość wysłaliśmy Krzysztofowi, proponując mu jednocześnie, że opiszemy całe wydarzenie, gdy tylko dostarczy zrzuty ekranów, nagrania rozmów i inne szczegóły oszustwa. Krzysztof jednak nadziei nie tracił i zagrał bardzo sprytnie. Bardzo. Całą swoją przygodę opisał na swojej stronie – polecamy lekturę. Poniżej streszczenie tego, jak pieniądze ostatecznie odzyskał.

Jak oszukać oszusta

Krzysztof zdążył przejąć tożsamość ofiary, zanim przestępcy zorientowali się, że ofiara już wie, że została ofiarą. Zmieniając nieco głos, podszył się pod poszkodowanego i zaczął grać osobę chętną do dalszych inwestycji. Oszuści oczywiście regularnie dzwonili, by namówić poszkodowanego do kolejnych wpłat, a Krzysztof przekonywał dzwoniących, że jest do inwestycji gotowy. Otrzymał, tak jak poprzednie ofiary, dostęp do aplikacji MetaTrader4 (co ciekawe, do tej pory nie trafiliśmy na przypadek, gdzie przekazywana ofiarom aplikacja zawierałaby złośliwe oprogramowanie). Strona działa pod adresem myinvests.pl.

W artykule Krzysztofa znajdziecie pełną historię używanych przez oszustów spółek oraz rachunków bankowych. Jest ich sporo i chyba sami autorzy zaczęli się w nich gubić, o czym świadczy informacja o rachunkach, na które należy wpłacać środki:

Mamy tu nieistniejący bank (Pekao Bp zamiast Pekao SA lub PKO BP) i kod SWIFT innego banku (poprzednio używanego przez Citi).

Mistrzowskie posunięcie

Krzysztof regularnie rozmawiał z naganiaczem, który za wszelką cenę dążył do powiększenia „inwestycji”. Krzysztof obiecał, że zainwestuje 60 000 USD i poparł historię podniesieniem limitu przelewów w banku oraz opowieściami o innych swoich inwestycjach. Miał tylko jedno oczekiwanie wobec „firmy inwestycyjnej” – chciał przetestować proces nie tylko wpłat, ale także i wypłat. Powiedział, że gdy tylko otrzyma zwrot swojej pierwszej inwestycji, niezwłocznie wpłaci kolejną, kilkukrotnie większą kwotę. O dziwo, sztuczka zadziałała – 20 000 PLN powiększone o kilkaset złotych „zysku” wróciło na rachunek ofiary. Oszuści dzwonią po 8 razy dziennie, ale Krzysztof już nie odbiera. Brawo Krzysztof!

Więcej takich historii

Podobnych historii jest dużo więcej, a najpopularniejsze opisujemy w trakcie 25 wykładów online (łącznie 7h materiału i kolejne w produkcji). Wykłady dostępne są dla dużych firm (korzysta z nich już ponad 5000 pracowników), ale wkrótce rozpoczynamy także sprzedaż dla osób prywatnych i małych firm. Osoby, które zapiszą się na listę powiadomień, otrzymają wiadomość, gdy tylko sprzedaż ruszy – oraz atrakcyjny kod rabatowy dla pierwszych klientów indywidualnych. Zapraszamy!

Powrót

Komentarze

 • avatar
  2020.04.12 10:24 Lukasz

  Brawo. Takich pozytywnych historii mam trzeba.

  Odpowiedz
 • avatar
  2020.04.12 11:03 Anonim

  To są te słynne „kotłownie”?

  Odpowiedz
 • avatar
  2020.04.12 14:55 fdsff

  Takich stron jest pełno. Inwestycje w złoto, inwestycje w kryptowaluty itp.
  W naganianiu na to pomagają dzieciaki bo firmy fireads / mylead za skutecznego lead’a na takie platformy płacą od 1000 do 2000zł. I tak sobie wesoło spamują internet i popularne portale które dobrze się pozycjonują w google.

  Odpowiedz
 • avatar
  2020.04.12 16:12 Rafał

  Przecież wystarczyło powiadomić Policję, rachunek zostałby zablokowany, a pieniądze odzyskane.

  Odpowiedz
  • avatar
   2020.04.12 16:21 Adam Haertle

   Polecam lekturę wpisu Krzysztofa, policja została powiadomiona.

   Odpowiedz
  • avatar
   2020.04.12 22:41 SM

   A potem przyleciałby święty Mikołaj i dał wszystkim prezenty. Całe szczęście że wpadli na takie inteligentne rozwiązanie, bo inaczej interwencja policji by nic nie dała. ;P

   Odpowiedz
  • avatar
   2020.05.04 15:14 Arek

   Drogi Rafale- z treści twojego postu wnioskuję, że nie miałeś do czynienia z polską Policją. Albo jesteś synem prokuratora. Wtedy nawet ukradziony rower znajdą. A sprawy zwykłego motłochu idą w umorzenie od razu, nawet jak sprawca zgubi dowód osobisty albo tablicę rejestracyjną na miejscu przestępstwa.

   Odpowiedz
 • avatar
  2020.04.12 22:25 chester

  W sumie skoro wypłacili i to z zyskiem, to nie było to oszustwo ;-)

  Odpowiedz
 • avatar
  2020.04.12 23:24 michu

  Brawo za trzeźwość. Mam nadzieję, że facetowi nic nie grozi ze strony kanciarzy.

  Odpowiedz
 • avatar
  2020.04.13 10:43 JM

  Wiem, że nie wolno wam zdradzać szczegółów więc nie zapytam jakie logo widnieje na klacie Krzysztofa, ale powiedzcie czy nosi pelerynę do trykotu?

  Odpowiedz
 • avatar
  2020.04.13 21:07 Ada

  Jaaaaasne…..artykuł sponsorowany a zarówno historia jak i komentarze z palca wyssane ,bez pokrycia w rzeczywistości .
  Ciekawe czy ten komentarz wydrukujecie

  Odpowiedz
  • avatar
   2020.04.13 22:08 adamh

   Ani artykuł nie jest sponsorowany, ani historia lub komentarze skądkolwiek wyssane. Twój komentarz nie zostanie wydrukowany, ale jak widzisz jest opublikowany. Pozdrawiam serdecznie!

   Odpowiedz
 • avatar
  2020.04.15 16:50 krzysztof

  generalnie akcja dalej trwa… dzwonili do mnie z nr tel. +48 732080661 zachęcając do inwestowania właśnie przez „myinvests.pl”. Po szeregu moich pytań odnośnie ich lokalizacj po prostu się rozłączyli

  Odpowiedz
  • avatar
   2020.04.17 11:47 Krzysztof2

   Do mnie również dzwonili z tego samego numeru i zachęcali do inwestycji. Na pytanie o administratora danych podał „hot connect”. Mam wrażenie, że mogą mieć dane z wykradzionej bazy z morele, niestety nie mam niczego na poparcie tej teorii.

   Odpowiedz
  • avatar
   2021.02.04 06:07 Eunike

   Witam, ja proszę o pomoc straciłam 65 tyś. Pacyfica company group. Co teraz?

   Odpowiedz
 • avatar
  2020.04.15 18:41 Robert

  @ziemianin, dobre

  To i ja opowiem swoją historie – co prawda kasy nie odzyskałem ale przynajmniej dużo nie straciłem.

  Był sobie lata temu taki portal SURFEENKA gdzie się głównie zarabiało na klikaniu w reklamy itp. W późniejszym czasie doszły do tego Fenkopaki – czyli takie bardzo wysoko oprocentowane lokaty na 100 i wiecej PROCENT w skali miesiąca. Kwoty jakie można było wpłacać to 50, 100, 500 i więcej.

  Pierwsza myśl no niemożliwe żeby tyle zarobić – no musi być to jakiś wałek.
  Ale te 100 zł czy ile tam wpłaciłem to przecież nie majątek – a pojawiały się skiny użytkowników co otrzymali kasę .

  Przelew poszedł. Po zakończeniu lokaty kasa przyszła na PayPal.
  No super pomyślałem. Poszedł większy przelew – i kasa znowu się pojawiła.
  Skuszony ze tak dobrze idzie wpłaciłem wszystko co zarobiłem z tych lokat i swoją kasę żeby mieć jeszcze więcej. W planach nowa kosiarka do trawy, taczka itp. :) .

  W czasie trwania moich lokat inni zaczęli sygnalizować że są jakieś opóźnienia z przelewami.
  I już wtedy wszyscy zdali sobie sprawę że piramida poszła się jebać.

  Ja „zainwestowałem” jakieś pieniążki co sobie leżały na koncie.
  Niestety byli też głupsi odetnie co wzięli jakieś chziliwki gdzie był niski procent dla pierwszej pożyczki – ci to dosłownie płakali na forum. Ani zarobku ani włożonej kasy a oddać pieniążki trzeba było.

  Pojechałem do Nysy – bo tam się znajdowała siedziba firmy – porozmawiać co się dzieje z naszą kasą.
  Były zapewnienia itp. Trochę byłem przekonany. Na początku miałem takie myśli by zajebać mu i niech wyskakuje z kasy – ale za kilka tysięcy złotych miałbym sprawę i w papierach nasrane.

  Po około pół roku wezwanie na komisariat w celu złożenia wyjaśnień na temat działaności pana Rafała Trytko. I na tym sprawa się skończyła – nie walczyłem o tą straconą kasę. Osoba ta już miała kilka wyroków za oszustwa także był w swoim żywiole.

  Także rada dla innych – jak traficie na coś podobnego a już chcecie się bawić to tylko małe kwoty i dalsze wpłaty tylko z tego co zarobiliście – tak by to co złożyliście mieć zawsze u siebie.

  Gdybym tak samo podszedł do tematu byłbym spokojnie kilka tysięcy do przodu :)

  A tak jestem kilka do tyłu ale znacznie bogatszy o doświadczenie.

  Odpowiedz
 • avatar
  2020.04.15 22:45 Tomasz

  Pan Krzysztof tyko odwlekł moment kiedy wszystko straci. Jak można być takim naiwnym aby sądzić że wpłacanie swoich oszczędności gdziekolwiek przyniesie zysk?!!! Nigdy w historii świat się to nie zdarzyło.

  Odpowiedz
 • avatar
  2020.04.17 22:50 aaa

  co za bezsens. Albo autor i ten portal nie ma logiki. Wg. artykułu: Facet stracił 20k, potem znowu zainwestował 20k jako inna osoba, na których to zarobił ileś set PLN, i te 20k powiększone o zysk mu wypłacono. KWA gdzie pierwsze stracone 20k ????? macie głowy tam ?

  Co to za oszustwo oszusta na ileś set złotych?? 20k na GPW przy dobrym układzie da kilkaset złotych w jeden dzień. Oszustwem to jest ..ale ten artykuł i bitkliki

  Odpowiedz
  • avatar
   2020.04.17 22:53 Adam Haertle

   Chyba komentujesz jakiś inny artykuł…

   Odpowiedz
  • avatar
   2020.04.24 14:23 hydralisk

   A teraz przeczytaj artykuł jeszcze raz – najlepiej na głos i wróć z wnioskami. Gdzie tam masz napisane, że znowu zainwestował? Gdzie tam masz napisane, że facet stracił?

   Odpowiedz
  • avatar
   2020.05.07 15:07 Mama taty

   @aaa
   Nie on zainwestowal (dal sie podejsc oszustom), ale jakas bliska osoba. On potem tylko udawal te osobe podczas kontaktu z oszustami. I nie wplacal kolejnych pieniedzy. Czytanie ze zrozumieniem sie klania.

   Odpowiedz
 • avatar
  2020.07.01 09:41 Paweł

  Do mnie zadzwonili dzisiaj z numeru +48 732 083 622. Na pytanie skąd mają mój numer telefonu usłyszałem odpowiedź, że administratorem moich danych jest 'Hot Connect’. Zanim Pan po drugiej stronie słuchawki zdążył się rozpędzić z jakimikolwiek ofertami, grzecznie mu przerwałem i zdołałem jedynie usłyszeć, że są firmą analityczną oferujacą pomoc w inwestycjach na rynkach finansowych.
  Po przejściu do głosu poprosiłem o usunięcie moich danych osobowych z ich bazy danych oraz poinformowałem go, że nie przypominam sobie, że wyrażałem zgodę na kontakt z ich strony bądź innej firmy, a gdyby takowa jakimś cudem istniała to właśnie w tym momencie ją odwołuję. Niestety nie usłyszałem już nawet do widzenia :)

  Pozdrawiam i bądźmy czujni!

  P.S. Pamiętajmy również, żeby przestrzec rodzinę (zwłaszcza osoby starsze) i znajomych. Im więcej będzie osób świadomych tym mniejsze szanse, że ktoś da się złowić.

  Odpowiedz
 • avatar
  2021.02.15 21:27 Bart

  Mam wrażenie graniczące z pewnością,że stale mamy do czynienia z kolejnymi przerzutami nowotworu Eu4ya/Goldberg and Sons (polecam lekturę w necie kto nie zna).W sprawie Goldberga osobiście zeznawałem na policji,później kontaktowała się też prokuratura.
  Ostatnio tylko z numeru telefonu +48606330434 miałem 33 próby połączenia zanim sobie odpuścili (na jakiś czas,bo schemat regularnie się powtarza) a więc baza danych jest ciągle w obiegu.Z komentarzy dot.w/w numeru telefonu wynika,że tym razem na tapecie jest fotowoltaika.
  Moja czarna lista w telefonie zaczyna już układać się w pewną całość,bo kolejne blokowane telefony numeracją są do siebie bardzo zbliżone.
  Cóż,pozostaje czekać jakie genialne „inwestycje” pojawią się jako kolejne…

  Odpowiedz
 • avatar
  2021.05.07 19:14 Pusia@

  Panie Krzysztofie a chcieli weryfikacji? Ile Pan czekał na pieniądze? Aplikację też pan otwierał umnie jest Anydesk przez to wyprowadzili kasę z konta. Proszę mi doradzić. Mój imeila [email protected]

  Odpowiedz
 • avatar
  2023.05.05 14:51 Ika

  Ja niestety dałam się nabrać i chcę tylko ostrzec innych żeby nie ufali tej firmie inwestycyjnej .https://ariolinv-gr.com/
  ARIOL investment group.
  Wpłaciłam i podobno zarobiłam ale nie mogłam wypłacic swoich pieniędzy bo kazano mi wpłacić kaucję potem zmienili na podatek a na końcu wskazali ,że to prowizja za obsługę .Szkoda ,że po jakimś czasie znalazłam opinie na temat tej firmy na angielskiej stronie i było już za późno.

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Jak Krzysztof zmanipulował oszustów i odzyskał wyłudzone 20 000 PLN

Komentarze