26.01.2018 | 20:57

avatar

Adam Haertle

Historia polskiego mobilnego antywirusa za 2 mln PLN, którego nie było

Jak pewnie wszyscy się zgodzicie, najlepiej wydaje się cudze pieniądze. Gorzej, że czasem wydawane są nasze pieniądze – z budżetu państwa lub Unii Europejskiej. Losy takich projektów można prześledzić na przykładzie z naszej działki.

Media poinformowały dzisiaj, że CBA zatrzymało w Krakowie i Warszawie dwie osoby, podejrzane o wyłudzenie 2 milionów złotych od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na utworzenie polskiego systemu antywirusowego. Przyjrzeliśmy się sprawie – i warto pokazać, jak bardzo tego antywirusa nigdy nie było.

Krótkie śledztwo

Początkowe komunikaty prasowe nie wskazywały na nazwę podmiotu lub marki, która była przedmiotem śledztwa. Na trop naprowadził nas tweet h0wlu:

Kliknij tutaj, aby wyświetlić treść z Twittera.
Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Faktycznie, trop wyglądał wiarygodnie. Szybka wizyta w Google potwierdziła spostrzeżenia Pawła, a do prasy trafił dłuższy komunikat wskazujący na firmę Laboratorium MSF. Słyszeliście kiedyś o takim antywirusie? Nie? Co za zaskoczenie.

Szybka wizyta na stronach PARP pozwala potwierdzić, że firma Laboratorium MSF otrzymała dwie dotacje:

POIG.04.02.00-12-024/09 Laboratorium MSF Sp. z o.o. Projekt budowy i uruchomienia LabMSF – Laboratorium badawczo-rozwojowego systemów bezpieczeństwa mobilnego małopolskie 1,011,500.00
POIG.01.04.00-12-115/09-00; POIG.04.01.00-12-115/09-00 Laboratorium MSF Sp. z ograniczoną odpowiedzialnością Warszawa; mazowieckie Uniwersalna platforma bezpieczeństwa użytkowników mobilnych LabMSF Platform – Mobile Secure Family 1,241,250.00

Mamy zatem ładną kwotę 2,2 mln PLN – ale gdzie jest antywirus?

Dofinansowania miały miejsce w latach 2010 i 2012, zatem czasu na zbudowanie programu nie brakowało. Szukamy antywirusa. Trafiamy na profil firmy na Facebooku, z ostatnim wpisem z sierpnia 2017 i historią sięgającą początków roku 2011. Wpisów jest kilkadziesiąt, większość jeszcze z 2011, dotyczą głównie technologii mobilnych, jednak nie natrafiamy na żaden ślad firmowych produktów. Wpisy od 2012 są po angielsku (wcześniej były po polsku), a od 2013 pojawiają się z intensywnością kilku rocznie. Antywirusa brak. Poszukajmy zatem na Twitterze.

Konto firmy w tym serwisie założone było w roku 2012, lecz publikowało jedynie kopie wpisów z Facebooka. Trafiamy za to na trop antywirusa! W nagłówku profilu znajduje się link do „darmowego antywirusa”.

Link prowadzi do aplikacji w sklepie Androida, która została już usunięta – pozostała tylko kopia z Archive.org.

Z uwagi na użycie skracacza bit.ly możemy zobaczyć statystyki. Od kwietnia 2015 do dzisiaj link był odwiedzony 42 razy (w tym raz przez nas). Imponujące.

To może inne produkty?

Paweł odnalazł inną aplikację firmy – LabMSF Authorisation. Namierzył też APK „antywirusa”. Kiedy jednak do niego zajrzał, znalazł niezłe ciekawostki:

Kliknij tutaj, aby wyświetlić treść z Twittera.
Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Tak, hasło do usługi zapisane było na stałe w kodzie a sekret brzmi „zaiste”.

Niestety strona firmy już nie działa, ale jej piękno możemy podziwiać w Archive.org.

Oczywiście nie mogło zabraknąć najważniejszego elementu strony – i nie chodzi tu o link do pobrania produktu firmy, a o…

jedyną słuszną stopkę wskazującą, kto za to wszystko zapłacił.

Kiedy już znaleźliśmy linka do opisu produktu „Authorisation” okazało się, że jest tam tylko pusty fragment szablonu WordPressa. Z kolei w zarchiwizowanym linku do firmowego bloga znaleźliśmy… reklamę Viagry.

To jak z tym antywirusem

Może antywirus był, działał, tylko firma sobie nie poradziła? Odpowiedź na to pytanie mogą przybliżyć wyniki testów uznanej organizacji AV Test z marca 2012 roku. Wzięła ona do obróbki kilkadziesiąt dostępnych wówczas programów antywirusowych dla Androida i LabMSF Antivirus beta zajął zaszczytne ostatnie miejsce (ex aequo z MobileBot Antivirus), ponieważ NIE WYKRYŁ ŻADNEJ PRÓBKI, łącznie z plikiem testowym EICAR. Parafrazując Kapitana Bombę:

-Mamy 2 wiadomości, dobrą i złą, od której zacząć?
-Od złej
-Nie działa
-A ta dobra?
-Zbudowaliśmy antywirusa

Co ciekawe, aplikacja doczekała się w roku 2014 swojego CVE – ktoś odkrył, że nie weryfikuje prawidłowo certyfikatów przy łączeniu ze swoimi serwerami. Gdyby ktoś chciał rzucić okiem na kod tego „antywirusa”, to znaleźliśmy wersję 1.0.2 do pobrania.

Co na to CBA

Trzeba przyznać, że CBA też doceniło wysiłek autorów aplikacji. Zarzuty dotyczą przedłożenia w latach 2009-15 r. do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości nierzetelnych wniosków o dofinasowanie ze środków Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-13, dwóch projektów informatycznych. Szczegóły wskazują na

przedkładanie w celu rozliczania tych projektów wniosków o płatności zawierających nieprawdziwe pisemne oświadczenia odnośnie realizacji projektów oraz nierzetelne dokumenty, w wyniku czego Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości została wprowadzona w błąd co do istotnych okoliczności mających wpływ na rekomendację płatności i przyznanie refundacji wydatków związanych z realizacją zadań objętych dofinasowaniem oraz doprowadzona do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości w kwocie 2,15 mln zł.

Czekamy na wynik sprawy i liczymy na szybkie postępowanie, bo lista „innowacyjnych” projektów informatycznych finansowanych z naszych pieniędzy, które umarły śmiercią gwałtowną jest długa.

Powrót

Komentarze

 • avatar
  2018.01.26 22:07 Karton

  I to jest ch**stwo. Człowiek całe życie uczciwie pracuje, a tu ktoś sobie hulał za miliony de facto z moich i każdego wypracowanych pieniędzy zabranych w podatkach i przepuszczonych przez biurokrację. Ani Unia ani Polska nie mają żadnego budżetu, tylko nasze pieniądze wyciągnięte od nas i dwóch osobników się za nie bawiło. Jedyna adekwatna kara z mojego punktu widzenia to 10 lat kamieniołomów.

  Odpowiedz
  • avatar
   2018.01.27 00:14 KRuL

   Jedynym rozwiązaniem jest LIKWIDACJA SOCJALIZMU i powrót do normalności, a jak Korwin tak mówi się śmiejecie. To teraz płaćcie i płaczcie. Pozdro

   Odpowiedz
   • avatar
    2018.01.27 00:59 sdcxas

    Teraz też się śmiejemy, tyle że z ciebie, głąbie.

    Odpowiedz
   • avatar
    2018.01.27 00:59 x

    2/10 kucu, próbuj dalej

    Odpowiedz
   • avatar
    2018.01.27 02:15 Ozjasz Goldberg

    Dołożę jeszcze Krzysztofa Karonia, bo to ostatni dzwonek na powrót do normalności. Za niedługo nie będzie co zbierać.

    Odpowiedz
 • avatar
  2018.01.27 10:52 Rafał Lysik

  Jedyną słuszną karą dla tych dwóch cwaniaczków nie jest więzienie. Nie nie, przecież oni nikogo nie zabili. Niech ZWRÓCĄ 2 mln zł parpowi. To będzie ostrzeżenie dla innych nieudaczników i wyzyskiwaczy którzy w projektach „Innowacyjna gospodarka” widzą dojną krowę.

  Odpowiedz
  • avatar
   2018.01.27 13:13 Marcin

   Jeśli karą będzie tylko zwrot kwoty, to da raczej sygnał, że opłaca się ryzykować i robić wały, w najgorszym przypadku wyjdzie się na zero… Powinien być obowiązek zwrotu kasy ORAZ jakaś kara (choćby i finansowa – drugie tyle do zapłaty)

   Odpowiedz
  • avatar
   2018.01.27 18:19 ff

   Co zwrócą, jak już dawno kasa przepadła. I pewnie na siebie nie mają żadnego majątku.
   Do kamieniołomu i odrobić. Razem z kolejnymi pokoleniami.

   Odpowiedz
 • avatar
  2018.01.27 11:30 Witold

  W takich sytuacjach sąd powinien mieć możliwość nie tylko wydania wyroku za oszustwo, ale powinien musieć również nałożyć obowiązek zwrotu środków.

  Odpowiedz
  • avatar
   2018.01.29 18:20 gerx

   Poznaj rodzaje postępowań. Karne i cywilne. Można wytoczyć oba jeden po drugim. Jeżeli proces jest karny, to odpowiedzą za oszustwo, sąd zasądzi karę przewidzianą w KK. Na drodze cywilnej PARP może zażądać zwrotu znacznie większej kasy. Podobnie jest z innymi sprawami gdzie ludzie się dziwią, że sąd nie zasądził odszkodowania itp. Sąd karny rzadko zasądza jakąś niewielką nawiązkę. Od dużych odszkodowań jest sąd cywilny i kodeks cywilny. Oczywiście w przypadku tych typków prędzej będzie to sąd gospodarczy.

   Odpowiedz
 • avatar
  2018.01.27 11:32 Jan

  Gdzie mozna zglosic wiecej takich sciemnionych projektow?

  Odpowiedz
  • avatar
   2018.01.27 14:34 pitagoras

   To proste: zawiadamiając prokuraturę, Centralne Biuro Antykorupcyjne lub policję.

   Odpowiedz
 • avatar
  2018.01.27 12:50 Kot Rademenes

  Brawo Pawel! :)

  Odpowiedz
 • avatar
  2018.01.28 08:33 Radek

  Już gdzieś widziałem podobną historię…
  https://www.youtube.com/watch?v=88FuOgcldUk

  Odpowiedz
 • avatar
  2018.01.30 01:21 furious

  Miał bardzo ładny interfejs.

  Odpowiedz
 • avatar
  2018.02.07 06:20 Robert

  Jaka szkoda że nie wiedziałem kiedy to dawali, wrócił bym wtedy do Polski, dobra ściema, 5 latek utrzymać, być może już nie koniecznie w kraju i laba. Tak swoją drogą ci co to wymyślili, albo byli kretynami, albo dofinansowywali „właściwe” projekty.

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Historia polskiego mobilnego antywirusa za 2 mln PLN, którego nie było

Komentarze