05.04.2021 | 22:10

avatar

Adam Haertle

Instalować czy kasować? Pomagają czy narażają? O antywirusach słów kilka

Rzadko jaka kategoria narzędzi z obszaru bezpieczeństwa budzi aż takie kontrowersje i dzieli ekspertów. Czy narażają nas na większe ryzyko niż to, przed którym nas chronią? Czy ich używanie ma jeszcze sens? Porozmawiamy o antywirusach.

Jeszcze kilka lat temu posiadanie programu antywirusowego było powszechnie akceptowanym standardem bezpieczeństwa. Dzisiaj sytuacja powoli się zmienia i pojawia się coraz więcej pytań i wątpliwości wokół skuteczności tych narzędzi i sensu ich używania. Już we wtorek i środę postaram się je omówić podczas dwóch webinarów sponsorowanych przez Arubę:

Przy okazji możecie też zarejestrować się na kolejne moje webinary:

 • Co czytać / słuchać / oglądać, by być na bieżąco
 • Bezpieczeństwo sieci Wi-Fi

Wszystkie linki i terminy znajdziecie w tym katalogu naszych webinarów. Webinary są otwarte i darmowe – sponsorem jest firma Aruba Cloud.

O czym będę opowiadał

Lista wątpliwości wokół antywirusów jest długa. Na pewno porozmawiamy o historii walki z wirusami komputerowymi, najciekawszych wpadkach antywirusów, dyskusji, czy antywirusy robią więcej dobrego czy złego oraz czy na Windowsie / Macu / smartfonie są ciągle potrzebne.

Zapraszam do udziału – postaram się odpowiedzieć na każde wasze pytanie.

Dla przypomnienia – linki do rejestracji na ten (i kolejne) webinary znajdziecie pod tym adresem.

Powrót

Komentarze

 • avatar
  2021.04.05 22:36 Rafał

  Czy webinary będą nagrywane, żeby móc odtworzyć sobie w dowolnym momencie?

  Odpowiedz
  • avatar
   2022.04.30 12:38 ZGJedrzej

   Tylko problem że kaspersky jest rosyjski

   Odpowiedz
 • avatar
  2021.04.06 08:23 Stefan

  Adam czy będą wydawane twoje plakaty z autografem w mpiku?

  Odpowiedz
 • avatar
  2021.04.06 10:35 Dawid

  No, np. taki Avast (darmowy).
  Gdzie to bezpieczne, jak telemetrii wysyła więcej niż facebook i google razem.
  4,261 zdarzeń w 30 dni…

  Odpowiedz
  • avatar
   2021.04.07 10:26 p0k3m0n

   To Avast jest antywirusem? Dobrze wiedziec, choc mnie sie od zawsze wydawalo, ze jedyna jego funckcja jest totalna inwigilacja frajerow. Ale co ja tam wiem…

   Odpowiedz
   • avatar
    2021.04.08 10:16 Jonin

    Widać że bardzo mało wiesz ale się wypowiadasz. Avast jaki jest taki jest… lecz wśród darmowych av to jedna z lepszych opcji na chwile obecną. Telemetrie przesyła każde niemal oprogramowanie. W przypadku Avasta można sobie poradzić w pewnym zakresie z telemetrią na poziomie dns.

    Avast czy inny av jest lepszym rozwiązaniem dla przeciętnego użytkownika niż brak takowego antywirusa na pc. Żadne oprogramowanie nie czyni cudów ale lepiej mieć jedną linię obrony więcej nawet jeśli jest ona dość przeciętna. Ale skoro jesteś tak poinformowany to używaj kaspra czy innej chmury… tam na pewno nikt nie patrzy na twoje pliki i nie zbiera telemetrii.

    Zamiast ludzi zniechęcać do programów AV lub polecać chmurowe rozwiązania czy inne bzdury należy ich edukować i uczyć że podstawowa konfiguracja av nie jest wystarczająca i należy podejść kompleksowo do utwardzania oprogramowania jak i całego systemu.

    Zapewne jesteś jednym z tych co tez powie że w kwestii firewalla też nie warto sobie zawracać głowy lub powiesz że Comodo Firewall jest bee… a jest jednym z lepszych fw dla win za free.

    A poziom aroganckiej i buty emanowany poprzez określanie ludzi „frajerami” tylko pokazuje na jakim poziomie jesteś.

    Odpowiedz
    • avatar
     2021.04.09 03:03 P.Sz.

     ciekawy pogląd i jest w nim wiele prawdy :)

     Odpowiedz
    • avatar
     2021.04.09 03:07 P.Sz. - PS

     PS – starałem się znaleźć lepsze określenie niż ww. na instalującego oprogramowanie z trudno weryfikowalnego źródła czy cracka od pakietu biurowego, okienek itp, który z nadzieją patrzy na program antywirusowy pragnąc by ten go ochronił przed rootKitem znaczy programem 'crackującym’ / aktywującym windowsa…

     Odpowiedz
     • avatar
      2021.04.10 17:45 Jonin

      @P.Sz. – PS
      W takiej sytuacji jaką przedstawiasz to już żadne oprogramowanie nie uratuje tyłka. Problem jest między krzesłem a klawiaturą. Czy określenie „frajer” pasuje… w mojej ocenie nie. Bardziej się w tedy nadaje określenie takiej osoby „idiotą”.
      Tylko sedno dyskusji nie odnosi się do tak skrajnej sytuacji jak opisałeś. A samego faktu użycia Avasta. Nie mam problemu z tym jeśli ktoś nie przepada za Avastem i go nie poleca czy wręcz odradza podając jednocześnie alternatywę która w jego opinii jest lepsza niż Avast, pamiętając przy tym że mówimy o czymś darmowym w wersji podstawowej. Natomiast niepodawanie merytorycznych informacji tylko nazywanie ludzi frajerami to bardziej pasuje na wykop a nie na zaufanatrzeciastrona.
      Żaden av nie uchroni w pełni. Szczególnie jeśli user jest niskich lotów. Dla tego należy ludzi edukować merytorycznie żeby eliminować słabe ogniwa. Temat bezpieczeństwa to rzeka… av to tylko mały element dużej układanki który użyty w samotności specjalnie nie zmienia aż tak wyniku końcowego ale to nie znaczy ze należy z niego rezygnować.

     • avatar
      2021.04.20 15:58 Niewierzący

      Ciekawe jak weryfikujesz aplikacje ze sklepu Google Play, bo rozumiem że głównie „na wiarę” że te od Google-a są dobre, albo coś samo się weryfikuje na telefonie i już jest dobrze.
      IT nie jest takie czarne i białe jak go malują sprzedawcy.
      Na świecie jest coraz mniej złośliwych aplikacji, a coraz więcej tych które chcą ci podarować swoje „ciasteczka” – więc możesz się zastanawiać czy jak weźmiesz ciasteczka od googlea, czy xiaomi kto ci bardziej d. obrobi. Z trzeciej strony ile miałeś false positive od antywirusa?

      Na rynku robi się coraz bardziej walka sekt o wierzącego – do kogo będzie się jeleń modlił, a ty będziesz tym realistą który udowodni że za rok nie będzie końca świata? Jak to zrobisz?
      Dokładnie tak samo – będziesz szukał tych którzy ci uwierzą.

    • avatar
     2021.04.09 14:02 p0k3m0n

     @Jonin Prawie 20 lat w menadzerce i administracji IT – faktynie wiem malo.

     Odpowiedz
     • avatar
      2021.04.10 17:33 Jonin

      @p0k3m0n
      A ja robię w IT od 25 lat… będziemy się licytować? Możesz robić i 50 nie jest to wyznacznik tak naprawdę niczego.

      Skoro masz wiedze to przedstaw ją merytorycznie zapewne ktoś to przeczyta. Ale po co się wysilać jak lepiej ludzi nazwać frajerami.

      Powtórzę oprogramowanie av w tym Avast na PC z Windows jest lepszym rozwiązaniem niż PC całkowicie bez czegokolwiek. Czy czyni to cuda? NIE, ale lepsze to niż nic dla przeciętnego użytkownika.

      Avast krystaliczny nie jest. Lecz są gorsze opcje na rynku które często tak zwani „eksperci” polecają. Ja polecę dla przeciętnego użytkownika darmowe kombo:
      Avast(skonfigurowany na maksa) i Comodo Firewall z dopiętym na ostatni guzik HIPS i piaskownicą, a jako skaner na żądanie Malwarebytes.

      https://www.youtube.com/watch?v=OHPA8lFG68s
      https://www.youtube.com/watch?v=zAllv92GDb8

      Ale co ja tam wiem….

     • avatar
      2021.04.20 13:42 Anonn

      @Jonin Szanujmy się – Avast nie nadaje się do określania to antywirusem gdzie więcej z nim problemów niż korzyści – przeciętny normik często gdy przychodzi do serwisu PC i ma z nim jakiś problem to okazuje się właśnie przez ahvasta bo nieźle miesza w systemie, no i mylisz się że w przypadku Windowsa(a jedynie co aktualnie zostało to 10, bo 8.1 bardzo mało kto używał) lepiej zainstalować jakikolwiek niż zostać bez – bo dla Twojej informacji od początku Win 10 jest w nim zintegrowany Defender(W poprzednich owszem był niby zintegrowany, ale w tamtym wypadku lepiej było go zastąpić czymkolwiek innym) który aktualnie robi robotę lepiej niż ahvast i mniej z nim problemów, a przy combo którym podałeś najwięcej roboty robi Comodo Firewall z jego HIPSem.

 • avatar
  2021.04.06 10:36 Mirosław

  – Instalować czy kasować?
  – Kupować!

  Odpowiedz
 • avatar
  2021.04.06 22:51 SmutnyCzytelnik

  Nie lubię tej Waszej strony do webinarow. Miało wysłać powiadomienie o rozpoczęciu, nic nie przyszło. A w późniejszej próbie było niekończące lądowanie. Wolałbym poczytać Wasze artykuły, niż szwędać się po jakiś złe napisanych stronach. :(

  Odpowiedz
 • avatar
  2021.04.09 09:38 BardzoSmutnyCzytelnik

  Webinaria nie sa pozniej prezentowane na stronie Aruby.
  Moze by ktos z redakcji porozmawial z Aruba?
  Albo, zeby bylo uczciwie wykreslic punkt o publikowaniu zapisow spotkania na stronie Aruby.

  Odpowiedz
 • avatar
  2021.04.13 10:00 Jacek

  Nie ma nagrania z tego, a miało być :(

  Odpowiedz
 • avatar
  2021.04.13 17:24 Lyncz

  Nadal czekam na zapis nagrania, niestety powiadomienie dotarło do mnie pod koniec transmisji

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Instalować czy kasować? Pomagają czy narażają? O antywirusach słów kilka

Komentarze