19.09.2012 | 22:18

avatar

Adam Haertle

iPhone 4s oraz Samsung Galaxy S3 pokonane w Mobile Pwn2own

W Amsterdamie trwa konferencja EUSecWest 2012. Jedną z jej głównych atrakcji jest konkurs Mobile Pwn2Own, w którym badacze starają się włamać do najnowszych modeli smartfonów. Dzisiaj pokonane zostały iPhone 4S i Samsung Galaxy S3.

Dwóch Holendrów z firmy CertifiedSecure udowodniło, że przeglądanie stron www przy użyciu iPhona 4S może okazać się bardzo niebezpieczne. Opracowany przez nich exploit pozwolił niezauważalnie dla użytkownika ukraść jego zdjęcia, książkę adresową i historię przeglądanych stron www. Wyczyn ten wzbogacił zespół o 30 tysięcy dolarów i darmową reklamę firmy, dla której pracują. Jak twierdzi jeden z autorów exploita, znalezienie błędu w silniku przeglądarki WebKit było najprostszym elementem wyzwania. Dużo trudniejsze było takie wykorzystanie błędu, które pozwoli ukryć nieautoryzowane operacje przed użytkownikiem i ominąć inne zabezpieczenia, takie jak podpisywanie kodu, piaskownica, ASLR i DEP. Jak twierdzą autorzy, ich exploit działa również na iOS6, więc powinien być skuteczny również na iPhonie 5.

Z kolei pracownicy firmy MWR Labs przedstawili skuteczny atak na Samsunga Galaxy S3. Co ciekawe, przeprowadzili go za pomocą interfejsu zbliżeniowego NFC, poprzez zbliżenie dwóch telefonów i przesłanie odpowiednio spreparowanego pliku. Użyta przez nich technika oparta jest na błędzie w przetwarzaniu plików w jednym z domyślnych programów instalowanych przez Samsunga oraz na drugim, nieujawnionym błędzie w kodzie Androida. Plik z exploitem może być dostarczony w dowolny sposób, jednak autorzy odkrycia wybrali przesył przez NFC jako najbardziej spektakularny. W przedstawionym scenariuszu exploit uruchamia program dostarczony przez atakującego, który pozwala na całkowite przejęcie kontroli nad telefonem. Według odkrywców błędu, podatny jest również model Galaxy  S2.

Powrót

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

iPhone 4s oraz Samsung Galaxy S3 pokonane w Mobile Pwn2own

Komentarze