Jak polscy oszuści Wykop, nas oraz giełdę BTC nabrać próbowali

dodał 18 kwietnia 2018 o 20:39 w kategorii Wpadki  z tagami:
Jak polscy oszuści Wykop, nas oraz giełdę BTC nabrać próbowali

(źródło: btckeychain)

Tydzień temu przez Wykop przetoczyła się afera związana z rzekomym zaborem 12 000 PLN przez polską giełdę kryptowalut BitBay. Osoba rzekomo poszkodowana opisała wydarzenia – lecz nie brzmiała wiarygodnie.

Wykopowicze zadecydowali inaczej – prawie 1000 uznało informację za godną wykopania. Do tego wyniku przyczyniło się bez wątpienia wiele świeżo założonych kont, które próbowały informację zakopać – wyglądało to jak akcja zorganizowana w obronie BitBaya. Nic bardziej nie denerwuje Wykopowiczów :)

Historia „poszkodowanej”

Oprócz wpisu na Wykopie osoba rzekomo poszkodowana była taka miła że napisała także do naszej redakcji ze swoimi żalami. W skrócie historia brzmiała tak:

  • żona (bohaterka afery) w Wielki Piątek orientuje się, że nie ma pieniędzy na święta,
  • mąż pracuje w USA i nie ma jak wysłać pieniędzy żonie bo banki nie zdążą,
  • każe jej założyć konto na BitBay,
  • żona zakłada konto i przesyła do BitBaya dowód osobisty,
  • mąż przelewa jej tam BTC warte 12 000 PLN,
  • żona próbuje wypłacić lecz transakcja zostaje zablokowana,
  • BitBay prosi o selfie z dowodem,
  • żona wysyła selfie z dowodem,
  • konto nie zostaje odblokowane.

Brzmi wiarygodnie, prawda? Od początku ta historia nam się bardzo podobała. Skoro bohater / bohaterka chcieli, by opisać cała aferę, to ją opisujemy. Osobie podającej się za poszkodowaną wysłaliśmy prośbę o przesłanie dodatkowych dowodów takich jak np. dowód że mąż pracuje w USA, czyli skan czeku z wypłatą, pozwolenia na pracę itp. Żadnej odpowiedzi na tę wiadomość nie otrzymaliśmy.

Historia BitBaya

Dzisiaj BitBay postanowił na Wykopie ujawnić część informacji związanych z tą aferą. Dowiedzieliśmy się między innymi, że bohaterka twierdziła, że jest niesłysząca – przez co nie mogła zadzwonić na infolinię ani odbierać telefonów. Sprytne, choć tylko trochę. Oto z kolei selfie z dowodem osobistym:

Zaciemniliśmy dowód osobisty – oryginał opublikowany przez BitBaya znajdziecie na Wykopie

Na zdjęciu jest prawdopodobnie głowa amerykańskiej fotograf Carolyn  Cole i choć wygląda na to, że grafik się postarał, to jednak głowa tak sobie pasuje do reszty fotografii. Być może CSI:Z3S będzie w stanie lepiej to udowodnić niż nasze subiektywne przekonanie.

Gdy patrzymy na tę historię jako całość, to wygląda na nieudolną próbę oszustwa, wykrytą prostymi procedurami przez BitBaya. Niezrozumiałe jest dla nas zamieszanie robione na Wykopie i w emailu do nas przez autorów oszustwa – pieniędzy raczej od BitBaya nie odzyskają, na dokładkę oszustwo wydaje się dalekie od doskonałego i dziwne, że w ten sposób próbują bronić swojego stanowiska. Być może liczyli na wywarcie presji na BitBaya, by przy kolejnych próbach oszustw reagował mniej zdecydowanie? W naszej ocenie raczej osiągnęli efekt przeciwny do zamierzonego. Ale skoro chcieli artykułu to mają. Nie pozdrawiamy :)