07.02.2019 | 15:54

Adam Haertle

Jak stracić dostęp do wszystkich swoich pieniędzy w banku przez bycie ofiarą przestępstwa

Czy bank w Polsce może zatrzymać Twoje pieniądze i zablokować Ci konto na wiele tygodni czy nawet miesięcy? Tak po prostu? Zdecydowanie tak – na przykład pod takim warunkiem, że na Twoim koncie znalazły się cudze pieniądze, skradzione komuś innemu.

W tej historii będą bitcoiny, prokurator, mBank i kilka poszkodowanych osób. Nie jest wyjaśniona do końca – ale trochę informacji udało się nam zebrać. Kilka dni temu odezwał się do nas Czytelnik – nazwijmy go na potrzeby tej historii Piotrkiem (prawdziwe dane są nam znane, ale poprosił o zachowanie ich w tajemnicy). Opowiedział, jak mBank zablokował mu konto i mimo że próbował swoją skomplikowaną sytuację wyjaśniać, to od ponad miesiąca nie może swoich środków odzyskać i konta odblokować. Wygląda na to, ze Piotrek sam padł ofiarą przestępstwa. Posłuchajcie.

Historia Piotrka

Piotrek dostarczył nam obszerny opis swojej historii i wiele dokumentów na jej poparcie. Zweryfikowaliśmy wszystko, co dało się zweryfikować i wygląda to tak, jak opisuje to Piotrek. Piotrek handluje bitcoinami w serwisie LocalBitcoins. Taniej kupuje, drożej sprzedaje, biznes jak wiele innych. 2 stycznia zgłosił się do niego klient, nazwijmy go Marcinem, który chciał dokonać zakupu bitcoinów za kwotę 3350 PLN. Kupujący miał wysłać przelew ekspresowy, lecz wysłał zwykły. Tytuł transakcji jednak się zgadzał, pieniądze 3 stycznia dotarły na konto Piotrka w mBanku, więc ten zakończył transakcję i bitcoiny trafiły do nabywcy. Dzień jak co dzień.

4 stycznia Piotrek chciał dokonać przelewu pieniędzy ze swojego konta w mBanku, lecz okazało się, że na koncie jest blokada ze względów bezpieczeństwa, wymagająca weryfikacji tożsamości w placówce za pomocą dwóch dokumentów tożsamości. Blokada miała zostać nałożona w związku z reklamacją przelewu przez nadawcę. Piotrek próbował się skontaktować z klientem na portalu LocalBitcoins, lecz bezskutecznie. Mając dane nadawcy przelewu, znalazł jego żonę na Facebooku i skontaktował się z nią, a przez nią z mężem. Ten nie wiedział nic o zakupie bitcoinów, ponieważ był przekonany, że kupował okazyjnie części komputerowe w serwisie Ebay lub Amazon. Jak pisze sam Piotrek:

Zareklamowal ten przelew, poniewaz wbrew zapewnieniom sprzedajacego, ze to sklep internetowy z Niemiec w trakcie likwidacji ( stad niskie ceny ), podczas generowania potwierdzenia przelewu zobaczyl dane polaka i lodzkiej placowki mbanku, sprawa zaczela mu smierdziec.

Piotrek powiadomił o sytuacji bank, złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na policji, przekazał bankowi dokumentację i złożył pisemne wyjaśnienie. Choć transakcja dotyczyła kwoty 3251 PLN, to bank zablokował wszystkie środki na rachunku, ok. 10 000 PLN. Jak pisze Piotrek:

Nie mialem nawet jak oplacic skladek do urzedu, czy tez nie mialem jak zaplacic za prad. W konsekwencji wylaczyli mi prad:)

21 stycznia prokurator wydał postanowienie o zablokowaniu na rachunku Piotrka kwoty 3251 PLN na okres 3 miesięcy w związku z podejrzeniem, iż środki te mogą pochodzić z przestępstwa. 23 stycznia Piotrek otrzymał informację, że jego konto zostało odblokowane, jednak krótko potem zostało ponownie zablokowane i mimo wielu prób z jego strony i wielokrotnych weryfikacji tożsamości pozostaje zablokowane do tej pory.

Piotrek ma problem, ponieważ w jego ocenie środki zostały niesłusznie zablokowane, bank niesłusznie traktuje go jak przestępcę i powinien był go informować na bieżąco o zakładanych blokadach. Piotrek jest przecież ofiarą – to jego bitcoiny trafiły do złodzieja.

Nasza historia

Prześledziliśmy dokładnie historię Piotrka i nie znaleźliśmy żadnej niespójności ani luki. Nie mogliśmy zweryfikować wszystkiego. Niestety Piotrek nie dostarczył żadnych dowodów ze strony Marcina, a mimo wielu naszych próśb odmówił skontaktowania nas z Marcinem, mówiąc, że

druga strona wyrazila zgode na kontakt z Wami oraz przekazanie materialow, ale dopiero po zakonczeniu sledztwa

Ofiary z reguły bardzo chętnie rozmawiają z dziennikarzami, wierząc (często słusznie), że nagłośnienie sprawy przyspieszy postępowanie, ale to możliwe, że ten poszkodowany jest akurat innego zdania. Sprawdziliśmy za to historię transakcji na LocalBitcoins i w blockchainie, przejrzeliśmy dokładnie zrzuty ekranów, korespondencję z mBankiem, zawiadomienie złożone na policji, postanowienie prokuratora – Piotrek bardzo dobrze udokumentował swoje zmagania z bankiem. Oceniamy, że jego historia – mimo braku możliwości potwierdzenia ze strony Marcina (który odmawia kontaktu) czy banku (który nie może, bo przepisy, polityki itd.) jest spójna i udokumentowana. Czy zatem bank dobrze postąpił, blokując konto Piotrka?

Banki kontra handlarze

Świat bitcoina pełen jest złodziei różnej maści – o tym nie musimy Was przekonywać. Są tam też ludzie uczciwi i przedsiębiorczy – o tym też wiecie. Czasem odróżnienie jednych od drugich nie jest proste. Banki widzą wiele przypadków prania pieniędzy pochodzących z przestępstwa i mają obowiązek interweniować, gdy podejrzewają, że natrafiły na kolejnego sprawcę lub ofiarę. Nie raz i nie dwa banki ratowały pieniądze zwykłych ludzi, blokując środki skradzione przez przestępców już po tym, jak trafiły na konta słupów. Piotrek przyjął na swój rachunek pieniądze skradzione lub wyłudzone od nieświadomej ofiary, przez co jego konto stało się jednym z narzędzi przestępstwa. To niestety ryzyko wpisane w handel kryptowalutami – można łatwo stać się (także całkiem nieświadomym) pośrednikiem w przestępstwie.

Co mógł zrobić Piotrek, by ominąć ten problem? Na pewno mógł wprowadzić trzy proste zasady:

 • wymuszanie na klientach podawania pełnego tytułu przelewu o treści np. „zakup kryptowaluty w serwisie localbitcoins.com [id transakcji]” (w tym przypadku przelew miał tylko ID transakcji w nazwie),
 • wymuszanie na klientach podawania pełnych danych odbiorcy w zleceniu przelewu (w tym przypadku zamiast danych Piotrka w polu odbiorcy przelewu była nazwa „Money LTD”, cokolwiek to znaczy),
 • odsyłanie wszystkich przelewów, które nie spełniają tych kryteriów.

W ten sposób Piotrek być może straciłby kilku klientów, lecz z drugiej strony uchroniłby się od długotrwałej blokady rachunku. Piotrek mógł także zwrócić uwagę, że jego klient łączył się z Rumunii, numer telefonu miał z Kanady, a przelew przyszedł z Polski – choć podobno w świecie BTC to norma. Handlowanie w takim środowisku wymaga jednak większego poziomu ostrożności. Piotrek swoje procedury handlowe już zmodyfikował, by uniknąć podobnych zdarzeń w przyszłości.

Czy bank miał prawo zablokować wszystkie środki?

To dobre pytanie. Nie jesteśmy prawnikami, lecz lektura przepisów prawa bankowego wskazuje, że blokada wszystkich podejrzanych środków powinna trwać maksymalnie 72 godz., a potem wkracza prokurator. Tu mamy postanowienie prokuratora wydane po 3 tygodniach od zablokowania konta, a kwota zablokowana na koncie jest dużo wyższa niż ta, która została ujęta w postanowieniu.

Oficjalne stanowisko mBanku brzmi następująco:

Blokady środków, co do których istnieje uzasadnione podejrzenie, że pochodzą z przestępstwa są zakładane przez Bank na podstawie art. 106 a ust 3 ustawy Prawo bankowe.  Blokadę określonej kwoty środków bank może założyć maksymalnie  na 72 godziny. Taka blokada może być podtrzymana przez Postanowienie Prokuratury na okres do maksymalnie 3 miesięcy, albo może upaść, jeśli Prokurator nie wyda stosownego postanowienia. Blokady zakładane przez Bank na okres do 72 godzin nie są utrzymywane, jeśli Prokurator nie wyda stosownego Postanowienia o podtrzymaniu blokady.

Blokada dostępu do rachunku może zaistnieć tylko w określonych okolicznościach np. w przypadku podejrzenia wykorzystania rachunku do działań przestępczych.

Niestety nadal nie wiemy, dlaczego środki Piotrka zostały zatrzymane na trzy tygodnie przed wydaniem postanowienia ani dlaczego blokada obejmuje wszystkie środki, a nie tylko te pochodzące z prawdopodobnego przestępstwa…

Podsumowanie

Trudno winić Piotrka za ten incydent – owszem, może nie był wystarczająco ostrożny, ale nie widzimy żadnej złej woli w jego działaniu.

Trudno winić bank za ten incydent – bank, widząc konto, na które wpłynęły środki z przestępstwa, ma prawo podejrzewać, że pozostałe środki na tym rachunku mogą mieć to samo pochodzenie i działając w interesie innych okradzionych, blokuje wszystko, co może. Na pewno naprzemienne blokowanie i odblokowywanie rachunku nie powinno mieć miejsca, można także poprawić komunikację z klientem, ale w tych okolicznościach nie dziwimy się decyzjom banków.

Winnymi incydentu są przestępcy, którzy okradli Marcina i narobili problemów Piotrkowi, sprytnie używając go do prania skradzionych środków.

Czy Wasze pieniądze są bezpieczne w tym i innych bankach? Tak, chociaż jeżeli handlujecie bitcoinami, to lepiej rozłożyć ryzyko podobnych zdarzeń na więcej rachunków i minimalizować ilość środków przechowywanych na kontach, na które pieniądze wpłacają Wasi klienci. Zawsze mogą okazać się przestępcami…

Powrót

Komentarze

 • 2019.02.07 16:16 janek

  Ciężko rozczulać się nad „Piotrkiem”, pośredniczył w oszustwie, a chciał sobie tylko dorobić, niech się cieszy że smutni panowie nie przyszli do niego o 6 rano

  Odpowiedz
  • 2019.02.08 08:58 K

   Rozumiem, że jak kasjer w sklepie sprzeda złodziejowi, to też pośredniczy w oszustwie.

   Odpowiedz
 • 2019.02.07 16:35 13 posterunek

  polska policja to parodia
  silni wobec słabych, słabi wobec silnych

  Odpowiedz
  • 2019.02.07 19:27 Adam

   polska policja nie przychodzi na służbę ale do pracy. niestety…

   Odpowiedz
  • 2019.02.07 20:45 Michal

   Otóż to. Prokuratura, policja w Polsce robią co mogą żeby sobie statystyki poprawić, łatwo zaszkodzić płotce i się pochwalić, ale zatrzymać kogoś dużego, to już wymaga pracy, poświęcenia, inteligencji, umiejętności, etc.

   Odpowiedz
   • 2019.02.07 23:45 torowiec

    w ciągu miesiąca policjant może złapać i zastraszyć 50 takich piotrków albo 0 xarmów.
    tylko ideowiec z kociarskim entuzjazmem wyobraża sobie że policjant będzie marnował czas na szukanie xarmów. życie to nie film

    Odpowiedz
    • 2019.02.09 17:54 Pol

     xarmy to jakaś hierarchia w paradzie równości?

     Odpowiedz
   • 2019.02.08 06:28 Jacek

    inteligencji…

    Odpowiedz
   • 2019.02.08 08:47 arystoteles

    oraz pieniędzy

    Odpowiedz
  • 2019.02.13 08:01 Jarek

   A co do tego ma Policja? Z artykułu wynika że to mBank zawalił sprawę.

   Odpowiedz
 • 2019.02.07 19:11 komentator1

  > lepiej rozłożyć ryzyko podobnych zdarzeń na więcej rachunków i minimalizować ilość środków przechowywanych na kontach, na które pieniądze wpłacają Wasi klienci.

  Taka rada jako obrona przed nadgorliwością prokutatora jest mało sensowna. PiS wprowadził centralną ewidencję kont bankowych więc o każdym z nich państwo już wie i zablokować może

  Odpowiedz
 • 2019.02.07 19:24 ArturM

  To teraz niech ten wspaniały Bank odda zablokowaną kwotę, wraz z naliczonymi odsetkami od kwoty pomniejszonej o te sporne 3.251zł. Odsetki powinien naliczyć wg. stopy lombardowej (ok. 2,5% w skali roku), bo to był ich samowolny zastaw.

  Odpowiedz
  • 2019.02.11 08:55 cd_s

   Ja bym jeszcze sądził bank o odszkodowanie z tytułu strat. Samo wyłączenie prądu czy czas poświęcony na tłumaczenie się urzędom z powodu opóźnionych płatności składek.

   Odpowiedz
 • 2019.02.07 20:15 M..

  „23 stycznia Piotrek otrzymał informację, że jego konto zostało odblokowane”
  wypłaciłbym wszystko z miejsca

  „Co mógł zrobić Piotrek, by ominąć ten problem?”
  mieć kilka kont w różnych bankach

  Odpowiedz
 • 2019.02.07 21:25 Wujek Pawel

  Piotrek czy Sylwester, Marcin czy Waldemar w koncu?

  Odpowiedz
  • 2019.02.08 08:30 czesław

   No właśnie, podejrzany typ, ma tyle imion.

   Odpowiedz
 • 2019.02.07 22:12 Marek

  Ogólnie warto jest mieć rozłożone środki na kilka kont, bez względu na to czy się handluje czymkolwiek czy nie. Powodów blokady środków może być wiele (np. komornik przez „pomyłkę” wchodzący na niewłaściwe konto, podejrzane operacje na karcie, itp.) Nawet jeżeli większość z tych spraw da się w miarę szybko wyjaśnić to przez kilka dni jesteśmy pozbawieni dostępu do pieniędzy. Dlatego co najmniej 2 konta i 2 karty, a na każdym z kont środki wystarczające do przeżycia przez ~30 dni.

  Odpowiedz
  • 2019.02.08 08:43 Karel

   Niestety w przypadku posiadania np. czterech kont komornik który ma zająć 2k (pożyczka wzięta przez złodzieja na twoje dane osobowe) zajmie je na każdym koncie i masz zablokowane od razu 8k.

   Odpowiedz
 • 2019.02.07 22:34 Korsarz

  Przed chwilą czytałem podobną historię o Sylwestrze i Waldemarze.

  Odpowiedz
  • 2019.02.07 22:44 Wujek Pawel

   Czyli w sprawie jest wiecej osob poszkodowanych! Co robi w tej sprawie minister Ziobro?

   Odpowiedz
   • 2019.02.07 23:12 Korsarz

    Idzie do Jarka i Mariusza, a tam Adrian.

    Odpowiedz
   • 2019.02.08 07:15 sanczo

    …a Minister Zorro uczy pływać laptopy… w wannie :-)

    Odpowiedz
 • 2019.02.07 23:26 Ola

  Jaki sens ma posiadanie kilku kont jeśli i tak właśnie wprowadzany jest centralny rejestr rachunków bankowych??

  Odpowiedz
 • 2019.02.07 23:40 T

  Co do blokowania środków na koncie. Jedno z moich kont jest wspólne z siostrą. Siostra nie zapłaciła podatku od nieruchomości, urząd miejski wysyłał upomnienia pod adres,gdzie siostra juz nie mieszka, sprawę przeją komornik i Raiffeisen bank na jego zlecenie zablokował mi wszystkie środki, na poczet długu siostry w wysokości ok 100zl :) Na koncie miałem znacznie więcej środków, a o blokadzie dowiedzialem się na inolinii, po tym jak w serwisie zniknęła opcja Wykonaj przelew :) zero powiadomień na maila, telefon itp. taka sytuacja, pozdro Raffeisen Polbank.

  Odpowiedz
 • 2019.02.08 08:10 Paweł

  Wcale nie trzeba paść ofiarą przestępstwa! Wystarczy dostać przelew….
  1. Firma zarejestrowana – Nazwa, Imię Nazwisko, ulica, miasto, kod (od nastu lat)
  2. Konto założone na Imię Nazwisko, ulica, miasto, kod
  3. Wpada płatność za fakturę – Nazwa, Imię Nazwisko, ulica, miasto, kod

  Co jest nie tak? Ano… NAZWA firmy przed imieniem i nazwiskiem, reszta danych oczywiście identyczna, ale co? Konto zablokowane.

  W placówce mBank poczułem się jak kryminalista piorący cudzą kasę… początkowo myślałem, że ktoś może faktyczne coś mi tam wysłał. Ale nie… chodziło o płatność za wystawioną przeze mnie fakturę. Co na to mBank? Ano ma to w du*ie. Musiałem poczekać KILKA DNI aż odblokują konto. Mało tego musiałem składać stertę oświadczeń, że to moje konto, przelew za fakturę mojej firmy, potwierdzać tożsamość (wg infolinii wystarczyło prawo jazdy – ale jak się okazało nie – bo mam bezterminowe, więc… tyle mojego szczęścia, że paszport miałem przy sobie bo podobno prawo jazdy się nie nadaje – aczkolwiek żadna ich wewnętrzna dyrektywa ani przepis tego nie określają).

  mBank – czeski film o cyrku na kołach w okrągłym kwadracie – pies ich trącał

  Dziękuję serdecznie mBank – na szczęście jest dużo innych banków do wyboru. Wdrożyłem swoje „procedury bezpieczeństwa” i jeszcze tego samego dnia założyłem konto w innym banku. Czekam na ostatnie przelewy. na mBank i zamykam ten syf.

  p.s. jak żyję nie widziałem jeszcze tak brudnej i zasyfionej placówki ani tak uświnionych foteli czy klawiatur – w żadnym innym banku

  Odpowiedz
  • 2019.02.09 17:51 Pol

   Jak można mieć konto w niemieckim banku ;) Przecież oni nieprzypadkowo przegrali wojnę :)

   Odpowiedz
 • 2019.02.08 08:49 Dzban

  Mamy 21 wiek i dalej najbezpieczniejszym sposobem przechowywania pieniędzy jest skarpeta włożona w słoik :P

  Odpowiedz
  • 2019.02.08 11:41 kesz

   Święta racja. Tylko gotówka. Co miesiąc czyszczę konto i zostawiam 50 pln, niech mają.

   Odpowiedz
 • 2019.02.08 10:47 Adam

  Ciekawostką jest tylko to, że wyłączyli mu prąd po jednej nie opłaconej fakturze. Nie znam takiego dostawcy prądu który po jednej fakturze (która przychodzi co dwa miesiące) odłącza licznik. Coś tu ktoś koloryzuje…

  Odpowiedz
  • 2019.02.26 12:01 Norman

   @Adam

   „Nie znam takiego dostawcy prądu który po jednej fakturze (która przychodzi co dwa miesiące) odłącza licznik. Coś tu ktoś koloryzuje…”

   Mógł mieć licznik przedpłatowy.

   Odpowiedz
 • 2019.02.08 13:26 Jakub

  Hah to mi trochę przypomina mój niezapłacony mandat z przed 2 lat… :)
  Bank miał mi zablokować 100zł na koncie a zablokował całe konto… Współpraca z bankiem w takim przypadku to totalna dezinformacja. Ludzie w oddziałach nie potrafią pomóc.. (oni potrafią sprzedawać kredyty) Blokada trwała 2-3 dni od tak na całe 100 zł, blokując wszystko co się dało.

  Odpowiedz
 • 2019.02.08 19:34 M..

  „Co jest nie tak? Ano… NAZWA firmy przed imieniem i nazwiskiem, reszta danych oczywiście identyczna, ale co? Konto zablokowane.”

  przelewy w ogóle nie muszą mieć wpisanego odbiorcy, jakoś tego co piszesz nie mogę zrozumieć.
  Poza tym wystawiasz fakturę z firmy z płatnością na konto prywatne? I dziwisz się potem?

  Odpowiedz
  • 2019.02.09 19:45 Pietrek

   Nie ma obowiązku posiadania rachunku firmowego, jeśli prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą.

   Odpowiedz
   • 2019.02.10 02:58 M.

    „Nie ma obowiązku posiadania rachunku firmowego…”
    1) Nie ma, ale w US należy go podać
    2) Nie ma, można stosować prywatny rachunek – efekt jak wyżej.

    Odpowiedz
 • 2019.02.09 19:03 Jarek

  „Jak stracić dostęp do wszystkich swoich pieniędzy w banku przez bycie ofiarą przestępstwa”

  Odpowiadam: Być klientem mBanku

  Odpowiedz
 • 2020.02.18 08:59 KTOŚ

  Czy „Piotrek” uczestniczył w przestępstwie? Tak, ale NIE ŚWIADOMIE! Więc jakim kurwa prawem bank się do niego przysrał i mu jakiekolwiek środki zablokował?

  Jeśli bank byłby poważny to pierwszą rzeczą którą by zrobił to objęcie „Piotrka” ochroną jako ofiarę……

  Ale wiadomo, duży może więcej

  Odpowiedz
 • 2021.02.02 09:40 Jaaa

  Czy jeśli mam taka blokadę na koncie i będę chciała je zamknąć to bank wypłaci mi zajęte środki?

  Odpowiedz
 • 2023.01.27 14:38 Tomek

  Jak się skończyła przygoda? Czy Piotrek musiał zwrócić pieniądze?

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Jak stracić dostęp do wszystkich swoich pieniędzy w banku przez bycie ofiarą przestępstwa

Komentarze