Jak za darmo dostać się na najlepsze konferencje (a nawet na tym zarobić)

dodał 28 maja 2017 o 21:05 w kategorii HowTo  z tagami:
Jak za darmo dostać się na najlepsze konferencje (a nawet na tym zarobić)

Odkrył sposób by wchodzić za darmo na konferencje, organizatorzy go kochają! [MEMY] – taki tytuł mógłby mieć poniższy artykuł.  Metoda, którą polecamy, jest naprawdę prosta i przynosi wszystkim same korzyści.

Aby nie trzymać Was zbyt długo w niepewności na pytanie postawione w tytule artykułu odpowiemy od razu – wystarczy zgłosić się ze swoją prezentacją i przekonać organizatorów, że będzie całkiem przyzwoita. Jeśli to zadanie wydaje się Wam trudne, to zapewniamy, że wcale tak nie jest, a co więcej oferujemy naszą pomoc w całym procesie przygotowań do występu. Często to właśnie występy debiutantów są najciekawsze.

Dlaczego warto spróbować

Po pierwsze jest to świetna okazja, by wejść za darmo na konferencję, gdzie wejściówka kosztuje między 500 a 2000 PLN. Po drugie niektóre konferencje zaczynają płacić występującym. Po trzecie jest to świetna okazja by pokazać się i swoje pomysły innym ludziom z branży – często przyszłym współpracownikom, klientom lub pracodawcom. Po czwarte ludzie, którzy przychodzą na takie konferencje, chętnie nawiązują nowe kontakty i szybko przyjmują do swojego środowiska – trudno wyjść bez przynajmniej kilku nowych znajomych. Po piąte to fajny wpis w życiorysie i dowód, że to, co robisz, ma sens i potrafisz o tym opowiedzieć. Moglibyśmy tak długo – tylko w tym roku nasza szeroko pojęta redakcja i Anonimowi Analitycy występują łącznie pewnie kilkadziesiąt razy i bardzo sobie ten sposób spędzania czasu chwalą.

Dlaczego to jest naprawdę proste

Pierwszy powód jest trochę smutny – na wielu konferencjach brakuje dobrych występów lub na sensownych prezenterów trzeba polować. To własnie próbujemy zmienić – ale dopóki nie przekonamy kilkudziesięciu osób, by występowały, próg wejścia w grupę popularnych prezenterów jest dość niski. Nie trzeba być Mikko Hypponenem czy Kevinem Mitnickiem by trafić za mikrofon na dużej konferencji i zebrać burzę oklasków. Powód drugi – wielu prelegentów reprezentuje firmy, dla których pracują, często także sponsorów konferencji. Niestety wiele firm nadal nie rozumie, że konferencyjna prezentacja nie powinna być prezentacją produktową i połowa sali chcąc nie chcąc zasypia. Powód trzeci – pomożemy! Osobom, które nigdy nie występowały jeszcze na konferencji, oferujemy darmowe konsultacje związane z wyborem tematu, zgłoszeniem prezentacji, przygotowaniem slajdów i samym występem. W zależności od wybranego tematu znajdziemy eksperta, który skonsultuje kwestie merytoryczne, pomożemy przygotować zgłoszenie, przejrzymy slajdy razem z autorem i będziemy trzymać kciuki na sali. Wystarczy zgłosić się przez nas formularz kontaktowy a potem będzie już z górki (aby nie rozbudzać zbyt wielkich oczekiwań – nie zrobimy wszystkiego za Was – ciągle musicie określić pulę tematów, zaproponować treść i zrobić slajdy).

Mikko na zeszłorocznym SCS

Ale ja nie wiem o czym prezentować

Zdradzimy Wam pewien sekret – wielu prelegentów nie wie aż do momentu na kilka dni przed prezentacją, kiedy to zaczynają w panice robić slajdy. Co więcej, niektórzy nie wiedzą także w trakcie swojej prezentacji… Poniżej kilka prostych metod na opracowanie tematu dobrej prezentacji:

  • coś robisz zawodowo lub prywatnie, ma to związek z bezpieczeństwem i chcesz o tym opowiedzieć (np. bug bounty, projekt sieci w firmie czy konfiguracja honeypota – nawet dla początkujących),
  • masz case study – ktoś włamał Ci się na serwer, udało Ci się zdiagnozować nietypowy problem czy trafisz na błąd w routerze,
  • masz pracę magisterską czy licencjacką z bezpieczeństwa i do niej jakieś badania,
  • na zagranicznej konferencji (np. DefCon) ktoś opowiedział coś fajnego i można to przenieść na nasz polski grunt,
  • a na koniec złota metoda – samograj: znajdujesz 3-5 przypadków czegoś związanego z bezpieczeństwem (np. historie włamań, przykłady XXE injection, przykłady deserializacji Javy, opisy botów typu Mirai, analizy DDoSów, naprawdę czegokolwiek) i robisz analizę porównawczą.

Znalezienie tematu jest proste. I nie szkodzi, że już ktoś o tym napisał w internecie. Ludzie, którzy przychodzą na konferencje, na pewno wszystkiego jeszcze nie przeczytali i chętnie posłuchają o rzeczach, które innym mogą wydawać się oczywiste.

Gdzie prezentować

W Polsce co roku odbywa się co najmniej kilkanaście konferencji godnych uwagi. Kilka w tym roku miało już swoje edycje, dlatego poniżej znajdziecie tylko te, na które jeszcze zdążycie się spokojnie przygotować i które mają już ogłoszone wezwanie do zgłaszania prezentacji. Udział w każdej z nich – zarówno w roli prelegenta jak i uczestnika – możemy szczerze polecić.

Nie wszystkie konferencje pokrywają prelegentom koszty przejazdu lub noclegu, a za występ na razie płaci tylko Securty PWNing. Jeśli koszt dojazdu i noclegu w Warszawie ma być powodem, dla którego nie zgłosicie swojej propozycji występu, to dajcie znać a pomożemy w rozwiązaniu tego problemu.

Na naszej stronie znajdziecie aktualną listę tegorocznych konferencji wartych uwagi, a wkrótce także informacje o zniżkach dla Czytelników którzy wolą za bilety zapłacić.