Kolejny użytkownik ToRepublic znalazł się w rękach organów ścigania

dodał 4 czerwca 2019 o 21:17 w kategorii Info, Wpadki  z tagami:
Kolejny użytkownik ToRepublic znalazł się w rękach organów ścigania

Choć od zamknięcia niezwykle popularnego wśród cyberprzestępców forum ToRepublic minęło już kilka lat, śledztwa toczą się swoim rytmem i ręka sprawiedliwości powoli, ale skutecznie wyłapuje kolejnych polskich cyberprzestępców.

Polska policja nie jest bezradna wobec internetowych przestępców. Na liście oficjalnie zatrzymanych użytkowników ToRepublic znajdziecie już całkiem sporo pozycji. Te, o których możemy dzisiaj napisać (sama lista jest o kilka pseudonimów dłuższa), to:

Kilka dni temu dołączył do nich także użytkownik, ukrywający się na forum pod pseudonimem polishbandit. Co ciekawe, wcześniejsze zatrzymania głównie dotyczyły „elity” forum. W ręce organów ścigania wpadło 3 z 5 administratorów oraz 5 z 10 osób znajdujących się najwyżej w „rankingu reputacji”. Także CharlieTheUnicorn był ważnym graczem – prawdopodobnie wcześniej, jako Francuz47, a także pod swoim nowym pseudonimem, wypuszczał na rynek setki kont słupów. Tego samego nie można raczej powiedzieć o najnowszym zatrzymanym.

Oszustwa, słupy i pranie

Z policyjnego komunikatu dowiadujemy się, że zatrzymany ma obecnie 22 lata. Oznacza to, że swoją karierę na ToRepublic zaczął w wieku 18 lat. Komunikat wskazuje także zakres zarzutów, jakie postawiono polishbanditowi. Dotyczą one oszustw „na jednym z portali aukcyjnych” oraz prania brudnych pieniędzy. Oszustw przypisano mu 68, na kwotę ok. 100 000 PLN, a wyprać miał ok. 150 000 PLN.

Z kolei lektura jego wpisów na ToRepublic pozwala szerzej opisać profil działalności. Oprócz prania środków pochodzących z oszustw na Allegro oferował także zestawy mail:pass (czyli dostępy do kont pocztowych), konta Allegro a także konta bankowe. Interesował się bardzo zagranicznymi usługami takimi jak Paypal i Amazon, a najprawdopodobniej największe sukcesy odnosił poprzez nadużycia systemu zwrotów Amazona, z których przychody gromadził na kartach przedpłaconych. Trzeba też przyznać, że niektóre z jego wpisów prezentowały wątpliwy poziom troski o własną anonimowość:

Witam

Jestem nowym użytkownikiem na forum i mam do zaoferowania pewną ofertę. Akurat, że podnajmuję mieszkanię pewnemu małżeństwu mogę przyjąć dropa. Para wraca dopiero w grudniu na mieszkanie i stoi ono poprostu puste. Jeżeli ktoś będzie chciał coś przepuścić proszę pisać. Dropa puszczam dalej PP / paczkomatami.

Pozdrawiam

W tłumaczeniu dla osób mniej zaznajomionych ze specyficznym słownictwem – chodziło i przyjmowanie przesyłek na adres posiadanego mieszkania.

Interesował się także złośliwym oprogramowaniem i rzekomo pośredniczył w wyrabianiu fałszywych dokumentów.

Jeden z wpisów polishbandita

To bez wątpienia nie jest ostatni wpis o bohaterach z ToRepublic – gdy tylko będziemy mogli, podzielimy się kolejnymi historiami przestępców, którzy już trafili w ręce polskiej policji. W opisywanej sprawie podejrzany przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył obszerne wyjaśnienia, co zapowiada kolejne zatrzymania.