23.10.2015 | 22:24

avatar

Adam Haertle

Konferencja poświęcona informatyce śledczej – konkurs i darmowe wejściówki

Już za miesiąc w Warszawie odbędzie się ciekawa konferencja poświęcona informatyce śledczej i reakcji na incydenty. Program wygląda dość solidnie a my mamy dla Was zadanie konkursowe i trzy darmowe wejściówki do wygrania.

Ultimate Response & Digital Investigations 2015 to konferencja organizowana przez Stowarzyszenia Instytut Informatyki Śledczej. 18 i 19 listopada będzie można posłuchać o ciekawych rozwiązaniach a także sprawdzić własnoręcznie, jak działają podczas warsztatów. Już dzisiaj wieczorem możecie wygrać darmowy bilet.

Nowa nazwa, nowa formuła

Impreza znana była wcześniej pod nazwą Konferencja Informatyki Śledczej. Przy okazji siódmej już edycji zmienia tytuł i formułę – obok pierwszego dnia wykładów odbędą się także praktyczne warsztaty  następnego dnia. Ale po kolei.

Program URDI 2015 w naszej ocenie wygląda całkiem zachęcająco. Oczywiście nie możemy wykluczyć, ze prezenterzy powiązani z producentami sprzętu i oprogramowania będą uprawiać marketingową partyzantkę, ale nie tylko takie wystąpienia są w planie, a ponadto warsztaty dużo trudniej przerobić na samą promocję produktu. Pierwszego dnia w ścieżce reakcji na incydenty zobaczyć będzie można prezentacje takich firm jak Blue Coat, Guidance Software czy RSA. Dla nas jednak dużo ciekawsze jest ścieżka informatyki śledczej, gdzie zaprezentują się Oxygen Forensics, Elcomsoft, Cellebrite i MSAB (XRY). Najciekawszy będzie jednak drugi dzień, kiedy odbędą się warsztaty, na których będzie można zabezpieczyć dane z różnych urządzeń mobilnych oraz chmur w których urządzenia te przechowują informacje. Urządzenia i oprogramowanie firm obecnych na konferencji do tanich nie należą, zatem okazja, by się nimi trochę pobawić, wydaje się całkiem niezła.

Konferencja URDI 2015

Konferencja URDI 2015

Udział w konferencji do końca miesiąca kosztuje 950 PLN (potem cena rośnie do 1150 PLN), a my mamy dla Was trzy darmowe wejściówki do wygrania. Konkurs, którego szczegóły znajdziecie w tym artykule jutro ok. godziny 21, będzie wymagał odrobiny wiedzy o informatyce śledczej. Przydadzą się Wireshark i np. FTK Imager. Jeśli komuś nie powiedzie się w konkursie, to może liczyć na 100 PLN zniżki z kodem „Zaufana Trzecia Strona”.

Zadanie konkursowe – URDI 2015 Challenge

W związku z konferencją Ultimate Response and Digital Investigations 2015 zapraszamy do udziału w Wyzwaniu.  Do wygrania 3 darmowe wejściówki na konferencję, wartości 950 PLN netto każda. Celem zadania jest odpowiedź na kilka krótkich pytań związanych z konferencją. Wyzwanie polega na tym by dotrzeć do pliku tekstowego, który je zawiera. Co trzeba zrobić ?

 1. Pobrać zrzut ruchu sieciowego (ok. 30 MB).
 2. W pcapng znaleźć link do kopii binarnej.
 3. Przeanalizować kopię i znaleźć plik tekstowy z pytaniami.
 4. Odpowiedzi na pytania przesłać na adres zengiel(maupa)siis.org.pl

Do analizy ruchu sieciowego można użyć Wiresharka, do analizy kopii binarnej można użyć FTK Imager. Całość powinna zająć koło 2 godzin. Pierwsze trzy osoby, które prześlą organizatorom poprawne odpowiedzi otrzymają darmowe wejściówki na dwudniową imprezę.

Pozostałym osobom, które wezmą udział w URDI 2015 Challenge organizator proponuje ofertę specjalną 1+1, czyli w cenie jednej wejściówki wstęp dla dwóch osób. Przy rejestracji udziału należy podać kod „Zaufana Trzecia Strona”.

Konkurs powstał dzięki wsparciu Michała i Karola z laboratorium Mediarecovery.

Aktualizacja 2015-10-26 : Konkurs zakończony, wejściówki wygrali Jacek K., Radosław R. i Agnieszka M. Gratulujemy!

Dla pełnej przejrzystości – za ten tekst nie wzięliśmy ani grosza.

Powrót

Komentarze

 • avatar
  2015.10.24 11:29 Mac

  A może wrzucilibyscie jaki harmonogram darmowych tego typu rzeczy?

  Odpowiedz
 • avatar
  2015.10.24 11:30 B&B

  Grosza nie wzięliście, ale czy nie wzięliście barterowo wejściówki? ;) Oczywiście żartuję, w tytule chyba powinno być 'darmowe’ zamiast 'darmowej’?

  Odpowiedz
 • avatar
  2015.10.24 22:38 pytanie

  a co z tym konkursem

  Odpowiedz
 • avatar
  2015.10.25 01:08 m

  Z plikiem kopii wszystko jest ok? Nie mogę go otworzyć zarówno ftk jak i e01 viewerem. Czy może to część zadania? ;)

  Odpowiedz
 • avatar
  2015.10.25 02:33 pn

  również miałem kłopoty z plikiem, nie dociągnął się do końca (zbyt mały rozmiar ~490 MB), ale po ponownym ściągnięciu po 24:00 – 1.7GB poszło.

  Odpowiedz
 • avatar
  2015.10.25 11:36 Mateusz

  Problemy były od samego początku.
  Plik ściągałem jakieś 8 razy aż w końcu się udało. (rozmiar pliku to 3,66 GB). Jak widać był bardzo duży problem z ściągnięciem pliku przez co szacowany czas rozwiązania konkursu wydłużył się do późnych godzin nocnych :))

  Odpowiedz
  • avatar
   2015.10.25 21:00 krzysztof

   Jeśli już rozwiązaliście podajcie rozwiązanie lub nr pod jakim się kryje link do bazy

   Odpowiedz
 • avatar
  2015.10.27 08:21 Paweł

  Czy możecie wstawić rozwiązanie tego zadania?

  Odpowiedz
  • avatar
   2015.10.28 12:39 Michał

   To nie jest trudne zadanie. Wszystko masz podane na tacy w treści artykułu. Trochę wysiłku i Ci się uda :-)

   Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Konferencja poświęcona informatyce śledczej – konkurs i darmowe wejściówki

Komentarze