21.10.2018 | 10:18

avatar

Adam Haertle

[AKTUALIZACJA] Ktoś podłożył nadajniki GPS w samochodach-zabawkach uczestnikom nocnych wyścigów

Na forum miłośników nocnych spotkań właścicieli szybkich samochodów pojawiła się informacja o samochodzikach – zabawkach, rozdawanych tej nocy uczestnikom imprezy, wyposażonych w odbiorniki GPS i moduły GSM. Wyglądają wiarygodnie.

Z reguły wiadomości o rzekomych złodziejach, rozdających bogatym osobom gadżety wyposażone w GPS i GSM, wkładamy między bajki, ponieważ nigdy nie towarzyszą im weryfikowalne dowody. Tym razem jednak opublikowano zdjęcia takich urządzeń – i wyglądają one wiarygodnie.

Samochodzik – zabawka

Na grupach FB, na których spotykają się miłośnicy nocnych wyścigów, pojawiły się dzisiaj zdjęcia rozebranych samochodzików, zawierających w środku trackery GPS. Zarówno na Wykopie, jak i w kilku wiadomościach prywatnych dostaliśmy namiary na zdjęcia i musimy przyznać, że albo ktoś się naprawdę postarał, tworząc taką mistyfikację, albo opisywane wydarzenia miały rzeczywiście miejsce.

Według opisów osób zgłaszających incydent, który miał mieć miejsce podczas ostatniego Warsaw Night Racing, samochodziki rozdawane były przez panią rzekomo reklamującą wypożyczalnię samochodów i trafiały do osób, które były właścicielami atrakcyjnych pojazdów. Samochodziki wyglądały tak:

Kabina pojazdu za przednimi siedzeniami była wycięta a okna wyklejone na czarno, by nie można było zajrzeć do środka.

W samochodziku były dwa elementy, owinięte czymś czarnym.


Po odpakowaniu wyglądały tak:

Na zdjęciu widzimy solidną baterię, która powinna wystarczyć na wiele godzin pracy urządzenia oraz moduł GPS/GSM (model TM2500 firmy Teltonika). W module była podobno karta SIM z oferty Orange, sprzedającej usługi telemetryczne.

Podsumowanie

Przedstawione dowody fotograficzne mogą być bardzo dobrze przygotowaną mistyfikacją, jednak zdjęcia nie pozostawiają wątpliwości. Na ich podstawie można powiedzieć, że:

 • ktoś spreparował samochodzik – zabawkę, by umieścić w nim elektronikę,
 • elektronika służy do śledzenia lokalizacji pojazdu i wysyłania jej posiadaczowi urządzenia,
 • użyta karta SIM należy do polskiego operatora, świadczącego usługi telemetryczne.

Nie wiemy, czy faktycznie autka rozdawane były jako reklama wypożyczalni na imprezie WNR, ale scenariusz wygląda na prawdopodobny. Czy mogli to być złodzieje czający się na atrakcyjne pojazdy? Raczej wydaje się to mniej prawdopodobne. Prawdopodobieństwo, by chcieli naraz ukraść ich więcej niż 1, oceniamy jako niewielkie, na dokładkę z reguły pojazdy biorące udział w WNR są dość charakterystyczne i łatwo je zlokalizować na drogach, zatem – choć wartościowe – nie stanowią ulubionego celu kradzieży (poza jednostkowymi przypadkami). Kto zatem mógł rozdawać nadajniki? Do głowy przychodzą nam jeszcze organy ścigania. Jeśli to ich akcja, to będziemy zaskoczeni – nie samą akcją, a jej stylem. Macie inne pomysły, kto mógł stać za tym wydarzeniem? Macie w domu jeden z samochodzików? Podzielcie się zdjęciami lub opisem samej metody dystrybucji. Wygląda to wszystko całkiem ciekawie.

Aktualizacja 1

Jarek udostępnił wynik rozbiórki swojego modelu – informuje, że u niego nadajnika nie było, za to był u jego kolegi. U Jarka były tylko dwie dość spore baterie – albo ktoś eksperymentował i nie znalazł już miejsca na moduł GPS/GSM, albo chodziło o odpowiednie dociążenie modeli bez nadajnika, by nie różniły się wagą.

Aktualizacja 2

Otrzymaliśmy kolejne zdjęcie, tym razem od Michała. Okazuje się, że logo z opakowania autka (patrz wyżej) to faktycznie logo firmy, która pojazdy miała rozdawać. Identyczne było na torebkach, w których były rozdawane zabawki.

Okazuje się, że istnieje witryna tej wypożyczalni samochodów, która miała rozdawać zabawki.

Domena została zarejestrowana 16 października, strona stoi w firmie Zenbox na współdzielonym serwerze. Ktoś zatem:

 • zamówił logo firmy,
 • kupił domenę,
 • zamówił opakowania pojazdów z logo firmy,
 • zamówił naklejki na torebki z prezentami,
 • wsadził do samochodów moduł GPS/GMS,
 • wynajął hostessy do ich rozdania.

To wymaga sporo czasu i pieniędzy. Kto stoi za całą akcją? Czy to zagranie marketingowe faktycznie otwieranej wypożyczalni?

Aktualizacja 3

Udało się znaleźć konkretne urządzenie – to lokalizator FMB120 firmy Teltonika, rozebrany z obudowy. Tu jego strona produktu z opisem funkcji. Lokalizator został wyposażony w zewnętrzną baterię, która nie znajduje się w oryginalnym zestawie. Tu inne zdjęcie tego samego modelu:

Jego koszt to kilkaset złotych. W sieci dostępne są nawet narzędzia służące do jego konfiguracji po podłączeniu do komputera.

Powrót

Komentarze

  • avatar
   2018.10.25 22:20 ooo

   To TVN xD

   Odpowiedz
   • avatar
    2018.10.29 11:07 sRogi

    … najpierw oglądałem program o TYM w telewizji, a 2 dni później to opisujecie. Sprawa dotyczyła „nocnych wyścigów” i „pewnej” wypożyczalni aut. Więcej nie warto pisać ….

    Odpowiedz
    • avatar
     2018.10.30 14:17 wk

     @sRogi

     Następnym razem zanim kogoś oskarżysz, sprawdź daty – artykuł jest z 21 października, a program TVN z 25 października.

     Odpowiedz
 • avatar
  2018.10.21 11:02 glan_ik

  – Panie komendancie, ale to są zabawkowe samochody, po co mamy montować nadajniki?
  – Centrala wydała nakaz śledzenia samochodów z wyścigów, to śledzić macie!
  – Ale TO SĄ ZABAWKI.
  – Na szczęście mądrzejsi od Ciebie wydają rozkazy…

  Odpowiedz
 • avatar
  2018.10.21 11:14 inderksm

  Mam nadzieję, że to faktycznie policja i miłośnicy nielegalnych wyścigów niedługo będą mieli mokro.

  Odpowiedz
 • avatar
  2018.10.21 11:17 Jarek657567

  Ani trochę nie jest mi ich żal. Hałasują w nocy silnikami, budzą ludzi, stanowią niebezpieczeństwo drogowe.

  Odpowiedz
  • avatar
   2018.10.21 14:57 Duży Pies

   Dlatego jak coś takiego widzisz, niezwłocznie należy dzwonić na psy!

   Odpowiedz
   • avatar
    2018.10.21 17:53 starszy oborowy

    Jak się dzwoni „na psy”?
    To jakiś slang z pod budki z piwem?

    Odpowiedz
 • avatar
  2018.10.21 11:35 Drogówka

  Ale co w tym złego?
  Szybcy i wściekli stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa innych użytkowników ruchu drogowego. Przykładowo: ostatni „popis” na Słowacji gdzie zabili człowieka.
  Naprawdę, nie rozumiem dlaczego ich żałujecie.
  Może jak „miłośnik nocnych spotkań & właściciel szybkich samochodów” rozjedzie ci starą albo dzieciaka, inaczej będziesz to postrzegał.
  Dla mnie to zwykłe wrzody!
  Czas dobrać im się do dupy!

  Odpowiedz
  • avatar
   2018.10.21 12:18 AntyDrogowka

   @Drogowka, nie łącz człowieku nowobogackich debili z Słowacji z ludźmi z WNR czy środowiska motosportu, bo tylko się swoją i gnorancja chwalisz. I do dupy to się tobie trzeba dobrać, bo bronisz albo złodzieji albo/i policji, popierasz nielegalne działania celowane w obywateli niczym z państwa policyjnego.

   Odpowiedz
   • avatar
    2018.10.21 13:49 Duży Pies

    Działasz na tej scenie że się tak podniecasz?
    Chcecie się popisywać prędkością, to wykupcie sobie tor wyścigowy, tam pędźcie na złamanie karku, a gdy któryś z was się rozpierdoli, to płaćcie extra pieniądze za leczenie, bo ja i reszta społeczeństwa nie chcemy płacić za leczenie troglodytów.
    Tak właśnie zrób, wtedy będzie sprawiedliwie, wtedy będzie gites, wtedy nikt wam nie przyklei GPSa.

    Odpowiedz
    • avatar
     2018.10.21 16:44 thek

     Najpierw znajdź taki tor. Wszyscy „porządni obywatele” wywalić chcą ich tam, ale jednocześnie zamykają takie tory przy byle okazji „bo są dla nich za głośne!”. Nie jestem osobą z tego grona, ale interesuję się nieco motoryzacją i takie głupie gadanie nie wiem jak spuentować. Gdybyś się interesował choć odrobinę, to byś wiedział, że nawet fakt, iż tor jest na uboczu miasta albo kompletnie poza nim wcale tu nie jest przeszkodą do takich działań. Ktoś sobie kupił dom koło toru „bo tanio jak barszcz” i po jakimś czasie mu nagle hałas przeszkadza, więc piszę wnioski i petycję o zamknięcie go. Niestety tak to wygląda. Piszecie więc o wyganianiu miłośników takich aut na tory i jednocześnie je zamykacie. Do tego imprezy sportowe są zamykane bo przekraczają normy hałasu. Fajnie. Sami się przyczyniacie do wyścigów ulicznych przez zachowanie godne psa ogrodnika. Sam nie zje, ale innemu też nie da. Gratuluję intelektu,a raczej jego braku oraz rozeznania jak to wygląda w Polsce. Zamiast krzyczeć, najpierw zapoznaj z sytuacją w Polsce.

     Odpowiedz
     • avatar
      2018.10.21 23:27 Wujek Pawel

      „Najpierw znajdź taki tor.” – W Europie jest ich kilkanascie. Ale uwaga, trzeba zaplacic za wynajem, straz pozarna, medykow itp.

     • avatar
      2018.10.23 21:39 Imię

      Torów nie ma? Silesia, Poznań, Ułęż, Słomczyn, Modlin, Białystok… Że tak na szybko wymienię. Swoją drogą, na torze mniej istotne jest zap.*nie na prostych, a bardziej technika w zakrętach. Ale to jest trudniejsze niż wywalenie kasy na 'szybki’ wózek.

    • avatar
     2018.10.21 19:04 Jurek

     Mów za siebie, ok?

     Odpowiedz
    • avatar
     2018.10.21 20:32 Solonaryba

     Mam nadzieję że nie pijesz i nie palisz no i codziennie biegasz, ale bez przesady. No i schabowych nie wpierdalasz.Bo ja nie mam zamiaru płacić za twojego raka/zawał ( lub dobierz ci ci tam pasuje)
     I mam nadzieję że państwo polskie niedługo zakaże wszelkich używek i nakaże codzienne przebieżki, w imię twojego bezpieczeństwa, zdrowia i oszczędności oczywiście. I mam nadzieję, że w tym momencie ja już będę miał obywatelstwo Chile.

     Odpowiedz
     • avatar
      2018.10.22 15:24 expel

      Polecam Rosję albo Ukrainę, tam nikt nie usiłuje wprowadzać stalinowsko-eurokołochozowych zasad ruchu drogowego.

    • avatar
     2018.10.25 00:36 MARCIN

     Kazdy z podatnikow ma prawo do opieki medycznej , ja tez czasem sie scigam , ale nie pisze po jakis forach ,ze np ludziom otylym nie naleza sie operacje serca … przeciez jego kazdy podjazd pod maca to moja procedura startu ….

     Odpowiedz
  • avatar
   2018.10.21 12:54 to w tym złego

   Z kolei ABW przyznaje, że stosuje w swojej działalności odbiorniki GPS, co wygląda ciekawie w zestawieniu z wypowiedzią sędziego warszawskiego Sądu Okręgowego Marka Celeja, który zatwierdzał wnioski o kontrolę operacyjną składane przez służby:
   Nigdy nie spotkałem się z tym, by służby występowały o zgodę na śledzenie kogoś za pomocą GPS, używanie materiałów z monitoringu z zastosowaniem systemu wykrywania twarzy czy podsłuchiwanie za pomocą mikrofonów kierunkowych.

   Odpowiedz
  • avatar
   2018.10.21 13:48 denzel

   jakby chciały ich inwigilować służby to nigdy by się o tym nie dowiedzieli, także na 99% przy tych zabawkach majstrowali „cywile”

   Odpowiedz
   • avatar
    2018.10.21 21:33 Duży Pies

    Oczywiście że tak!
    Gdyby służby naprawdę chciały, to by tym Sebixom w wiecholskich tuningowanych złomach wsadziły kilka GPSów a łebki nie miałyby o tym pojęcia. Gdyby służby naprawdę chciały to by im wsadziły GPSa do tyłka i też by o tym nie wiedzieli. Teraz gimby bedom tworzyć urban legend że ich służby inwigilujom xD

    Odpowiedz
  • avatar
   2018.10.26 09:12 pit

   co w tym złego????!! durniu jak tobie w telefonie podłoża podsłuch z kamerą i będą nagrywać co robisz o czym mówisz jakie masz poglądy polityczne to zobaczymy czy dalej będziesz mówił – „co w tym złego” złe jest to że tymi wyścigami zagrażają innym ale nie godzimy się na rozdawanie tajnych gpsów i podkładanie pluskiew – ludzie przejrzyjcie na oczy przecie to jest wczesny komunizm w wersji unowocześnionej – a na marginesie na pewno masz komórkę no nie? masz tam mikrofon i kamerę… a tu widać ,że operatorzy chętnie rządowi pomogą…

   Odpowiedz
 • avatar
  2018.10.21 13:10 Tomek

  Yhym do reklamy potrzebne są nadajniki ? Hahaa nawet jakby to była policja to trochę więcej mózgu mogli by użyć, nas nie dogonią

  Odpowiedz
 • avatar
  2018.10.21 13:18 Svaetine

  Może ta „wypożyczalnia” chce wypożyczać komuś auta właścicieli którzy dostali zabawki? Ukraść, przemalować i dość tanim kosztem (tzn raczej taniej niż kupowanie własnych aut) wypożyczać innym?
  Skoro to była zorganizowana impreza to policja raczej tu nie ma nic do roboty. Kradzież dla samej kradzieży ma średni sens :v

  Odpowiedz
  • avatar
   2018.10.21 16:18 gubcykm

   czy ty masz 12 lat że masz takie wyobrażenie o świecie? naprawdę myślisz, że kolor auta to jedyny sposób jego identyfikacji? boże jaki dzban xD

   Odpowiedz
   • avatar
    2018.10.22 21:34 Svaetine

    Otóż zdziwię cię ale mam zdecydowanie więcej niż 12 lat. Ale ty najwyraźniej nie masz nawet 12 patrząc po stylu komentarza i użytym słownictwie. Sam kolor to był tylko przykład. Co do bycia jak ty to mówisz „dzbanem” to chyba jesteś nim ty skoro nie potrafisz wyczuć żartu. Na prawdę myślisz że ktokolwiek kradłby takie auta tylko po to żeby je wypożyczać? Ok…

    Odpowiedz
 • avatar
  2018.10.21 13:46 denzel

  teraz strach cokolwiek brać co w promocji i za darmo (już nawet nie mówię o typowej elektronice tj. pendrajw bo to jasne, że na 80% będzie trefna) niedługo okaże się, że w jakiś długopisach-reklamówkach montują nawet pluskwy, i jak tu nie mieć paranoi

  Odpowiedz
 • avatar
  2018.10.21 14:02 hm

  Ktoś chciał zakłócić sygnał z satelitów? Po co?
  „Ktoś podłożył nadajniki GPS w samochodach-zabawkach uczestnikom nocnych wyścigów”

  Odpowiedz
 • avatar
  2018.10.21 14:44 Robert

  Ciekawe co jest w pamięci tych rejestratorów. Przecież musiały być aktywne przed rozdaniem. Może analiza rejestratorów ujawni sprawcę.

  Odpowiedz
 • avatar
  2018.10.21 14:51 Wojtek

  Trochę tu amatorką pachnie, jakby ktoś wymyślił niecny plan / super pomysł na reklamę ale nie miał do końca wiedzy technicznej aby go przeprowadzić. Wątpię, że to jakieś służby chcące namierzyć uczestników rajdów.

  Argumenty:

  1. Urządzenie do śledzenia:

  Jak na coś co ma tylko śledzić i przekazywać pozycję GSP totalny overkill z funkcjonalnością. Duże w stosunku do modelu, w którym zostało umieszczone. Służby na bank mają mniejsze nadajniki.
  Do tego cena, deko przepłacone jak za zadanie jakie ma wykonać.

  2. Sposób wręczenia:

  W nocy przez dziewczynę z promocji. Na zdjęciach są podobne samochody jeden niby miał nadajnik inny nie miał. Pudełka podobne.
  Trochę zmieszania bo wiadomo, że te wyścigi to owoc zakasany.
  Łatwo można o pomyłkę.

  3. Miejsce zamontowania GPS.
  W samochodzie zabawce, która pewnie zostanie rozpakowana w domu i dana dziecku albo walnięta na półkę… Słabo optymalne pomysł do wysyłania danych z GPS i śledzenia obdarowanego. Odpalcie w domu GPS i sprawdźcie czy bez problemu się zestawi…
  Chyba, że obserwujący liczyli tylko na jeden odczyt z tej konkretnej nocy, ale to znów takie urządzenie na jeden raz.

  Wszystko do kupy deko nieudolne jest jak na coś poważnego. Śmierdzi mi jakimś „genialnym” wymysłem speców od reklam tej wypożyczalni aut.

  Odpowiedz
  • avatar
   2018.10.21 18:59 Antoni

   A wiesz że taki GPS z taką kartą, może np co kilka sekund zgłaszać swoją pozycję, kogo obchodzi że w domu nie działa, skoro pokaże całą drogę aż do wejścia do domu?

   Odpowiedz
 • avatar
  2018.10.21 16:40 Miszcz

  To tak jak wtedy gdy krakerzy podarowali piłkę z czipem Trumpowi na zlecenie Putina. Niezły temat był też, taki na niedzielę

  Odpowiedz
 • avatar
  2018.10.21 17:45 Misiek

  A mnie sie wydaje że w dniu „ogórkowym” to jakas akcja marketingowa. Oba portale podają kopie z jednego źródła, źródło nie przekazuje danych policji (wg FB), tylko komuś co „szybko dużo może” – troche brzmi amatorką…

  J.

  Odpowiedz
 • avatar
  2018.10.21 19:54 Hex

  Mozna sprawdzic na kogo zarejestrowana jest karta m2m w orange jak ktos. Ma dojście. Cos sie uda moze na tej podstawie stwierdzic.

  Odpowiedz
  • avatar
   2018.10.21 20:55 JerzyBuzek

   To inwigilacja obywateli obywatelu ! Inwigilacja ponad głowami smutnych panów w długich płaszczach od inwigilacji. Można domniemywać że, to inwigilacja na zlecenie polityczne ponieważ w telekomach pracuje tylko elektorach PO i Nowoczesnej.
   To łamanie podstawowych praw anty-inwigilacyjnych.
   Apeluję do ciebie o minutę zadumy !

   Odpowiedz
 • avatar
  2018.10.21 20:50 Reklama

  Co? Ano reklama lokalizatora :)

  Odpowiedz
 • avatar
  2018.10.21 21:53 ROb

  No cóż. Każdy kto rozebrał samochodzik w celu sprawdzenia, czy nie zawiera „trojana”, to po prostu foliarz.

  Takie znaleziska wewnątrz zabawek, zwykle nie zdarzają się w 99.99999999% przypadków. Zatem szukanie czegoś takiego u siebie, z tak małym prawdopodobieństwem znalezienia, jest po prostu chore. Dlatego każdy kto dokonał takiego odkrycia powinien mocno zastanowić się, czy chce ujawniać, że należy do obśmiewanej grupy paranoików. Są w internecie całe rzesze aktywistów, którzy wydadzą darmową i zawsze pozytywną diagnozę o tej jednostce chorobowej.

  Dobra, żarty z cyfrowych ekshibicjonistów na bok. Oni zamiast być czujni w dzisiejszym świecie, po prostu wolą nie mieć nic do ukrycia. To też jest sposób na życie i nawet szanowałbym go, gdyby nie te wylewy w komentarzach o foliarzach i paranoikach. Ok, nieważne.

  Chciałem tylko dodać, że kluczowy w takich przypadkach może być także mikrofon lub inny czujnik, a nie tylko GPS, na którym wszyscy się skupili.

  Chętnie posłuchałbym jak często łączy się z siecią taka pluskwa GSM. Można to zwykle sprawdzić na słuch przystawiając do radia lub wzmacniacza audio (każdy kojarzy te dzwięki/przydźwięki). Choć lepiej zrobić cewkę z kilku metrów cienkiego drutu nawojowego i po prostu podłączyć dwie końcówki do wejścia mikrofonowego w komputerze lub innym sprzęcie z wejściem mikrofonowym. Dzięki temu można posłuchać niesłyszalnych „dźwięków” innych sprzętów, np. zasilaczy, dysków twardych, smartfonów, monitorów. Cewka o średnicy kilku cm pozwala dokładnie zlokalizować element źródłowy, nawet na powierzchni wielkości smartfona. Fajna zabawa, polecam.

  Odpowiedz
  • avatar
   2018.10.22 10:59 R.

   „Każdy kto rozebrał samochodzik w celu sprawdzenia, czy nie zawiera „trojana”, to po prostu foliarz” – oho, mamy typowego leminga dyskutujacego z faktami. Jacy oni ulomni…

   Odpowiedz
  • avatar
   2018.10.24 19:51 Gutek

   B.rozsądny punkt widzenia. OK. Grabula

   Odpowiedz
 • avatar
  2018.10.22 00:47 Agent Orange

  Może po prostu ktoś chce im spuścić manto. Policja nie może, prokuratura i sądy też to obywatel musi sam wziąć sprawy we własne ręce.. jak w filmie „Prywatne śledztwo”.

  Odpowiedz
  • avatar
   2018.10.22 12:16 oto

   Przestań oglądać filmy, zacznij żyć!

   Odpowiedz
 • avatar
  2018.10.22 09:31 a

  KAS

  Odpowiedz
 • avatar
  2018.10.22 14:35 asdfghaer

  Panie Jarosławie, doskonała Muka.

  Odpowiedz
 • avatar
  2018.10.22 14:38 Marcin

  Jeśli wątek kradzieży, to raczej okradanie mieszkań. Jak ktoś ma furę za dobrą kasę i mnóstwo kasy włożonej w dopieszczanie tego samochodu, to jest szansa, że warto będzie mu zajrzeć 'w domostwo’.
  Wtedy i samochodzik można zabrać jak już akcja trwa, więc specjalnego śladu nie zostawić.
  Dziwne jest to, że prepaidy sa na firmę zarejestrowane nie na słupa, ale może ma to jakiś większy sens.

  Odpowiedz
 • avatar
  2018.10.22 15:05 Piotr

  Na stronie jest obecnie dopisek “To dziennikarska prowokacja. Jej efekty już wkrótce” ;)

  Odpowiedz
  • avatar
   2018.10.22 19:46 Wojtek

   Faktycznie. Tylko licznik odmierzający czas się różni. Pewnie jest generowany przy wejściu na stronę, zamiast coś odmierzać.

   https://archive.fo/po3na <- wersja z 22 Oct 2018 17:45:10 UTC

   Odpowiedz
 • avatar
  2018.10.22 20:06 Quarties

  BTW w pliku CSS strony (hxxp://500koni[.]pl/stylesheet.css) jest taka linijka:

  font-family: ‘wywietlwyswietlaczc2003piotrchodzinski.’;

  Ciekawe kim jest pan Piotr ;-)

  Odpowiedz
  • avatar
   2018.10.22 22:24 stylometria

   są dwie takie osoby, programista z Gliwic i programista z Rzeszowa. nie pomylcie ich jak będziecie szukać w googlu. autorem strony 500koni jest ten z Gliwic.

   Odpowiedz
 • avatar
  2018.10.22 20:19 snajper

  Na stronie jest obecnie dopisek “To dziennikarska prowokacja. Jej efekty już wkrótce” ;)

  Odpowiedz
  • avatar
   2018.10.23 09:07 xD

   it’s just a prank bro!

   Odpowiedz
   • avatar
    2018.10.24 10:04 M

    Może chodziło o pokazanie z jaką prędkością uczestnicy zlotu wracali do domków i to cała prowokacja ?

    Odpowiedz
    • avatar
     2018.10.25 20:10 Andrzej

     Jest dokładnie tak jak piszesz kolego. To prowokacja TVN Uwaga.

     Odpowiedz
 • avatar
  2018.10.23 21:49 Imię

  To nie są nadajniki GPS! Te znajdują się na satelitach systemu GPS. Zżymacie się na błędy rzeczowe w zakresie bezpieczeństwa w prasie, a sami popełniacie nie lepszy błąd w innym trochę zakresie.
  Na marginesie, i to już takie ekstremalne czepialstwo z mojej strony ;-), użyte urządzenie korzysta, a przynajmniej może, nie tylko z GPS, ale również GLONASS, Galileo i Beidou (choć dwa ostatnie mają ograniczoną użyteczność na razie).

  Odpowiedz
  • avatar
   2018.10.23 23:07 przeklejka

   zaproponuj lepsze dwuwyrazowe określenie tego zestawu odbiornika gps, karty sim, modułu gsm, baterii i kontrolera

   Odpowiedz
   • avatar
    2018.10.24 09:39 pit

    Lokalizator GPS

    Odpowiedz
   • avatar
    2018.10.24 10:03 M

    Lokalizator, odbiornik, biorąc pod uwagę to, że portal dość zdecydowanie zwraca uwagę na błędy w innych mediach, musi być uważny w tym zakresie.

    Odpowiedz
 • avatar
  2018.10.25 17:15 HardwareBased

  Pasowało by tez „Tracker GPS” W sumie to można dla celow jakie opisujecie zastosowac rozwiazanie TrackR albo inny „crowd GPS” najlepiej taki dla którego pracują klienci Janosika :) taki „reverse TrackR” móglby nawet pomóc w ustaleniu pieszych uczestników imprezy ;) oczywiscie tych z odpalonym w smartfonach bluetooth’em

  Odpowiedz
 • avatar
  2018.10.25 20:07 Mariusz

  No i się wyjaśniło kto za to odpowiada. Dzisiaj(25.10.2018) pojawił się reportaż TVN w programie „Uwaga” na temat nielegalnych wyścigów. No i tam przyznali się do tego, że to zamontowali aby zbadać jak bardzo niebezpieczne są te rajdy.

  Odpowiedz
 • avatar
  2018.10.25 20:07 Arek

  Uwaga TVN tą akcje przeprowadziła

  Odpowiedz
 • avatar
  2018.10.25 20:07 Krystian

  No i kwestia nadajników wyjaśniona w programie „Uwaga”

  Odpowiedz
 • avatar
  2018.10.25 20:07 SysAdmin

  Dziś w uwadze na TVNie było. To TVN!

  Odpowiedz
 • avatar
  2018.10.25 20:08 Szybkijohny

  To prowokacja dziennikarzy z Uwagi byla :)

  Odpowiedz
 • avatar
  2018.10.25 20:08 Rafal

  To nadajniki tvnu, zrobili reportaż o nielegalnych wyścigach i chcieli zmierzyć prędkość pojazdów. Własnie leciało w Uwadzę.

  Odpowiedz
 • avatar
  2018.10.25 20:11 Dominik

  Właśnie w programie Uwaga na TVN mówili o tym, że dziennikarka rozdawała te zabakowe autka by dziennikarze mogli śledzić prędkości kierowców biorących udział w tym zlocie.

  Odpowiedz
 • avatar
  2018.10.25 20:11 Andrzej

  To był zabieg TVN’u – program Uwaga :/

  Odpowiedz
 • avatar
  2018.10.25 20:11 Michal

  Akcja programu uwaga z TVN

  Odpowiedz
 • avatar
  2018.10.25 20:13 Piotrek

  Za wszystkim stała Uwaga! z TVN. Właśnie przed chwilą leciał materiał I miało to niby służyć pokazać z jaką prędkością kto jeździł.

  Odpowiedz
 • avatar
  2018.10.25 20:57 aaa

  A Aktualizacji 4 zaufanejtrzeciejstrony na razie nie ma.

  Odpowiedz
 • avatar
  2018.10.30 20:58 pant3k Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

[AKTUALIZACJA] Ktoś podłożył nadajniki GPS w samochodach-zabawkach uczestnikom nocnych wyścigów

Komentarze