Polskie serwisy, którym lepiej nie powierzać swoich tajnych haseł

dodał 30 lipca 2012 o 00:03 w kategorii Info, Prywatność, Top, Wpadki  z tagami:
Polskie serwisy, którym lepiej nie powierzać swoich tajnych haseł

W tym artykule opisujemy polskie serwisy, które nie przechowują Waszych haseł w bezpieczny sposób, umożliwiając włamywaczom ich poznanie. Będziemy je piętnować tak długo, aż w końcu zmienią swoje praktyki i Wasze hasła będą bezpieczniejsze.

Uwaga: czytasz wersję artykułu z roku 2012. Polecamy aktualną listę serwisów z maja 2013.

Poniżej znajdziecie dane 31 polskich serwisów, które ciągle potrafią wysłać swoim użytkownikom ich zapomniane hasła. Emailem. W jawnej formie. I mamy na to dowody.

Serwisy, które po naszej publikacji przestały wysyłać użytkownikom stare hasła otwartym tekstem to jak do tej pory: racjonalista.pl, pizzadominium.pl, monitoring.webhostingtalk.pl (wyłączony, w trakcie wprowadzania poprawek), wiadomosci24.pl, narzedzia.pl. Gratulujemy szybkiej i profesjonalnej reakcji!
W trakcie analizy okazało się, że hasło otwartym tekstem w ramach przypomnienia przesyłają sklepy oparte na silniku IAI-Shop. Nie wiemy, czy wszystkie, ale sprawdziliśmy 10 i 10 przesłało nam nasze stare hasło emailem. Sklepów opartych na IAI-Shop jest zapewne kilkaset (jeśli nie więcej), więc by nie pompować sztucznie listy, oto zgłoszone nam (i potwierdzone) przypadki: airsoftguns.pl, drumcenter.pl, ewa-michalak.pl, sklep-presto.pl, kurtmedia.pl, beateuhse.pl (więcej sklepów opartym na silniku można znaleźć tutaj).

1. plfoto.com

Największa internetowa polska galeria fotograficzna. Znajdziesz tu ponad 2 mln zdjęć i 188 tysięcy zarejestrowanych użytkowników.” I 188 tysięcy haseł (wg zapewnień plfoto.com zaszyfrowanych w sposób odwracalny).

Aktualizacja: serwis obiecał zmienić stosowane mechanizmy zabezpieczeń.

2. intercity.pl

„Mam na imię Rafał, jestem zawiadowcą tej strony. Już teraz życzę Ci udanej podróży. Jeśli mógłbym w niej jakkolwiek pomóc, jestem do Twojej dyspozycji”. Rafale, czy możesz zahashować moje hasło?

3. pizzadominium.pl

 4. trader.pl/domiporta.pl/mieszkanie.pl

„Jesteśmy jednym z kluczowych dostawców tematycznych serwisów ogłoszeniowych oraz wydawcą gazet ogłoszeniowych w kraju.” Dostarczamy także hasła użytkowników.

5. pasazer.com

„Z nami odlecisz! Tu zaczyna się Twoja podróż.” A kończy bezpieczeństwo haseł.

6. wiadomości24.pl

7. ticketpro.pl

„Twój bilet do świata rozrywki”. Niezabezpieczone hasło to niezła rozrywka.

8. snip.pl

„Snip to internetowy snajper aukcyjny. Pomoże Ci wygrać każdą licytację w Allegro i we wszystkich serwisach eBay, automatycznie, na kilka sekund przed ich zakończeniem”. Złodzieje kont Allegro będą zachwyceni!

9. racjonalista.pl

10. epuls.pl

Epuls to najlepsza na świecie internetowa społeczność młodych.” A jak ktoś ma 12 lat, to co go obchodzi bezpieczeństwo hasła.

11. nbportal.pl

„NBPortal.pl oferuje w atrakcyjnej formie wiedzę ekonomiczną zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami młodzieży gimnazjalnej, licealnej, studentów i nauczycieli”. Wiedzy z zakresu bezpieczeństwa komputerowego jeszcze nie opanowaliśmy.

12. biegnijwarszawo.pl

„Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wielu z Was, postanowiliśmy uruchomić rejestrację do Biegnij Warszawo 2012 od razu po zakończeniu tegorocznej edycji imprezy„. Wyszliśmy tak daleko, że nawet nie hashujemy haseł, by było szybciej.

 

13. narzedzia.pl

 

14. monitoring.webhostingtalk.pl

15.renault.pl

Zgłosił: jabong

16. eurosportplayer.pl

Zgłosił: Hubert

17. carlsberg.pl

Zgłosił: Jan

18. alterart.pl

Zgłosił: damian

19. gazetagoleniowska.com

Zgłosił: Brutus

20. margonem.pl

Zgłosił: mohin

21. palmtopy.pl

Zgłosił: Darek

22. rejestracjadomen.pl

Zgłosił: sowiq

23. ruszajwpolske.pl

Zgłosił: radmen

24. gamepad.pl

Zgłosił: tigitall

25. 3kropki.pl

Aktualizacja 2017-02-23: 22 lutego otrzymaliśmy informację, iż metoda obsługi haseł została poprawiona i nie są one już przesyłane.

Zgłosił: Wiktor

26. zagraj.pl

Zgłosiła: Anna

27. zbiornik.com

Zgłosił: soulstorm

28. abilet.pl

Zgłosiła: Anna

29. officedepot.pl

Zgłosił: Bartek

30. browamator.pl

Zgłosił: Minder

31. podatki.biz

Zgłosił: Mateusz

Czemu nie ma na liście Allegro i Gadu Gadu?

Oba serwisy same przyznały się do trzymania haseł użytkowników w odwracalnej lub jawnej formie, jednak nie wysyłają ich już emailem (Gadu Gadu zaprzestało tego całkiem niedawno). Powyżej znajdują się tylko serwisy, które potrafią wysłać użytkownikowi jego hasło w jawnej formie.

Czy te hasła są zapisane otwartym tekstem w bazie?

Prawdopodobnie tak. Istnieją jednak inne możliwości, na przykład hasła mogą być szyfrowane algorytmem odwracalnym (symetrycznym lub asymetrycznym). Włamywacz, mający kontrolę nad serwerem, może poznać taki klucz (musi być on gdzieś przechowywany przez serwis) i odszyfrować Wasze hasła. Jeśli serwis może je Wam wysłać, to włamywacz może je poznać.

Serwis wysłał mi hasło zaraz po rejestracji, co zrobić?

Istnieje taka możliwość, że Wasze hasło, podane przy rejestracji, wysłane do Was emailem w jawnej formie, w bazie jest przechowywane w bezpiecznej formie hashu hasła. Tak działają np. niektóre fora internetowe. Hasło, podane przy rejestracji, jest do Was wysyłane przed jego zabezpieczeniem przez hashowanie. Zawsze możecie poprosić o wysłanie hasła (przez opcję „przypomnienie hasła”) by zobaczyć, czy otrzymacie je jawnym tekstem. Jeśli tak się stanie – dajcie nam znać.

Serwis jest na Waszej liście, co robić?

Używać tam hasła, którego Wam nie szkoda. Najlepiej używać tego hasła tylko w tym serwisie – jeśli wycieknie do internetu, Wasze straty będą ograniczone tylko do tego jednego konta. Można też próbować apelować do administratorów serwisu, by zmienili sposób przechowywania haseł – a nuż się uda. Albo poczekać na włamanie z publicznym wyciekiem danych – wtedy szybko zmienią.

Jak bezpiecznie przechowywać hasła?

Podstawową metodą jest stosowanie bezpiecznej, a więc złożonej obliczeniowo, funkcji hashującej. W dzisiejszych czasach samo MD5 lub SHA1 bez soli nie wystarcza. Stosować długą, losową sól (np. 32 znaki), inną dla każdego hasła a najlepiej używać KDF (key derivation function), takich jak PBKDF2, bcrypt czy scrypt.