Szukasz studiów podyplomowych z cyberbezpieczeństwa? Zajrzyj na ALK

dodał 6 października 2020 o 07:13 w kategorii Info  z tagami:
Szukasz studiów podyplomowych z cyberbezpieczeństwa? Zajrzyj na ALK

Od kilku lat nie brakuje na rynku ofert studiów podyplomowych z obszaru cyberbezpieczeństwa. Jak wybrać te, w które warto zainwestować swój czas i pieniądze? Naszym polecanym sposobem jest sprawdzenie listy wykładowców.

Na Akademii Leona Koźmińskiego ruszają w tym roku akademickim roczne studia podyplomowe na kierunku zarządzanie cyberbezpieczeństwem. O tej inicjatywie wiedzieliśmy już od paru miesięcy, ponieważ mamy także swój skromny udział w zasileniu listy wykładowców. Czas opisać ją wam. Studia powstały we współpracy z takimi firmami jak Huawei, Commvault i Kancelaria Maruta Wachta oraz Polskim Towarzystwem Informatycznym.

Po co komu cyberbezpieczeństwo?

Wam pewnie nie musimy tłumaczyć – ale warto pamiętać, że dzisiaj nie sposób od tego tematu uciec. Coraz więcej firm odkrywa, że cyberbezpieczeństwo dotyczy także ich działalności, a osób, które ten temat rozumieją, ciągle na rynku brakuje. Nawet kryzysy takie jak ostatnia pandemia powodują jedynie dalszy wzrost popytu na pracowników w tym sektorze. Każdego, kto rozważa taki kierunek kariery, gorąco zachęcamy do spróbowania swoich sił w tym obszarze – rąk (i głów) do pracy nigdy za mało.

Znane nazwiska kluczem do sukcesu

Każdy, kto ukończył studia (lub przynajmniej wytrwale próbował), wie, że to nie temat decydował o jakości przedmiotu, a osoba, która prowadziła zajęcia. Naszym zdaniem istnieje jedna, uniwersalna zasada pomagająca z góry ocenić atrakcyjność studiów podyplomowych – jest to lista wykładowców i obecność na niej nazwisk osób, które zarówno wiedzą, o czym mówią, jak i potrafią się swoją wiedzą podzielić.

Na liście wykładowców zarządzania cyberbezpieczeństwem na ALK znajdziemy wiele nazwisk – my wspomnimy tylko te, które powinny być wam już znane:

 • Paweł Maziarz, regularnie obecny wśród najlepiej ocenianych prezentacji na konferencjach bezpieczeństwa ostatnich lat,
 • Adam Lange, współprowadzący Rozmowy Kon Trolowanej i mistrz prelekcji wszelakich,
 • Wojtek Pliszak, ekspert informatyki śledczej i wysoko oceniany prelegent naszych konferencji,
 • Przemek Skowron, pasjonat i obrońca całym sercem,
 • Rafał Jaczyński, z zasługami w wielu firmach, obecnie dyrektor ds. bezpieczeństwa w Huawei w całym regionie,
 • Patryk Gęborys, partner cyber EY, wcześniej wiele lat w PwC,
 • Maciej Kołodziej, od lat na styku IT i ochrony danych osobowych, swego czasu CISO Onet.pl i TVN,
 • Adam Haertle, nasz rednacz,
 • a do tego spore grono prawników i ekspertów różnych dziedzin, którzy zęby zjedli na prawie technologii.

Warto też wspomnieć, że wśród osób odpowiedzialnych za stworzenie programu studiów znajdziecie między innymi Roberta Pająka, wieloletniego CISO Interii, a potem różnych innych ważnych firm (obecnie Akamai).

Powyższa lista wykładowców jest najlepszym argumentem, dlaczego warto studia na ALK rozważyć. Na stronie uczelni znajdziecie także szczegółowy program studiów – te dwa semestry wyglądają na mocno wypełnione praktyczną wiedzą. Co ważne, nie trzeba mieć specjalistycznej wiedzy z obszaru IT, by z nich skorzystać – potrzebne elementy znajdą się w treści wykładów.

O współpracy ALK z Huawei

O to, dlaczego firma Huawei postanowiła wesprzeć utworzenie nowego kierunku studiów na ALK, zapytaliśmy Rafała Jaczyńskiego, szefa bezpieczeństwa Huawei w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i krajach nordyckich.

 • Jakie umiejętności z obszaru cyberbezpieczeństwa najbardziej przydają się Panu w codziennej pracy?

Zarządzanie cyberbezpieczeństwem obejmuje bardzo wiele obszarów, takich jak między innymi bezpieczeństwo sieci aplikacji, danych w chmurze, bezpieczne połączenia zdalne czy regularne szkolenia z tego zakresu dla pracowników. Każdy z tych elementów jest równie ważny dla zapewnienia pełnej ochrony systemów teleinformatycznych firm, instytucji czy indywidualnych użytkowników sieci. Jako praktyk tej dziedziny szczególną uwagę zwracam na nieustannie zmieniający się charakter zagrożeń, będący jednym z wyzwań dla specjalistów cyberbezpieczeństwa i umiejętność aktywnego podejścia do ochrony oraz ciągłej adaptacji do nowych zagrożeń.

 • Jakie obszary gospodarki będą najbardziej potrzebować ekspertów cyberbezpieczeństwa w przyszłości?

W zasadzie każdy obszar gospodarki, w którym mamy do czynienia z danymi, wymaga stosowania procedur i systemów cyberbezpieczeństwa, co potwierdza dużą rolę, jaką do odegrania będą mieli przyszli absolwenci Zarządzania Cyberbezpieczeństwem i specjaliści z tej dziedziny. Szczególnie ważna jest i będzie ochrona systemów w instytucjach i firmach przechowujących dane wrażliwe oraz świadczących usługi kluczowe dla funkcjonowania państwa i gospodarki.

 • Dlaczego Huawei postanowił wesprzeć ALK w utworzeniu tego kierunku?

Podstawą działalności firmy Huawei jest cyberbezpieczeństwo. Wszystkie działania firmy i opracowywane technologie są dostępne i możliwe do skontrolowania, otwarcie deklarujemy też chęć współpracy z wszelkimi międzynarodowymi laboratoriami sprawdzającymi kwestie związane z bezpieczeństwem danych. Przejrzystość i ogromna dbałość o kwestie bezpieczeństwa pozwoliła naszym produktom 5G jako pierwszym na świecie zdobyć certyfikat bezpieczeństwa CC na wysokim poziomie EAL4+. Będąc liderem w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, Huawei postanowiło wesprzeć ALK w stworzeniu nowego kierunku, który pozwoli na budowanie nowych kadr specjalistów w tej ważnej i przyszłościowej dziedzinie.

Jeśli zatem planujecie rozwinąć swoją wiedzę z obszaru cyberbezpieczeństwa, to wybór ALK warty jest rozważenia.

Za opublikowanie tego artykułu pobieramy wynagrodzenie.