Uwaga na nowy scenariusz oszustwa – OLX, kod rabatowy i fałszywy sklep

dodał 26 września 2018 o 23:31 w kategorii Prawo  z tagami:
Uwaga na nowy scenariusz oszustwa – OLX, kod rabatowy i fałszywy sklep

Internetowi oszuści ciągle modyfikują swoje scenariusze wyłudzeń – właśnie trafiliśmy na przykład, którego nie widzieliśmy do tej pory. Tym razem atrakcyjna oferta sprzedaży pojawia się w serwisie OLX, ale oszust ściąga ofiarę na stronę fałszywego sklepu.

Dawno minęły już czasy, gdy oszuści zamiast telefonów „sprzedawanych” na Allegro wysyłali po prostu ziemniaka w pudełku. Dzisiejsze scenariusze są dużo bardziej złożone, a sposoby działania oszustów sprytniejsze niż kiedyś. Przeczytajcie o najnowszej metodzie i przekażcie znajomym.

Lapkowo.pl, czyli tani telefon i kod rabatowy

Od jednego z Czytelników (dzięki Kris!) otrzymaliśmy ciekawy zrzut ekranu. Kris szukał w sieci telefonu. Kiedyś już sparzył się na zbyt atrakcyjnej ofercie i tym razem był bardziej ostrożny. Postanowił sprawdzić bardzo atrakcyjną ofertę z OLX – ktoś oferował nowy telefon Huawei P20 Pro za jedyne 2049 PLN, podczas kiedy w najlepszym razie cena telefonu powinna była wynosić ok. 2400 PLN.


Jak więc widzicie, Kris został przekierowany do zakupów w sklepie internetowym Lapkowo.pl, gdzie miał podać kod rabatowy HUOLX75. Wyczuł jednak oszustwo i nie dał się namówić na zakupy u tego sprzedawcy.

Sklep jak marzenie

Choć ogłoszenie z OLX zostało szybko usunięte (sprawnie zadziałała administracja serwisu), to postanowiliśmy sprawdzić, czy rabat jest nadal aktualny. Najpierw znaleźliśmy telefon – był w cenie 3050 PLN.


Wpisaliśmy więc odpowiedni kod rabatowy i – ku naszemu sporemu zaskoczeniu – zadziałał.

Teraz cena wygląda dużo atrakcyjniej.

Niestety jedyna opcja płatności to przelew na konto sklepu – to często jest wyraźna wskazówka, że sklep prowadzą oszuści.

Na koniec otrzymujemy numer konta i dane jego rzekomego posiadacza, które nie mają nic wspólnego z danymi rzekomego właściciela sklepu, wymienionymi w regulaminie serwisu.

Ryszard Skwarcan
10 1020 5138 0000 9102 0228 4305

W zasadzie na tym etapie jesteśmy już pewni, że sklep to oszustwo, ale jeszcze możemy to potwierdzić w serwisie opineo.pl. Kilkadziesiąt opinii pochodzi z roku 2009, kiedy to sklep Lapkowo.pl faktycznie działał, a kolejne pojawiają się hurtowo 21 września 2018 w odstępie kilkunastu minut.

Kolejna fala komentarzy wyskakuje 25 września, najwyraźniej, by ukryć niektóre negatywne wypowiedzi użytkowników.

Znalezione komentarze nie pozostawiają wątpliwości – sklep prowadzą oszuści, rozsyłający kody rabatowe za pośrednictwem serwisu OLX. Uważajcie przy zakupach.