22.03.2015 | 22:45

Adam Haertle

Wielki przegląd polskich serwisów z branży IT Security AD 2015 – część 1

W roku 2012 opisaliśmy wszystkie liczące się na rynku polskojęzyczne serwisy informacyjne w naszej branży. Sporo się od tego czasu zmieniło, przybyło nowych stron, niektóre serwisy umarły, zatem czas wskazać, gdzie warto zaglądać.

Polski rynek publikacji na temat bezpieczeństwa ciągle jest jeszcze daleko za zachodnim, ale z tym chyba trzeba się pogodzić i cieszyć tym, co mamy. Poniżej znajdziecie listę polskojęzycznych serwisów informacyjnych, które warto odwiedzać. Wkrótce zaktualizujemy także listę polskich blogów o bezpieczeństwie, po której przyjdzie kolej na fora oraz na serwisy zagraniczne.

Warto czytać

TL;DR: Niebezpiecznik, Sekurak, Dziennik Internautów, CERT, Kryptopolonia, Kryptosfera.

Warto odwiedzać

Warto odwiedzać

Niebezpiecznik.pl – przedstawiać nie trzeba. Pozycja obowiązkowa w zestawieniu, najpopularniejszy serwis poświęcony bezpieczeństwu. Dzięki swoim czytelnikom często prezentuje unikalne wiadomości, ostatnio publikuje także ciekawe analizy z pogranicza prawa i internetu.

Sekurak.pl – od ponad dwóch lat stały punkt na naszej liście lektur. Jedno z niestety nielicznych miejsc, gdzie pojawiają się wyniki oryginalnych analiz i odkryć. Do tego długie poradniki i przewodniki na profesjonalnym poziomie czynią z Sekuraka jeden z najbardziej wartościowych serwisów w Polsce. Jedyny minus to ilość wpisów – ale cieszmy się z tego, co mamy.

Dziennik Internautów, sekcja Bezpieczeństwo – jeszcze 2 lata temu narzekaliśmy na małą liczbę artykułów, ale ten problem DI chyba ma za sobą. Regularne wpisy, ostatnio także podsumowanie każdego dnia w postaci zestawienia najciekawszych wiadomości plus własne materiały dziennikarskie sprawiają, że DI należy do wąskiego grona profesjonalnie prowadzonych serwisów branżowych.

CERT.PL – najbardziej wartościowe analizy złośliwego oprogramowania atakującego polskich internautów. Zespół CERT dysponuje chyba najlepszą wiedzą na ten temat, a jeśli nawet ktoś wie więcej, to nigdy się tym nie pochwalił. Wszystkie artykuły rzeczowe i interesujące. Jedyny minus to to, że pewnie materiału mają nawet 5 artykułów tygodniowo, ale z różnych powodów nie chcą pisać albo nie mogą.

Kryptopolonia.info – po pięciu miesiącach obecności serwisu możemy powiedzieć, że to jeden z najciekawszych debiutów ostatnich lat. Artykuły pisane fachowo, z polotem a dobór tematów również całkiem sensowny. Oby tak dalej i oby jak najdłużej.

Kryptosfera.pl – zaledwie 4 miesiące, ale interesująca propozycja serwisu poświęconego tylko kwestiom szyfrowania. Obserwujemy z ciekawością.

Bothunters.pl – jeden z najstarszych ciągle żyjących serwisów na liście. Borys raz na jakiś czas pisze coś ciekawego o kryminalnym podziemiu internetowym. Działka wąska, ale brawa za wytrwałość.

Kopalnia Wiedzy – ten serwis również ma sekcję poświęcona bezpieczeństwu, gdzie regularnie pojawiają się wpisy. Odbiorcą jest raczej przeciętny czytelnik bez zacięcia technicznego, ale artykuły utrzymują przyzwoity poziom.

Locos.pl – Piotr od wielu lat regularnie opisuje wieści ze świata bezpieczeństwa. Co prawda artykuły pojawiają się falami, ale jest ich sporo.

Prevenity.com – chyba jedyny obok CERT.PL serwis, w którym pojawiają się oryginalne analizy złośliwego oprogramowania atakującego internautów w Polsce. Wpisy rzadkie, ale bardzo wartościowe.

ITSecurity24 – wpisy pojawiają się sporadycznie, ale są w miarę oryginalne i ciekawe.

Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń – blog fundacji, na którym od czasu do czasu można przeczytać coś ciekawego. Szkoda, że tak rzadko.

Securnet.pl – kolejny debiutant w zestawieniu, działa od 9 miesięcy. Andrzej pisze dużo i często, omawiając większość istotnych wydarzeń w świecie bezpieczeństwa. W naszym odczuciu jednak ilość nie zawsze idzie w parze z jakością – wpisy są poprawne, ale nie wnoszą niczego nowego i czasem prześlizgują się po temacie zamiast go zgłębić. Dzięki komentarzom jednego z użytkowników odkryliśmy przyczynę ilości i dziwnej jakości tekstów w tym serwisie – są z translatora. Nie polecamy i przepraszamy za umieszczenie w zestawieniu.

TechnoBlog – Marcin Marciniak pisuje raz na 2-3 tygodnie ale wpisy są na tyle ciekawe, że warto włączyć subskrypcję.

Haxite.org – jeden przeciętny wpis miesięcznie to trochę za mało, by utrzymać czytelników.

CERT.GOV.PL – wpisy co kilka tygodni i głównie o aktualizacjach oprogramowania. Zapewne spora wiedza, której nikt nie próbuje sprzedać. Niestety nie licząc rocznego raportu nie ma za bardzo po co zaglądać.

Hack.pl – serwis publikuje głównie materiały prasowe, od czasu do czasu dorzucając coś bardziej oryginalnego, jednak rzadko można trafić na interesującą lekturę.

Warto także wspomnieć o sporej już grupie serwisów bardziej prawniczych, lecz zajmujących się stykiem prawa (lub bezprawia) i internetu. Najciekawsze to VaGla.pl, Cyberlaw.plTechLaw.pl, IP w Sieci oraz Cyberprzestepczosc.pl.

Cmentarzysko

To smutna część naszego przeglądu, w której odwiedzamy i wspominamy serwisy martwe albo na drodze do zapomnienia.

BadSector.pl – z wielkim żalem stwierdzamy, że jeden z najbardziej obiecujących serwisów nie opublikował niczego od 3 miesięcy. Brakuje nam fachowych, wielostronicowych analiz, które nie miały sobie równych w polskiej części sieci. Cyberbezpieczenstwo.pl – ostatni wpis sprzed 2 lat. Bezpieczne IT – 3 miesiące ciszy. Bezpieka.org – cisza od pół roku. SecurityAwareness.pl – jeden wpis w tym roku. Hacking.pl – domena na sprzedaż, smutny koniec historii jednego z najstarszych polskich serwisów. HackingNews.plHackingpl.com, OBbezpieczenstwie.pl, WebSecurity.pl, Seqrity.pl – martwe, podobnie jak tuzin innych serwisów, których nawet nie wymieniamy, bo nigdy nie napisały niczego ciekawego.

Kogoś pominęliśmy? Przypominamy, już wkrótce w kolejnych odcinkach blogi i fora.

Powrót

Komentarze

 • 2015.03.22 22:54 Michał

  Nice !!!

  Odpowiedz
 • 2015.03.22 23:03 sekurak

  Czujemy się zmotywowani do przygotowywania więcej tekstów :) Choć za starych dobrych czasów były też opinie, że tekstów jest za dużo (!) – i jeśli ktoś chce na spokojnie czytać – nie nadąża. Przykład: http://sekurak.pl/kompendium-bezpieczenstwa-hasel-atak-i-obrona/ ;-)

  Odpowiedz
  • 2015.03.23 07:56 Duży Pies

   Panie Sekuraku, kiedy zrobicie eksport do PDF?
   Macie sporo dobrych tekstów i chciałem je sobie wydrukować żeby mieć książeczkę do ćwiczeń, bo nie lubię czytać z ekranu komputera. Mieliście to już kiedyś zrobić i dalej nie ma. Zróbcie to proszę, bo brak eksportu do PDF bardzo mnie to denerwuje.

   Odpowiedz
  • 2015.03.23 07:57 Duży Pies

   Ta uwaga tyczy się też Z3S, gdzie też nie ma eksportu do PDF.
   I też mnie to bardzo denerwuje.

   Odpowiedz
   • 2015.03.23 08:23 Adam

    Zamiast się denerwować poświęć 30 sekund na skopiowanie do edytora tekstu i wydrukowanie. Wyjdzie na to samo.

    Odpowiedz
    • 2015.03.23 10:20 JackN

     Druk do PDFa, najlepszy od lat ;)

     Odpowiedz
 • 2015.03.22 23:04 Borys Łącki

  Adamie zapomniałeś dodać (subiektywnie) najlepszy serwis o bezpieczeństwie w .pl:

  http://www.z3s.pl

  ;]

  Odpowiedz
  • 2015.03.22 23:21 mko

   Ja bym niestety raczej postawił z3s i Niebezpiecznik na równi.

   Odpowiedz
   • 2015.03.23 09:41 sekurak

    bez przesady – zobacz choćby szczegółowość / dokładność opisu – nierzadko na temat X – nbzp masz 20 zdań + obrazki i reklamy (wychodzi 2 strony), a na z3s analizę z 2 strony + obrazki ;)

    Odpowiedz
   • 2015.03.23 22:20 Koń

    Koń by się uśmiał.

    Odpowiedz
 • 2015.03.22 23:33 cube

  [BS] bardziej na feju chyba aktywny – coś tam się ruszy czasem… Ale faktycznie Siefczyk i sp. cosik ostatnio cichutko…

  Odpowiedz
 • 2015.03.22 23:38 Henryk

  http://osnews.pl/ ? Widziałem, że znów się tam coś ruszyło i część wpisów dotyczy cybersecurity.

  Odpowiedz
 • 2015.03.23 01:04 Kuba

  Dzięki za wzmiankę!

  Odpowiedz
  • 2015.03.23 07:55 Kokos

   Matko boska, Loon! Ty już chyba wszystkie drzewa obsikales.. ;-) Pozdrawiam!

   Odpowiedz
 • 2015.03.23 02:47 Kromczysław

  Adamie, pal, morduj, gwałć, nawet śpiewaj…. ale for saint sake, Niebezpiecznik raczej przedstawia poziom „Fakty TVN24” a nie portalu, który podchodzi w sposób badawczy do zagadnień bezpieczeństwa, tak, jak cenie sobie (i sądzę że są osoby podzielające moje stanowisko) Twoje dzieło.

  Odpowiedz
  • 2015.03.23 07:45 B&B

   Nie nie nie, na odwrót, to tvnowcy wchodzą na niebezpiecznika i klepią to co z tekstu zrozumieli. Wyobraź sobie że dziennikarzyny to Ciebie by cytowały z wiadomym skutkiem. Nie próbowałbyś opracowywać tekstu tak jak to robi niebezpiecznik?
   To wcale nie jest głupie, ułatwia 'wejście w temat’ trochę mniej ogarniętym czytelnikom i nie należy tego tępić, trzeba doceniać.

   Odpowiedz
   • 2015.03.25 19:04 Kromczysław

    Tak, też myślę, że publikacja nt. wycieku z gejowo.pl jest tematem godnym zaserwowania przystępnym językiem dla rzeczonych. Będzie dobrze wyglądało w śniadaniowej…

    Odpowiedz
 • 2015.03.23 06:39 Bogusław

  A może przegląd polskich softów związanych z bezpieczeństwem, jeżeli są takie?

  Odpowiedz
  • 2015.03.23 08:21 Adam

   A są jakieś?

   Odpowiedz
   • 2015.03.23 09:46 x

    Jest słabo, najwięcej tworzy lcamtuf (p0f, skipfish itp). Chyba, że znasz jakieś inne produkty.

    Odpowiedz
 • 2015.03.23 09:57 PanTomas

  Chyba zapomnieliście o https://HackinQ.pl – Jeden z najlepszych www

  Odpowiedz
  • 2015.03.23 10:37 Adam

   Chyba nie zapomnieliśmy. „Przypominamy, już wkrótce w kolejnych odcinkach blogi i fora.”
   Ten odcinek wymienia jedynie serwisy informacyjne.

   Odpowiedz
 • 2015.03.23 10:03 Marecky

  BadSector.pl może jeszcze powróci – mam nadzieję. Ostatnio zauważyłem zmiany u niego…
  https://twitter.com/lcamtuf/status/578774505520123904

  Odpowiedz
 • 2015.03.23 10:50 Protestuję

  Oh nie ! a gdzie ci najlepsi z najlepszych ? Trzecia liga okręgowa skrypciarzy, ludzie renesansu ?

  Odpowiedz
 • 2015.03.23 11:08 Heron

  Nic tak nie motywuje jak umieszczenie w cmentarzysku.
  Za co bardzo dziękujemy – chyba świat realny za bardzo pochłania i powoduje brak czasu na zajęcie się portalem.
  Postaramy się aby w najbliższym czasie, pojawiły się wartościowe artykuły dotyczące tematyki bezpieczeństwa, kali linux i backtrack.
  Portal żyje cały czas, skupiony bardziej na forum i wsparciu użytkowników niż na pisaniu artykułów.
  Obiecujemy poprawę.

  Odpowiedz
 • 2015.03.23 12:18 Tomasz

  4admins.pl gromadzi rssy z tych miejsc.

  Odpowiedz
 • 2015.03.23 13:45 b373lgeuse

  Kocham was :*

  Odpowiedz
 • 2015.03.23 20:42 Gall

  Zabrakło: http://spece.it/

  Odpowiedz
  • 2015.03.23 21:12 Adam

   A od kiedy to serwis o bezpieczeństwie?

   Odpowiedz
 • 2015.03.23 21:49 Tomek

  Adamie akurat sekurak to serwis stricte informacyjny.

  Odpowiedz
 • 2015.03.23 22:58 Andrzej

  Dziękuję, że zostałem wyróżniony w tak doborowym gronie.
  Już teraz mogę coś zrobić – a więc wpisy nie będą „ślizgawką”…pora to zmienić… będzie ich zapewne mniej, ale lepszej jakości.

  Pozdrawiam. Andrzej.

  http://securnet.pl

  Odpowiedz
 • 2015.03.25 00:26 Glebogryzarka

  Z securnet.pl to chyba jakaś pomyłka. Albo się Adamie nie przyłożyłeś, albo masz coś z tym wspólnego.

  Ale do rzeczy. Nie wiem skąd autor serwisu zaciąga swoje teksty, ale raczej nie pisze ich sam. Z daleka jedzie google.translate.com, po ewentualnie drobnych, lecz wciąż nie zbliżających się do języka polskiego, modyfikacjach.

  Przykład: „Ransomware nazwany TeslaCrypt jest kierowany do szyfrowania więcej niż 50 plików gier należących do co najmniej 20 popularnych produktów” i dalej jest jeszcze lepiej. Źródło: http://securnet.pl/ransomware-teslacrypt-szyfruje-pliki-gier/.

  Kolejny casus: „Naukowcy zatrudnieni w Centralnej Agencji Wywiadowczej przeprowadzili wieloletni wysiłek, aby przełamać zabezpieczenia iPhone’a i iPada firmy Apple, według ściśle tajnych dokumentów.” Źródło: http://securnet.pl/kampania-cia-przeciwko-apple/.
  Tego jest tam mnóstwo.

  Nie wiem, czy filozofia copy-paste-ajlofciamgimbaza bez zrozumienia i tzw. pomyślunku zasługuje na promowanie.

  Odpowiedz
 • 2015.03.25 09:49 Andrzej

  @Glebogryzarka – nie chcesz, nie czytaj i nie zmuszaj się.

  Piszę tak jak potrafię, tłumaczę oczywiście drewnianym chińskim translatorem, bez dostępu do sieci, on ma to do siebie, że nieraz myli się.

  Dalej jakbyś czytał jest…..

  „Według analizy przeprowadzonej przez naukowców z firmy Bromium, TeslaCrypt ma na celu łącznie szyfrowanie 185 rozszerzeń….”

  Masz blog, forum? Podaj adres, chętnie poczytam o bezpieczeństwie profesjonalnie.

  Odpowiedz
 • 2015.03.25 18:49 NJ

  cienias.info ? Dość wąska działka z bezpieczeństwa.
  Pozdrawiam NJ

  Odpowiedz
 • 2015.03.25 19:26 sdcasc

  Jak wyszukujesz nowe strony związane z bezpieczeństwem?

  Odpowiedz
  • 2015.03.25 21:02 Adam

   Same przychodzą :)

   Odpowiedz
 • 2015.03.26 08:13 Koń

  Wygląda obiecująco:
  http://zawszeczujni.blogspot.com/

  Odpowiedz
 • 2015.04.07 09:56 manana

  Kryptopolonia to cypherpunk :-p

  Odpowiedz
 • 2015.05.17 22:12 Tomatosoup

  Bardzo dobre zestawienie. Najbardziej lubię was i niebezpiecznika, pomijając sam fakt materiału dobrej jakości, atutem jest czarne tło strony co sprawia że oczy się nie męczą i dobrze się czyta.

  Tutaj apel do Sekuraka – macie świetne artykuły, jednak z racji tego że newsy przeglądam zazwyczaj wieczorem, od patrzenia na waszą strone po chwili bolą mnie oczy i dlatego wybieram z3s i niebzp. Pomyślcie o możliwości przełączenia kolorów na ciemne.

  Kiedy możemy się spodziewać przeglądu zagranicznych serwisów z branży IT ?

  Odpowiedz
 • 2020.01.23 13:37 blad201

  Najnowszy news na stronie VaGli 3 lata – jest z 2017-01-20, więc też proponuję przesunąć go na cmentarzysko. A była to ciekawa strona, do której często zaglądałem

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Wielki przegląd polskich serwisów z branży IT Security AD 2015 – część 1

Komentarze