12.02.2012 | 16:39

Adam Haertle

Wpadka tygodnia – odcinek 5

W tym odcinku tytuł wpadki tygodnia przyznajemy Edwinowi T. Kimowi, studentowi Temple University niedaleko Filadelfii, który dzięki keyloggerowi zmienił swoje stopnie. I wpadł. Spektakularnie.

Powody przyznania nagrody

Jak donosi lokalna gazeta, wiek nie zawsze idzie w parze z inteligencją. 31-letni student miał problemy z nauką, szczególnie niezbyt szło mu z księgowością kosztów. Ocena „F” (odpowiednik naszej jedynki) zdecydowanie go nie zadowalała. Widocznie z informatyki miał trochę lepsze noty (choć zapewne też niezbyt wysokie…), ponieważ szybko odkrył sposób, jak swoją ocenę poprawić. Zainwestował kilka dolarów w sprzętowy keylogger i podłączył go do komputera w biurze szkoły. Kiedy odłączył urządzenie kilka dni później, dysponował już hasłami dostępu części wykładowców i mógł dowolnie zmieniać oceny w komputerowym rejestrze.

Tutaj niestety inteligencja go już zawiodła kompletnie. Po pierwsze, zmienił jedynie 3 oceny. Z 3 różnych przedmiotów. Wszystkie swoje. Po drugie, zrobił to z domowego komputera. Kiedy wykładowca księgowości zobaczyła, że coś jej nie pasuje w systemie, sprawdziła wszystkie oceny ze swoim zeszytem i bez problemu zauważyła, że tylko jeden student znienacka awansował z „F” na „A”. Szybka analiza logów systemu wskazała, że zmiany dokonano z komputera spoza szkolnej sieci. Z tego samego komputera zmieniono tez 2 inne oceny, tego samego studenta. Znalezienie winnego nie było więc dużym wyzwaniem…

Oskarżonego najwyraźniej męczyły wyrzuty sumienia, ponieważ nie zwlekał z przyznaniem się do winy. Otrzymał wyrok 2 lat w zawieszeniu oraz 300 dolarów grzywny. Los jego dalszej edukacji pozostaje nieznany.

Konkurencja

Nie mieliśmy problemu z wyborem zwycięzcy w tym tygodniu. Jedyny godny konkurent to firma KPN, która, jak na ogromnego dostawcę usług telekomunikacyjnych przystało, przez tydzień próbowała się pozbyć ze swojego systemu hakerów, zanim się poddała i wezwała pomoc. Nie wiemy, czy klienci firmy również docenią jej ambicje.

Powrót

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Wpadka tygodnia – odcinek 5

Komentarze