15.01.2015 | 21:24

Adam Haertle

Zaawansowany koń trojański działający tylko w pamięci serwerów AD

Przeglądając codziennie setki wiadomości rzadko natrafiamy na coś naprawdę nowego i jednocześnie ciekawego. Oba te warunki spełnia oryginalne złośliwe oprogramowanie opisane kilka dni temu, które ma za zadanie działać jedynie na serwerach AD.

Badacze z jednostki Della odpowiedzialnej za śledztwa komputerowe i reakcję na incydenty opisują nowy rodzaj złośliwego oprogramowania, który nazwali Skeleton Key (wytrych). Po zainstalowaniu na kontrolerze domeny pozwala ono atakującym na logowanie się na dowolne konto z użyciem wcześniej ustalonego uniwersalnego hasła.

Uniwersalny klucz do wszystkich zasobów

Program został odkryty na serwerze Active Directory jednego z klientów Della. Firma ta nie korzystała z dwuskładnikowego uwierzytelnienia. Dzięki niemu atakujący mógł logować się na usługi takie jak webmail czy VPN w imieniu dowolnego użytkownika, podając hasło zapisane na stałe w kodzie złośliwego programu czy też odblokowywać wygaszacze ekranu w przypadku dostępu fizycznego do maszyn połączonych z AD. Co ciekawe złośliwy program funkcjonował jedynie jako łata na odpowiedni proces w pamięci kontrolera domeny i nie zapewniał możliwości przetrwania w przypadku restartu serwera.

ad

Oczywiście zainstalowanie złośliwego oprogramowania wymaga posiadania uprawnień administratora domeny. Atakujący uzyskiwali je analizując pamięć kluczowych serwerów, stacji roboczych używanych przez administratorów czy też kontrolerów domeny. W zaobserwowanym przypadku złośliwy program nazwany został ole64.dll, ole.dll lub msuta64.dll i miał rozmiar zaledwie 50kb.

Jak przebiega atak

Po zdobyciu dostępu do sieci ofiary atakujący umieszczają plik ze złośliwym programem na serwerze przechodnim. W kolejnym kroku próbują zalogować się na konto administratora domeny z użyciem wykradzionych haseł. Jeśli hasła już nie działają (zostały zmienione między ich przechwyceniem a próbą dostępu), to atakujący wracają do etapu ich ponownego pozyskania z pamięci serwerów lub stacji roboczych. Po uzyskaniu uprawnień plik jest wgrywany do kontrolera domeny do folderu C:\WINDOWS\system32\ a następnie uruchamiany za pomocą narzędzia PsExec i rundll32 oraz techniki pass the hash. Kiedy plik jest już załadowany do pamięci serwera, usuwana jest jego kopia z dysku oraz z serwera przechodniego.

Choć operacja jest trudna do wykrycia z punktu widzenia obrony systemu (program nie generuje żadnego ruchu sieciowego), to zostawia ślady w logach. Szukać należy Event ID 7045 lub 7036. Inną wskazówką mogą być problemy z replikacją AD – prawdopodobnie to własnie one pozwoliły na wykrycie pierwszej infekcji. Problemy ustępują oczywiście po restarcie, który usuwa złośliwe oprogramowanie z pamięci serwera.

Aby uniknąć podobnego zagrożenia wystarczy stosować w organizacji dwuskładnikowe uwierzytelnienie – obecna wersja złośliwego programu nie obsługuje takiego wariantu.

Powrót

Komentarze

 • 2015.01.16 09:54 s

  Skeleton key to nie wytrych, tylko klucz uniwersalny. Czepiam się tylko :)

  Odpowiedz
  • 2015.01.16 15:28 Ninja

   Bardzo się czepiasz, bo akurat wytrych jest kluczem uniwersalnym z definicji.

   Odpowiedz
   • 2015.01.16 17:47 Pozytywny

    Jedyna luka, którą zauważam w Twojej argumentacji, to fakt, że klucz służy do otwierania, zaś wytrych do włamu.

    Odpowiedz
    • 2015.01.18 00:40 K6T

     A co jesli wytrychem otwierasz zatrzaśnięte drzwi do swojego domu? Włamujesz się, czy otwierasz ?

     Odpowiedz
     • 2015.01.18 15:26 haxite.org

      Każdy niekonwencjonalny sposób otwarcia drzwi nazywa się włamaniem/wyłamaniem,
      klucz służy do otwierania – wcześniej (jawny) ustalony sposób otwierania drzwi.

     • 2015.01.19 08:54 a

      Nie chodzi o sam fakt otwarcia drzwi, autoryzowany lub nie, tylko o zyskanie dostępu do nieautoryzowanego obszaru – też się tylko czepiam ;).

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Zaawansowany koń trojański działający tylko w pamięci serwerów AD

Komentarze