05.09.2022 | 07:34

avatar

Adam Haertle

Zobacz, jak dostać za darmo wykład Adama dla twojej firmy – bez żadnych haczyków

Edukacyjne filmy Adama ogląda od lat kilkaset tysięcy pracowników wielu firm w całej Polsce (i nie tylko). „Nie ma nudy”, „świetnie wytłumaczone” czy „kiedy kolejny odcinek” – to komentarze, które wkrótce mogą wysyłać także twoi pracownicy.

Jeśli twoja organizacja zatrudnia przynajmniej 100 osób, może dostać za darmo jeden z 45 wykładów Adama z cyklu „Bezpieczeństwo dla każdego”. Poczta, załączniki, hasła, ataki wycelowane, praca zdalna, ataki SMS, prywatność w sieci – to tylko niektóre z tematów, których pełną listę znajdziesz na końcu artykułu. Dwa lata temu z naszej propozycji skorzystało ponad 400 firm – pobijmy ten wynik w tym roku!

Jak się zgłosić?

 1. Upewnij się, że twoja organizacja zatrudnia przynajmniej 100 osób. Jeśli zatrudnia mniej lub sam / sama interesujesz się tematem – patrz FAQ poniżej.
 2. Wyślij e-maila z firmowego adresu na biuro [małpa] zaufanatrzeciastrona.pl. Podaj:
  • nr wybranego odcinka,
  • formę dostarczenia (plik wideo lub kod HTML playera do osadzenia).
 3. Decyduj szybko. Zgłoszenia przyjmujemy tylko do 18 września.

Przykłady fragmentów trzech wykładów:

Pełna wersja komercyjna

Pełna wersja szkolenia to:

 • 45 filmów, ponad 13 h materiału,
 • napisy w języku polskim i angielskim,
 • tłumaczenie na Polski Język Migowy,
 • 180 pytań testowych,
 • 45 newsletterów,
 • od 33 PLN / użytkownika rocznie, z aktualizacjami i wszystkimi nowymi odcinkami gratis.

UWAGA: TYLKO do końca września materiały można kupić w cenie nie zmienianej od 2 lat (gdy odcinków było 30, a inflacja wynosiła 3,2% rocznie). Od 1 października ceny wideo rosną o co najmniej 25% – warto się pospieszyć.

FAQ

Q: Co konkretnie dostanę?

A: Plik wideo i / lub kod HTML zewnętrznego playera oraz zgodę na bezterminowe używanie materiału do edukacji wewnątrz organizacji.

Q: Mam już wykłady z poprzedniej akcji, mogę teraz wziąć kolejne?

A: Oczywiście.

Q: Mam chory komputer, daj wykład.

A: Osoby fizyczne i mikrofirmy zapraszamy do samoobsługi na wideo.zaufanatrzeciastrona.pl.

Q: Moja firma zatrudnia mniej niż 100 osób, mogę dostać darmowy wykład?

A: Nie, ale komplet filmów dla małych firm wychodzi naprawdę niedrogo. Prosimy o kontakt na biuro [małpa] zaufanatrzeciastrona.pl.

Q: Chcę od razu 45 wykładów.

A: Napisz na biuro [małpa} zaufanatrzeciastrona.pl, wyślemy ofertę.

Q: Ile trwa jeden wykład?

A: Wykłady trwają między 10 a 40 minut, większość mieści się w przedziale 15-20 minut.

Q: Jak długo możemy eksploatować otrzymany wykład?

A: Licencja nie jest ograniczona czasowo.

Q: Możemy podpisać umowę?

A: Na darmową wersję tylko elektronicznie i jeśli naprawdę musimy.

Q: Czy możemy użyć otrzymanego wykładu w webinarze / reklamie / przekazać klientom?

A: Nie, wykłady przeznaczone są wyłącznie do użytku wewnętrznego (dla pracowników firmy / urzędu / organizacji). Chętnie porozmawiamy o odpowiedniej licencji.

Q: Gdzie jest haczyk?

A: Nie ma haczyka.

Opisy 45 wykładów do wyboru

 1. Ataki „na prezesa” (18 minut). W tym module przedstawiamy kilka prawdziwych ataków na polskie firmy, w których przestępcy, pisząc e-maile lub dzwoniąc, skutecznie podszyli się pod przełożonych, by nakłonić podwładnych do zrealizowania przelewów pod zmyślonymi pretekstami. Pokazujemy, jak obronić się przed takim podstępem.
 2. Ataki na procesy finansowe (17 minut). W tym module opisujemy wiele różnych ataków, które polegały na modyfikacji procesu płatności poprzez podszycie się pod dostawcę i zmianę sposobu płatności lub rachunku, na który miał trafić przelew. Wskazujemy, jak zorganizować firmowe procesy, by były odporne na to zagrożenie.
 3. Ataki wycelowane (13 minut). Ten moduł przedstawia kilka historii osób, które doświadczyły dobrze przygotowanych, specjalnie w nie wymierzonych ataków przestępców. Na przykładach pokazujemy najpopularniejsze techniki takich ataków oraz wskazujemy, jak można je rozpoznawać i przed nimi się bronić.
 4. Ataki Dotpay/PayU (11 minut). W tej części szkolenia pokazujemy najczęściej obecnie spotykany mechanizm internetowego oszustwa, wykorzystujący fałszywe witryny pośredników szybkich płatności. Opowiadamy o wielu wariantach tego oszustwa, jednocześnie ucząc, jak uniknąć oddania danych swojego rachunku bankowego przestępcom.
 5. Jak nie zostać słupem (11 minut). To moduł, w którym przedstawiamy techniki używane przez przestępców do rekrutowania osób, których rachunki bankowe zostaną użyte do przestępstwa. Ostrzegamy przed zbyt dobrymi ofertami pracy i opowiadamy o konsekwencjach, które czekają na mniej uważne ofiary.
 6. SMS-y Premium (12 minut). W tej części pokazujemy, jak funkcjonują oszustwa oparte o wiadomości SMS o podwyższonej opłacie. Demonstrujemy najczęściej spotykane scenariusze przestępców i uczymy, jak nie dać się na nie nabrać.
 7. Bezpieczny Facebook (10 minut). To moduł omawiający najpopularniejsze oszustwa w tym serwisie – konkursy, fałszywe wiadomości czy wyłudzenia kodów BLIK. Na przykładzie prawdziwych historii pokazujemy, jak łatwo można paść ofiarą przestępców i uczymy, jak rozpoznać, że rozmawiamy ze złodziejem.
 8. Dzieci w sieci (13 minut). W tym module mierzymy się z problemem dostępu dzieci do internetu. Przekazujemy podstawowe zasady, które pozwolą zapewnić nam bezpieczeństwo naszych pociech w sieci i dajemy namiary na narzędzia, dobre praktyki i zasoby edukacyjne, które ułatwiają pełnienie trudnej roli rodzica małego internauty.
 9. Bezpieczeństwo haseł (31 minut). W tej części szkolenia przedstawiamy zasady pozwalające zachować bezpieczeństwo naszych kont online. Uczymy tworzyć bezpieczne i łatwe do zapamiętania hasła, pokazujemy, jak je bezpiecznie przechowywać oraz dajemy wskazówki, jak w łatwy sposób podnieść bezpieczeństwo swoich kont w sieci.
 10. Aplikacje mobilne (14 minut). W tej części pokazujemy ryzyka czające się w sklepach z aplikacjami na smartfony. Tłumaczymy, jak odróżnić dobrą aplikację od niebezpiecznej i pokazujemy, jakie mogą być skutki zainfekowania smartfona.
 11. Jak robić zakupy online (13 minut). W tej części szkolenia pokazujemy liczne przypadki sklepów, które okradają internautów i na prawdziwych, polskich przykładach uczymy kilku podstawowych zasad weryfikacji wiarygodności ofert podczas internetowych zakupów.
 12. Jak płacić w internecie (30 minut). To moduł, który poświęcamy na omówienie możliwych technik płatności online, wskazując ich wady i zalety. Poruszamy wszystkie możliwości, od płatności za pobraniem po Blika czy usługi takie jak Apple Pay i Google Pay. Omawiamy, z czego warto dzisiaj korzystać, by zminimalizować ryzyko oszustwa.
 13. Bezpieczeństwo kart kredytowych (15 minut). To dedykowany moduł poświęcony tylko temu instrumentowi płatniczemu. Opowiadamy w nim historię złodziei, którzy specjalizują się w transakcjach za pomocą cudzych kart płatniczych i pokazujemy, jak działa ta część świata cyberprzestępców.
 14. Internet rzeczy (14 minut). Ten moduł omawia zagrożenia związane z podłączaniem do internetu domowego sprzętu. Pokazujemy przypadki związanych z tym incydentów i wskazujemy, jak bezpiecznie korzystać z nowych technologii bez wystawiania się na niepotrzebne ryzyka.
 15. Bezpieczna skrzynka (11 minut). W tym module opowiadamy, czym może się skończyć włamanie do skrzynki pocztowej ofiary. Pokazujemy przykłady takich ataków oraz w jaki sposób przestępcy czerpią z nich korzyści. Uczymy także, jak swoją skrzynkę zabezpieczyć.
 16. Jak rozpoznać e-maila (10 minut). Ten moduł poświęcamy nauce rozpoznawania złośliwych wiadomości. Na licznych przykładach pokazujemy krok po kroku, jakie elementy warto zweryfikować i na co zwrócić uwagę, by odróżnić wiadomość prawdziwą od fałszywej.
 17. Jak rozpoznać załącznik (7 minut). W tej części pokazujemy, jak mogą wyglądać złośliwe załączniki, nawet gdy udają niewinne dokumenty z programów biurowych. Na przykładach uczymy, na co zwracać uwagę i w co nie klikać, by nie zarazić swojego komputera.
 18. Bezpieczeństwo fizyczne (19 minut). W tej części pokazujemy, dlaczego należy dbać o porządek na biurku, zaczepiać na korytarzu osoby bez identyfikatora i chować poufne dokumenty do zamykanej szafy. Opowiadamy o technikach działania włamywaczy i uczymy, jak zapobiegać potencjalnym skutkom niepożądanej wizyty w biurze.
 19. Bezpieczne transakcje na Allegro i OLX (10 minut). W tym module opisujemy najpopularniejsze scenariusze oszustwa w ww. serwisach. Pokazujemy, jak można paść ofiarą wyłudzenia zarówno jako kupujący, jak i sprzedający. Radzimy także, jak weryfikować oferty.
 20. Prywatność w internecie (21 minut). To moduł pokazujący proste techniki zachowania anonimowości w trakcie przeglądania internetu. Uczymy także, jak dbać o swoją prywatność podczas używania mediów społecznościowych.
 21. Konfiguracja telefonu i komputera (20 minut). W tym module przekazujemy dokładne instrukcje, jak bezpiecznie skonfigurować smartfony i komputery swoje oraz swoich bliskich, by ograniczyć ryzyko niepowołanego dostępu do informacji i ułatwić znalezienie urządzenia w razie jego utraty.
 22. Fałszywe strony banków (19 minut). W tym module demonstrujemy liczne przykłady ataków na klientów bankowości elektronicznej, pokazując, jak wyglądają fałszywe witryny banków, jak wygląda proces oszustwa krok po kroku i radząc, jak można rozpoznać atak przestępców.
 23. Nowoczesne technologie a bezpieczeństwo (20 minut). Ten moduł wyjaśnia, na czym polegają różne rozwiązania technologiczne i przedstawia ich wady i zalety z punktu widzenia bezpieczeństwa. Omawiamy w nim takie technologie jak biometria, sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, blockchain, rozszerzoną / wirtualną rzeczywistość, Internet rzeczy czy 5G.
 24. Złośliwe oprogramowanie (18 minut). W tym module opowiadamy historie użytkowników, którzy zarazili swoje komputery i pokazujemy skutki takich infekcji. Tłumaczymy, w jaki sposób doszło do incydentu i co możemy robić, by ograniczyć takie ryzyko na swoim komputerze.
 25. Dwuskładnikowe uwierzytelnienie (21 minut). W tym module tłumaczymy, na czym polega to zabezpieczenia i dlaczego warto jej stosować. Pokazujemy różne metody potwierdzania tożsamości i krok po kroku prowadzimy przez ich wdrożenie w najważniejszych usługach.
 26. Czy używać VPN-a (18 minut). To moduł, w którym omawiamy różne scenariusze potrzeb użytkowników i wskazujemy, w których przypadkach VPN się przydaje, a w których nie rozwiązuje problemu. Pokazujemy także, czym kierować się podczas wyboru dostawcy tej usługi.
 27. Bezpieczeństwo komunikacji online (22 minuty). W tym module omawiamy najpopularniejsze w Polsce komunikatory internetowe i wyjaśniamy, dlaczego z niektórych lepiej nie korzystać, a którym można zaufać. Pokazujemy także jak krok po kroku skonfigurować najlepsze komunikatory, by ich używanie było jeszcze bezpieczniejsze.
 28. Bezpieczeństwo pracy z domu (24 minuty). To moduł, w którym przekazujemy w pigułce najważniejsze porady mogące znacznie zwiększyć bezpieczeństwo danych firmowych w trakcie pracy z domu. Tłumaczymy, jak przygotować bezpieczne stanowisko pracy i czego unikać, by nie wystawiać pracodawcy na niepotrzebne ryzyko.
 29. Jak bezpiecznie usuwać i kasować dane (28 minut). W tym module omawiamy kasowanie informacji z komputerów, urządzeń mobilnych i dysków przenośnych. Tłumaczymy, dlaczego usunięcie pliku do kosza nie wystarcza i pokazujemy, jak w prosty i trwały sposób usunąć pliki lub wyczyścić cały dysk urządzenia np. przed jego sprzedażą.
 30. Bezpieczeństwo domowych urządzeń (22 minuty). To moduł, w którym pokazujemy, jak wiele informacji na nasz temat mogą zbierać domowe urządzenia podłączone do internetu. Uczymy, na co zwracać uwagę, które opcje w konfiguracji warto aktywować i ostrzegamy przed zbytnią lekkomyślnością przy używaniu „inteligentnych” urządzeń domowych.
 31. Kopie bezpieczeństwa (25 minut). W tym module przedstawiamy zasady tworzenia, przechowywania i testowania kopii bezpieczeństwa, które zapewniają znaczącą redukcję ryzyka bezpowrotnej utraty cennych informacji. Wskazujemy konkretne schematy postępowania i rozwiązania dla użytkowników końcowych.
 32. Wybór i używanie antywirusa (18 minut). To moduł, w którym wyjaśniamy, dlaczego antywirus jest obowiązkowym elementem zapewnienia bezpieczeństwa komputera, ale także powody, dla których nie możemy mu ufać w 100% i beztrosko otwierać dowolne załączniki. Wskazujemy także, jak wybrać dobrego antywirusa i tłumaczymy, dlaczego urządzenia mobilne takiego nie potrzebują.
 33. Anonimowość w sieci (18 minut). W tym module opisujemy, jak użytkownicy mogą zwiększyć swój poziom anonimowości w trakcie korzystania z internetu. Wskazujemy proste techniki i narzędzia, dające większą szansę na ukrycie swojej tożsamości tam, gdzie jest to dla użytkownika korzystne i praktyczne.
 34. Bezpieczeństwo przeglądarki (13 minut). To moduł, w którym przedstawiamy zagrożenia czyhające na użytkowników w trakcie przeglądania stron WWW i tłumaczymy, jakie działania należy podjąć, aby te zagrożenia zneutralizować. Opisujemy też najważniejsze wtyczki, pozwalające podnieść prywatność, komfort i bezpieczeństwo surfowania po sieci.
 35. Co robić po włamaniu na konto (22 minut). W tym module przedstawiamy zasady postępowania po włamaniu na konto bankowe, poczty elektronicznej oraz Facebooka. Wskazujemy, w jakiej kolejności jakie działania należy podjąć, aby zminimalizować straty i zwiększyć szanse odzyskania utraconego dostępu. Informujemy także, jak zredukować ryzyko, że do włamania w ogóle dojdzie.
 36. Kradzież portfela i dokumentów (14 minut). To moduł, w którym opisujemy możliwe konsekwencje sytuacji, w której dane naszego dokumentu tożsamości wpadną w ręce przestępców i przedstawiamy krok po kroku schemat postępowania, które pozwoli nam zredukować negatywne konsekwencje takiego zdarzenia, ocenić zakres potencjalnych skutków i przeciwdziałać tym, które już się zmaterializowały.
 37. Jak bezpiecznie używać bankowości internetowej (23 minuty). W tym module omawiamy krok po kroku kluczowe zasady zapewnienia bezpieczeństwa swoich środków w banku, z którego korzystamy przez internet. Opisujemy bezpieczne metody logowania i autoryzowania transakcji oraz ostrzegamy przed sztuczkami przestępców.
 38. Jak prawidłowo zareagować na atak (16 minut). To moduł, w którym demonstrujemy, jak odróżnić atak od sytuacji, która nim nie jest i przedstawiamy kroki, jakie należy podjąć w przypadku podejrzenia, że stajemy się ofiarą ataku. Wyjaśniamy, co robić, a czego unikać i jak zachować rozsądek w trudnej sytuacji.
 39. Skąd atakujący biorą dane o ofiarach (20 minut). W tym module przedstawiamy techniki stosowane przez napastników, by zebrać informacje o potencjalnej ofierze i jak najlepiej dopasować do niej swoje ataki. Pokazujemy, jak zweryfikować udostępniane przez nas w sieci informacje i jak dbać o to, by nie zostawiać ich zbyt wiele.
 40. Metadane, czyli jakie ślady zostawiamy w sieci (21 minut). To moduł, w którym wyjaśniamy, skąd w dokumentach biorą się metadane i jak mogą zostać one wykorzystane przez przestępców. Uczymy, w jakich rodzajach plików takie informacje mogą się pojawić i pokazujemy, jak minimalizować ich zakres lub w całości je usunąć przed udostępnieniem dokumentów odbiorcy.
 41. Fałszywe inwestycje (23 minut). To moduł opisujący różne scenariusze ataków, w których napastnicy wyłudzają od swoich ofiar znaczne sumy pieniędzy pod pretekstem rzekomych inwestycji w kryptowaluty lub programy prowadzone przez duże polskie firmy. Pokazujemy mechanizmy rekrutacji ofiar oraz różne mechanizmy oszustwa oraz wskazujemy, jak uniknąć zostania ofiarą tych grup przestępczych.
 42. Ataki na okazjonalnych sprzedawców (26 minut). W tym module opisujemy mechanizmy oszustw, na które natykają się osoby sprzedające towary w serwisach takich jak OLX, Allegro Lokalnie czy Vinted. Pokazujemy, jak oszuści wyłudzają dane kart płatniczych i wskazujemy, jak próbę kradzieży rozpoznać i jak na nią prawidłowo zareagować.
 43. Jak walczyć z dezinformacją (25 minut). W tym module pokazujemy na licznych przykładach różne techniki i mechanizmy tworzenia i dystrybucji dezinformacji. Uczymy jak samodzielnie odróżniać wiadomości fałszywe od prawdziwych i jak postępować w razie wykrycia manipulacji w sieci.
 44. Niebezpieczne SMS-y (21 minut). To moduł, w którym pokazujemy, jak wyglądają SMS-y używane przez przestępców do kradzieży pieniędzy ofiar lub infekowania ich telefonów. Uczymy, jak nie dać się zwieść fałszywej nazwie nadawcy i na co zwrócić uwagę, by odróżnić wiadomość prawdziwą od podrobionej.
 45. Fałszywe połączenia (19 minut). W tym module omawiamy popularny scenariusz oszustwa, w którym przestępca podszywa się pod prawdziwy numer telefonu instytucji finansowej i stara się nakłonić ofiary do oddania kontroli nad ich pieniędzmi. Uczymy, jak reagować na takie ataki.

Dla czytających do końca mamy bonus: pierwsze 100 firm, które w temacie zgłoszenia wpiszą słowo „czytam”, może zamówić dwa darmowe odcinki.

Powrót

Komentarz

 • avatar
  2022.09.12 11:04 GABS

  Korzystamy w firmie. Polecam dla „użyszkodników” :)

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Zobacz, jak dostać za darmo wykład Adama dla twojej firmy – bez żadnych haczyków

Komentarze