27.02.2018 | 08:14

Adam Haertle

Kurs praktycznej kryptografii nie tylko dla programistów

Dzisiaj chcemy zaprosić Was na unikatowe szkolenie. Szkoleń z bezpieczeństwa dla programistów i administratorów nie brakuje, jednak mało które tak porządnie zagłębia się w jeden konkretny obszar.

Obszar kryptografii łączy w sobie dwie cechy – jest jednym z najważniejszych w dzisiejszych czasach, ponieważ pomaga zapewnić poufność oraz integralność komunikacji a także bezpieczeństwo przechowywanych informacji, a jednocześnie niewiele jest osób, które mogą powiedzieć, że znają się na nim bardzo dobrze. Jedną z nich jest bez wątpienia Michał Trojnara, który już w kwietniu poprowadzi w imieniu firmy AFINE kurs praktycznej kryptografii.

Program szkolenia

 • Wstęp do bezpieczeństwa (poufność, integralność, dostępność)
 • Losowość i pseudolosowość
 • Szyfry strumieniowe
 • Szyfry blokowe
 • Szyfry asymetryczne
 • Ochrona integralności
 • Ćwiczenia praktyczne w formie zadań CTF w języku Python
 • Omówienie zalecanych protokołów i bibliotek kryptograficznych

Względem poprzedniej edycji szkolenia istotnie rozbudowana została historia zmian pomiędzy wersjami protokołu TLS, ze szczególnym uwzględnieniem nowego schematu negocjacji wprowadzonego w TLS 1.3. Materiały szkoleniowe zostały wzbogacone o liczne diagramy prezentujące omawiane algorytmy i protokoły.  Bloki tematyczne części wykładowej zostały przeorganizowane, aby ułatwić przyswajanie materiału.

Pod tym linkiem znajdziecie szczegółowy plan szkolenia. Obejmuje on najistotniejsze zagadnienia niezbędne nie tylko programistom, ale także pentesterom czy administratorom. Kryptografia to bardzo wrażliwy obszar, gdzie najmniejszy nawet błąd może powodować zagrożenie dla prywatności osób i bezpieczeństwa informacji, zatem faktycznie warto, by osoby się nim zajmujące dysponowały solidnymi podstawami wiedzy.

Prowadzący

Mało jest w Polsce osób specjalizujących się w kryptografii. Jeszcze mniej jest takich, które napisały popularne narzędzia kryptograficzne używane na całym świecie. Jedną z nich jest prowadzący szkolenie AFINE Michał Trojnara. Michał między innymi obronił doktorat z kryptograficznych funkcji skrótu na Politechnice Warszawskiej a zaproponowana przez niego funkcja StreamHash wystartowała w konkursie na SHA-3. Michał jest również autorem bardzo popularnego programu stunnel – proxy szyfrującego przesyłane dane przy pomocy protokołu TLS. Słuchaliśmy jego wykładów i możemy śmiało polecić go jako prowadzącego.

Dla pełnej przejrzystości – za opublikowanie tego artykułu pobieramy wynagrodzenie.

Powrót

Komentarze

 • 2018.02.27 17:08 Echo4

  Czy mozna Przy okazji kopiowania angielskiego diagramu pozmieniac troche nazw na lokalne? No chyba ze planujecie zatrzymac caly diagram po angielsku.
  Dlaczego pytam? Otoz „wektor IV” to maslo-maslane.
  „Wektor inicjalizacyjny” albo „Zmienna poczatkowa” to bardziej po naszemu.
  Albo wszystko trzymac po angielsku i zostawic IV albo SA, z tym ze dla poczatkujacych im prosciej tym lepiej.

  Odpowiedz
 • 2018.02.27 17:56 Artur

  Byłem polecam

  Odpowiedz
 • 2018.02.27 18:55 T

  StreamHash i jego następcy zostali dość szybko złamani (https://journals.umcs.pl/ai/article/viewFile/3353/2547), co nie jest za dobrą reklamą…

  Odpowiedz
  • 2018.03.01 13:20 Michal

   Czytałem w jeden książce ciekawy cytat, jeden naukowiec powiedział, że nigdy nie zaufa algorytmowi który stworzył człowiek nie zajmujący się od 20 lat łamaniem szyfrów.

   Odpowiedz
  • 2018.03.01 16:23 Monter

   Badum-Tss…

   Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Kurs praktycznej kryptografii nie tylko dla programistów

Komentarze