01.12.2013 | 21:31

Adam Haertle

Ostatni duży sklep z narkotykami w sieci zamyka swoje podwoje

Ta niedziela okazuje się czarnym dniem handlu narkotykami w sieci. Najpierw swoje zamknięcie ogłosił Sheep Marketplace, a przed chwilą dołączył do niego najstarszy działający sklep w tej branży, Black Market Reloaded. Co się stało?

Przez wiele miesięcy w sieci TOR środki odurzające można było kupić w zasadzie w dwóch serwisach – Silk Road i Black Market Reloaded. Potem pojawiła się mniej lub bardziej nieśmiała konkurencja – Atlantis i Sheep Marketplace. Wszystkie cztery odeszły już lub właśnie odchodzą do historii i nie widać, kto miałby je zastąpić.

Sekwencja wydarzeń

Pierwszy białą flagę podniósł Atlantis, który przebojem wdarł się na rynek w marcu tego roku. 21 września w tajemniczych okolicznościach ogłosił, że kończy swoją działalność. Do tej pory brak jasnego wyjaśnienia sytuacji – może oprócz faktu, ze większość użytkowników nie odzyskała swoich środków. 1 października, a więc zaledwie 10 dni później, agenci federalni zamknęli Silk Road, największy tego typu serwis, istniejący od początku roku 2011. Większość użytkowników tych dwóch serwisów przejęło dwóch dużych graczy – Black Market Reloaded, działający od czerwca 2011 i znacznie młodszy Sheep Marketplace. Ten drugi, po tygodniu niepewności, ogłosił dzisiaj, ze został okradziony i musi zakończyć działalność. W tej sytuacji pozostał tylko BMR – co nie spodobało się jego administratorowi.

Zamknięty BMR

Zamknięty BMR

Przyczyny zamknięcia

We wpisie na forum Backopy, twórca i administrator BMR, wyjaśnił przyczyny zamknięcia serwisu. Pierwszą jest brak możliwości odpowiedniego skalowania możliwości technicznych serwisu działającego w sieci TOR. Wcześniej udało się to tylko Silk Roadowi, jednak do tej pory nie wiemy, z jakiej korzystał architektury, a jego wzrost zajął trochę czasu, dając właścicielowi szansę na dostosowanie. BMR był oblężony przez użytkowników od czasu zamknięcia Silk Roadu (według naszych informacji rejestrowało się po 3-5 tysięcy osób dziennie – wkrótce przedstawimy więcej szczegółów na temat BMR), co bez wątpienia odbiło się na czasie reakcji serwera. Drugim – i być może ważniejszym powodem – jest niechęć administratora do bycia jedynym serwisem tego typu (bo jak do tej pory trudno mówić o poważnej konkurencji). Bycie największym i najstarszym oznacza automatycznie stanie się celem FBI – a jak pokazał przykład Freedom Hostingu czy Silk Roadu, nie kończy się to dobrze. Backopy miał jeszcze jakiś czas temu nadzieję na współpracę z Sheep Marketplace, jednak administratorzy tego drugiego nie odpowiedzieli na próby kontaktu, a dzisiaj nie ma już z kim rozmawiać. Nie chcąc pozostać sam na scenie, podjął decyzję o zamknięciu serwisu.

Wpis na forum

Wpis na forum

Procedura zamknięcia

W przeciwieństwie do niektórych swoich konkurentów, Backopy przynajmniej na razie planuje powolne wygaszenie strony. Zablokował możliwość rejestracji oraz logowania użytkownikom, którzy mają zerowe saldo konta. W kolejnym kroku wyłączy możliwość zakupów i wpłacania środków, by w końcu, po zamknięciu większości transakcji i wypłacie środków, wyłączyć serwis. Według jego zapewnień forum ma pozostać aktywne.

Skutki

Wielu osobom pewnie do dzisiaj trudno było sobie wyobrazić dzień, w którym zniknie możliwość zakupu narkotyków przez internet od zaufanego sprzedawcy. Co prawda pojawiły się projekty takie jak Silk Road 2.0, Pandora czy Tormarket (i kilka innych), jednak najstarszy z nich ma bodajże miesiąc, zatem trudno tu mówić o jakimkolwiek zaufaniu. Na dokładkę wkrótce serwisy te przeżyją testy obciążeniowe, gdy spróbują zarejestrować się na nich tysiące sierot po SR, BMR i SMP, a ich administratorzy przeżyją testy chciwości, gdy zobaczą w zarządzanych przez siebie portfelach tysiące BTC, warte miliony dolarów. Jaki będzie tego skutek? Pewnie jeszcze więcej newsów na ten temat w naszym serwisie.

Poza tym ciekawa jest zbieżność zamknięcia dwóch ostatnich dużych sklepów  z narkotykami z obserwowaną właśnie małą korektą na rynku BTC (w tej chwili z 1225 spadło na 850 USD). Zobaczymy jak się skończy.

Powrót

Komentarze

 • 2013.12.01 21:43 inf3cted

  —–BEGIN PGP SIGNED MESSAGE—–
  Hash: SHA1

  Witam

  Autor tego newsa zapomniał chyba o naszym polskim markecie. Otóż mowa tutaj o Escrow & Market
  tworzonym przez mbank_konsulanta. Jak widać nasze forum ostało się jako jedyne więc jasno można powiedzieć,
  że możemy wam zagwarantować ciągłość działania serwisu. Dodatkowo oferujemy wam bezpieczną i zautomatyzowaną
  usługę escrow.
  Market dostępny tu: nco5ranerted3nkt.onion/escrow
  Forum dostępne tu: nco5ranerted3nkt.onion/forum

  —–BEGIN PGP SIGNATURE—–
  Version: GnuPG v2.0.22 (MingW32)

  iQEcBAEBAgAGBQJSm567AAoJEJz+4ho165V4f54H/RUJcICOE4BZ+Yxv1e/csir4
  0S0FEWT21qHJYPGB2BBuIrhdmsTJCP2qUwUvh+tfCFqiqKrQcT/5SB8b4kDTooKX
  5/DEtqEacMaNZp5L06hRDVAc6W70SiUX/AzmZHiysOUExEbaQZHGZJNsbn84shul
  t/t9eU+T7bvii8TwQPduaxdclkCkSRRdhvGRpPpqrfuwoIDj26tzEV7BkUymW0dh
  umZ87u1yf8Gkqox9s96aKj+AOJWmN4pAmAHgK4uGQrhJB8KE1xRpWjn8tPySSLmp
  SL3n9aV5+Ugay095qzhGt3YcHDrokTbZKi4kcXFXIuN1zU0ggfYgd5DvT7sbSm0=
  =8qQm
  —–END PGP SIGNATURE—–

  Odpowiedz
  • 2013.12.01 23:15 stóweczka

   To, że macie rynek nie znaczy, że ma kto na nim sprzedawać.

   Odpowiedz
   • 2013.12.02 02:25 Świadomy

    to będzie wymagało czasu. i wiele pracy jeszcze, ale może uda się stworzyć lokalny rynek z prawdziwego zdarzenia. Polakow w onion jest troche, nie zapominajmy że OF posiadał najbardziej rozbudowaną strefe właśnie polskojęzyczną.

    Odpowiedz
  • 2013.12.02 13:13 młody

   Honeypot ?

   Odpowiedz
   • 2013.12.02 23:01 ad.332

    mlody jesteś to nie wiesz. Tam jest stara obsada + troche świeżej krwi. Honeypotem będzie teraz cokolwiek nowego co powstanie. Przynajmniej w PL

    Odpowiedz
 • 2013.12.01 22:00 rawr

  Coraz więcej serwisów .onion jest zamykanych. Strony znikają z dnia na dzień.

  Z kolei ostatnio można zauważyć znaczny wzrost nowych, bardzo szybkich exit node.
  I to rzędu 300-500MB/s.

  Obym się mylił, ale ja czuję że TOR nie jest już bezpieczny. Czas na TOR v2

  Odpowiedz
 • 2013.12.03 01:37 Rokitnik

  Skoro już mowa o markecie torepubliki, to o co chodzi z tym czasem oczekiwania na btc. Przelałem na escrow przed 10 rano, minął cały dzień i dalej nie ma wpłaty.

  A, i to wymagane minimum 0.1 btc trochę nie na czasie jest

  pzdr

  Odpowiedz
  • 2013.12.03 19:06 pers

   PIsz do Mbanka. Może na forum nie jest zbyt często ale w sprawie laundry/marketu natychmiastowo inetrweniuje.

   Odpowiedz
 • 2013.12.11 14:07 ciemny

  mam wrazenie, ze autor nie dokonca sie wczytal w watek Backcopy dotyczacy przerwy w dzialalnosci BMR
  otoz BMR w nowej ulepszonej i przystosowanej (ponoc) do obslugi wiekszej liczby zainteresowanych bedzie dostepne 4-6tyg od momentu zamkniecia 23.12.13
  po za tym celem zakniecia bynajmniej jest samotnosc w sieci, jest nim potrzeba sworzenia nowej pozbawionej luk struktury
  pozdr

  Odpowiedz
  • 2013.12.11 15:18 Adam

   Autor doczytał to, co było wiadomo w momencie pisania artykułu. Backopy dopiero później rozwinął myśl ewentualnego powrotu – wcześniej uzależniał to od pojawienia się dużego serwisu konkurencji, którego nie było na horyzoncie.

   Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Ostatni duży sklep z narkotykami w sieci zamyka swoje podwoje

Komentarze