01.12.2013 | 11:42

avatar

Adam Haertle

Sheep MarketPlace się pakuje? Forum zamknięte, administrator namierzony.

Czy do długiej listy wpadek i oszustw wśród sklepów z narkotykami w sieci TOR wkrótce dołączy kolejny serwis? Wiele czynników wskazuje na to, że popularny Sheep Marketplace może lada moment zamknąć swoje podwoje, okradając użytkowników.

Od wielu dni klienci i sprzedawcy Sheep Marketplace skarżą się na brak możliwości wycofania swoich środków, forum serwisu zostało zamknięte, a w sieci pojawiły się informacje wskazujące na prawdopodobnego administratora serwisu. Mało kto już wierzy w to, ze sklep wróci do swojej działalności. Poniżej zebraliśmy dostępne informacje, podzielone na fakty i plotki.

Aktualizacja 14:50
Nasze informacje się potwierdziły – Sheep Marketplace właśnie przeszedł do historii. Ciąg dalszy na końcu artykułu.

Fakty

Fakt pierwszy – od około tygodnia użytkownicy serwisu nie mają możliwości wypłaty swoich środków. Początkowo problemy serwisu były tłumaczone wdrażaniem „mieszalni” bitcoinów, czyli funkcji, w którą wyposażony był Silk Road, a której potrzebę uruchomienia zgłaszali od dawna użytkownicy Sheep Marketplace. Mieszalnia ma zapewniać, że bitcoiny wchodzące do serwisu i z niego wychodzące bardzo trudno powiązać, co ma zwiększyć komfort i poziom anonimowości klientów i sprzedawców. Twórcy serwisu rzekomo rozpoczęli testy mieszalni i z tego powodu chwilowo zawiesili wypłaty środków. Użytkownicy, którzy próbowali dokonać wypłaty, widzieli komunikat z licznikiem godzin, wskazującym, kiedy będą mogli wycofać BTC. Licznik potrafił przez wiele godzin wskazywać tą samą wartość, a obecnie wielu użytkowników widzi „0 godzin do wypłaty”, a mimo to guzik „wypłać” dalej jest niedostępny.

Fakt drugi – w trakcie problemów z wypłatami serwis wprowadził minimalny poziom wypłaty w wysokości 1 BTC. Oznacza to, ze jeśli ktokolwiek chciał mieć choć cień szansy na wypłatę swoich środków a miał ich na koncie mniej niż 1 BTC, musiał dopłacić brakującą część. Osoby, które tak postąpiły, żałują teraz podwójnie, a saldo środków zdeponowanych w serwisie rośnie.

Fakt trzeci – niedawno serwis wyłączył swoje forum, informując, że musi wdrożyć filtry antyspamowe z powodu zbyt dużej ilości postów. Tłumaczenie brzmi mało wiarygodnie, a w sieci pojawiły się informacje, ze tak naprawdę na forum zaczęły się pojawiać groźby wobec administratorów i moderatorów oraz próby ustalenia ich tożsamości.

Komunikat na forum

Komunikat na forum

Fakt czwarty – Gwen Branwen, znany badacz podziemnych rynków, opublikował otrzymane od anonimowego autora informacje, wskazujące na tożsamość właściciela serwisu (szczegóły omówimy w sekcji „plotki”).

Fakt piąty – ilość ofert w sklepie maleje w oczach. 2 dni temu w kategorii „Drugs” widniało ok. 10 000 pozycji, obecnie jest ich mniej niż 7000 i z każdą chwilą ich liczba spada. Oznacza to, ze sprzedawcy przestali ufać serwisowi i nie wystawiają kolejnych produktów. Jest to bardziej efektem niż przyczyną problemów serwisu, jednak dobrze obrazuje opinię rynku na temat powyższych rewelacji.

Aktualny wygląd sklepu

Aktualny wygląd sklepu

Fakt szósty – administratorzy serwisu obecnie w żaden sposób nie komunikują się z użytkownikami, nie wskazują źródeł problemów ani planowanych terminów wypłat środków.

Plotki

Plotka pierwsza – rzekomo twórcą sklepu jest niejaki Tomáš Jiřikovský, czeski programista. Anonimową wiadomość na ten temat otrzymał Gwen Branwen, jeden z najbardziej wnikliwych badaczy Silk Road (polecamy lekturę zebranych przez niego materiałów). Świadczyć ma o tym duża zbieżność wielu informacji, podobnie jak w przypadku założyciela Silk Road. Tomáš jest właścicielem firmy, w której hostowana jest strona sheepmarketplace.com. Strona ta została zarejestrowana przed pojawieniem się serwisu – pisaliśmy wcześniej o wątpliwościach związanych z tym adresem. W sieci zamieszczał także pytania związane z przyjmowaniem płatności w BTC w serwisie działającym w sieci TOR, problemami z prowadzeniem sklepu i nieprawidłowymi saldami na kontach klientów oraz jako pierwszy promował Sheep Marketplace na innych formach. Tomáš jest także programistą Nette Framework, w oparciu o który działa Sheep (Nette jest dość popularne w Czechach). Z kolei jego dziewczyna rzekomo rysuje małe, śmieszne zwierzaczki, które są bardzo podobne do logo Sheep Marketplace.

Plotka druga – według informacji jednego z moderatorów Sheep, administrator serwisu, z którym mieli kontakt, od wczoraj jest całkowicie niedostępny i zostawił po sobie jedynie skrypt, przelewający wszystkie środki na jego konto. Pierwszą przyczyną problemów miał być błąd w serwisie, który umożliwił 11 listopada sprzedawcy EBOOK101 kradzież 5500 BTC.

Plotka trzecia – według informacji innego moderatora forum Sheep, sami moderatorzy również nie dostali możliwości wycofania swoich środków, mimo obietnic otrzymanych bezpośrednio od administratora.

Plotka czwarta – ten sam moderator twierdzi, że właściciel Sheep Marketplace uruchamia lub już uruchomił drugi, konkurencyjny sklep, z pomocą którego chce kontynuować swój biznes po zamknięciu Sheep Marketplace.

Plotka piąta – z serwisu zniknęły środki w wysokości 40 000 lub 95 000 BTC. Rzekomo analiza przelewów (możliwa dzięki temu, że nie uruchomiono jeszcze mieszalni) wskazała na jeden lub drugi adres, przez które przepływały wyprowadzane z serwisu środki.

Podsumowanie

Historia wpadek i oszustw w biznesie narkotyków sprzedawanych w sieci jest imponująca: BMR, Sheep Marketplace, Silk Road, Atlantis, Project: Black Flag i Farmers Market – trudno znaleźć sklep, którego na tej liście brakuje. Pokazuje to, jak bardzo wymagający jest ten sektor rynku. Nie da się jednak ukryć, że w parze z trudnością prowadzenia interesów idzie także ogromna zyskowność, dzięki czemu zapewne wkrótce zobaczymy kolejne inicjatywy. A czy Sheep Marketplace jeszcze powróci? Nawet jeśli tak, to bardzo trudno będzie mu odzyskać zaufanie sprzedawców i klientów.

Aktualizacja

Około godziny 13 Sheep Marketplace zamknął swoje podwoje. Obecnie wygląda tak:

Zamknięte

Zamknięte

Wygląda zatem na to, że sklep został okradziony na kwotę ponad 5 milionów dolarów i nie miał innego wyboru, jak zakończyć działalność. Otwartym pozostaje pytanie, czy faktycznie złodziejem był jeden ze sprzedawców, czy też któryś z administratorów.

Na stronie z ogłoszeniem o zamknięciu serwisu znajduje się także link do innego sklepu – Tormarketu. Sami właściciele Tormarketu odżegnują się od jakichkolwiek związków z Sheep Marketplace.

Powrót

Komentarze

 • avatar
  2013.12.01 12:18 Ozonu

  Widać, że ćpuny lubią być dymani przez pseudo markety :D

  Odpowiedz
  • avatar
   2013.12.02 01:51 Świadomy

   No! A teraz do monopolowego po 4 tyskie, czs zachlać pałe. Jutro znów do roboty!

   Odpowiedz
 • avatar
  2013.12.01 12:27 Kamil

  To wszystko wina braku regulacji tego rynku i instrumentów umożliwiającym konsumentom dochodzenie spraw, jak ma to miejsce w przypadku dozwolonych przez państwo sklepów internetowych.

  Odpowiedz
  • avatar
   2013.12.01 13:04 Drako

   Ładnie powiedziane :-)

   Odpowiedz
  • avatar
   2013.12.30 16:37 Ninja

   Zapomniałeś jedynie dodać, że SR i podobne temu markety powstały DLATEGO, że wszędzie indziej są regulacje rynku. Szara, wręcz czarna strefa zawsze powstaje tam, gdzie władza się wpieprza w interesy ludzi.

   Odpowiedz
 • avatar
  2013.12.01 13:45 he

  Dobry pomysł na biznes. Otworzyć market po roku zniknąć z zawartością portfeli.
  Przy dzisiejszym kursie BTC to koleś zgarnął gigantyczną sumę…

  Odpowiedz
  • avatar
   2013.12.02 01:52 Świadomy

   Jeszcze lepszy to działać cały czas, trzepać kasiore z prowizji i nigdy się nie skurwić

   Odpowiedz
 • avatar
  2013.12.01 15:18 jan kowalski

  Może się przestraszył, że kurs BTC delikatnie się wahnął na minus :)

  Odpowiedz
 • avatar
  2013.12.01 16:08 wpoz

  „który umożliwił 11 listopada sprzedawcy EBOOK101 kradzież 5500 BTC.”
  Data na zdjęciu jest w systemie MM/DD/YY więc 21 listopada.

  Odpowiedz
 • avatar
  2013.12.01 18:24 stóweczka

  „Welcome to the BlackMarket Reloaded
  Our URL change regularly, check at the forums if you’re at the correct address.
  If you’re unsure, you may use our redirect URL: http://www.bmreloaded.com as it must redirect you to our address.
  New registrations are closed. BMR is now in shutdown procedure, check this topic to know more: http://fec33nz6mhzd54zj.onion/viewtopic.php?id=15337
  If your account has 0 balance and no movements in history you are no longer able to login.”

  Kto jeszcze został ??

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Sheep MarketPlace się pakuje? Forum zamknięte, administrator namierzony.

Komentarze