Podstawy Bezpieczeństwa: Polecane wtyczki do przeglądarek

dodał 5 października 2020 o 07:14 w kategorii HowTo, Info  z tagami:
Podstawy Bezpieczeństwa: Polecane wtyczki do przeglądarek

Większość przeglądarek pozwala użytkownikom na poszerzenie swojej funkcjonalności za pomocą wtyczek. Wzięliśmy pod lupę takie, które pozwalają bezpieczniej poruszać się w sieci i zadbać o swoją prywatność. Oto wyniki naszego przeglądu.

Jak ustaliliśmy w poprzednim poradniku z cyklu Podstawy Bezpieczeństwa, przeglądarki bazujące na Chromium mogą korzystać z wtyczek dostępnych na Chrome Web Store, choć twórcy tych najbardziej znanych – jak Edge czy Opera – nadal utrzymują własne witryny z dodatkami. Użytkownicy przeglądarek opartych na Firefoksie mogą sięgnąć po wtyczki zgromadzone na stronie Mozilli, a tym, którzy korzystają z Safari, polecamy przejrzeć (wciąż jeszcze skromne) zasoby App Store. Po niedawnym udostępnieniu narzędzia do portowania rozszerzeń z innych przeglądarek liczba dodatków kompatybilnych z Safari niebawem powinna wzrosnąć. Które z dostępnych wtyczek warto zainstalować i na co trzeba uważać – opowiemy w tym artykule.

Podstawy Bezpieczeństwa
Artykuł stanowi część nowego cyklu pod patronatem Aruba Cloud, czyli Podstawy Bezpieczeństwa. Doradzamy w nim, jak podnosić bezpieczeństwo codziennego używania komputerów, telefonów i internetu. Nawet jeśli nie znajdziecie w nim niczego nowego (chociaż warto najpierw sprawdzić!), to zawsze możecie te wpisy podsyłać swoim bliskim i znajomym – im na pewno się przydadzą. W poprzednich odcinkach pokazywaliśmy, jak używać menedżerów haseł, włączyć dwuskładnikowe uwierzytelnianie, zadbać o bezpieczeństwo i prywatność swego konta Google, odpowiednio skonfigurować Chrome i Firefoksa, a także przeglądarki alternatywne.

Uwaga na złośliwe wtyczki do przeglądarek

Przed instalacją każdej z wtyczek warto się upewnić, że mamy do czynienia z dodatkiem, który nam nie zaszkodzi. Twórcy złośliwego oprogramowania nie szczędzą wysiłków, by umieścić szkodliwe rozszerzenia na oficjalnych stronach producentów przeglądarek – i czasem im się ta sztuka udaje. Rok temu głośno było, na przykład, o fałszywych dodatkach AdBlock (800 tys. pobrań) i uBlock (850 tys. pobrań), które – jak się pewnie domyślacie – udawały popularne wtyczki do blokowania reklam Adblock Plus i uBlock Origin. Oba umożliwiały cookie stuffing, czyli podrzucanie nieświadomym użytkownikom ciasteczek afiliacyjnych, dzięki którym twórcy wtyczek mogli otrzymywać nieprzynależne im prowizje.

W ubiegłym miesiącu natomiast w Chrome Web Store zidentyfikowano aż 295 złośliwych rozszerzeń, zainstalowanych w sumie 80 mln razy. Znalazły się wśród nich zarówno wtyczki, które manipulowały wynikami wyszukiwania Google i Binga, dorzucając do nich reklamy, jak i takie, które stosowały cookie stuffing. Warto też wspomnieć o odkrytych w kwietniu dodatkach podszywających się pod portfele kryptowalut Ledger, MyEtherWallet, Trezor, Electrum i inne. Działały niemal tak samo jak oryginalne z tą tylko różnicą, że przekazywały wprowadzane przez użytkowników dane na serwer kontrolowany przez przestępców, co w części przypadków skończyło się kradzieżą środków.

Fałszywe wtyczki w Chrome Web Store, źródło: AdGuard

Wśród wtyczek przeznaczonych dla Firefoksa i opartych na nim przeglądarek również zdarzają się szkodliwe. Na przykład w pierwszych tygodniach tego roku Mozilla zablokowała 197 dodatków dostępnych pierwotnie na jej stronie, w tym 129 stworzonych przez firmę 2Ring. Większość z nich została przyłapana na pobieraniu i wykonywaniu kodu z zewnętrznych serwerów, nie brakowało też takich, które gromadziły nadmierną ilość danych o użytkownikach. Apple także nie uchronił się przed zamieszczeniem złośliwych wtyczek w jego zasobach. W czerwcu eksperci z firmy Sophos odkryli, że rozszerzenia do Safari takie jak MyCouponSmart i AnySearch zmieniają zawartość odwiedzanych przez użytkowników stron, by ich twórcy mogli czerpać zyski z reklam.

Jak ustrzec się przed zainstalowaniem złośliwej wtyczki w przeglądarce? Warto postawić na dodatki dobrze znane, pozytywnie zrecenzowane w branżowych mediach, np. w dalszej części tego artykułu. Nie należy bezkrytycznie ufać temu, co o wtyczkach piszą ich twórcy i osoby dodające opinie w serwisach Chrome Web Store, Firefox Add-ons itd. Szczególną ostrożność trzeba zachować w przypadku rozszerzeń o podobnych nazwach. Dobrym rozwiązaniem może być rezygnacja z przeszukiwania serwisów z dodatkami i korzystanie z linków podawanych bezpośrednio na stronach zaufanych programistów.

Parę słów o dziurach

Zdarza się, że w dodatkach do przeglądarek eksperci znajdują luki, nawet tak poważne jak możliwość wykonania dowolnego kodu. W ubiegłym roku tego typu podatność odkryto we wtyczce Adblock Plus. Do niecnych celów mogli jej użyć np. operatorzy list filtrów – wystarczyło, by znaleźli stronę z otwartym przekierowaniem (ang. open redirect), która umożliwia ładowanie skryptów z zasobów zewnętrznych i wykorzystuje XMLHttpRequest lub Fetch do ich wykonania. Znalezienie takiej strony nie nastręcza większych trudności – odkrywca luki do jej zademonstrowania użył Map Google.

Warto też wspomnieć o podatności znalezionej przez Tavisa Ormandy’ego z zespołu Google Project Zero w rozszerzeniu LastPass, które pozwala użytkownikom zarządzać hasłami. Atakujący, któremu udałoby się zwabić ofiarę na złośliwą stronę, mógł za pośrednictwem skryptu napisanego w JavaScripcie pozyskać hasła wprowadzane na odwiedzanych wcześniej witrynach. Z kolei luka we wtyczce do Chrome udostępnianej przez SaferVPN umożliwiała wyciek prawdziwego adresu IP użytkownika, co w przypadku takiej usługi na pewno nie powinno się zdarzyć.

Wszystkie wymienione wtyczki zostały załatane. Aby więc zminimalizować ryzyko związane z błędami, które mogą nam zagrażać, należy szerokim łukiem omijać dodatki, o których rozwój nikt już nie dba. Przed instalacją każdej z wtyczek warto sprawdzić datę jej ostatniej aktualizacji – jeśli minął od niej np. rok, powinniśmy się poważnie zastanowić, czy aby na pewno potrzebujemy tego właśnie rozszerzenia.

Kontrowersje wokół wtyczek blokujących reklamy

Na twórców wtyczek blokujących reklamy padł blady strach, gdy Google rozpoczął prace nad trzecią wersją tzw. manifestu – dokumentacji, która reguluje, w jaki sposób rozszerzenia mogą wykorzystywać API przeglądarki. Krótko mówiąc, chodziło o to, by programiści zaprzestali używania webRequest na rzecz declarativeNetRequest, co uniemożliwiłoby popularnym wtyczkom – takim jak uBlock Origin, NoScript, uMatrix czy Ghostery – działanie w dotychczasowy sposób. Spór trwał wiele miesięcy. Google obiecywał, że nie zepsuje lubianych przez użytkowników rozszerzeń, ale były powody, by mu nie wierzyć. Opera, Brave i Vivaldi zadeklarowały, że nie wprowadzą u siebie zmian postulowanych przez producenta Chrome. Niebawem podobną pozycję zajęła Mozilla. Apple po cichu podążył drogą Google, ale użytkownicy Safari nie zwrócili na to większej uwagi. Niecały rok temu nowy manifest został wdrożony w deweloperskiej wersji Chrome na kanale Canary i… sprawa ucichła. Z wtyczek blokujących reklamy możemy korzystać nadal.

Inna sprawa, że nie wszystkie rozszerzenia tego typu działają zgodnie z wyobrażeniem swoich użytkowników. Słyszeliście o „akceptowalnych” reklamach? Idea zakiełkowała w 2011 r., a jej prekursorem była niemiecka firma Eyeo GmbH stojąca za rozszerzeniem Adblock Plus. Zaczęła ona pobierać opłaty za tzw. whitelising, czyli dodawanie reklam do białej listy, co wzbudziło sporo kontrowersji, zwłaszcza że nazwy firm korzystających z tej usługi nie były jawne. Później się okazało, że współpracę z twórcami wtyczki nawiązały m.in. Google, Microsoft i Amazon. Pojawił się też manifest akceptowalnych reklam, który pod postacią petycji trafił do serwisu change.org i został podpisany przez 18 tys. osób (być może przekonanych, że mają do czynienia z inicjatywą społeczną). W 2016 r. wystartowała platforma Acceptable Ads, która miała wydawcom umożliwić zamieszczanie nieinwazyjnych reklam na swoich stronach, co (przy odpowiedniej opłacie) gwarantowało, że Adblock Plus ich nie zablokuje. Narzędzie to działa do dziś, dlatego po zainstalowaniu wtyczki koniecznie zajrzyjcie do ustawień i usuńcie zaznaczenie opcji „Zezwalaj na akceptowalne reklamy”.

Ustawienia wtyczki Adblock Plus

Powstaje pytanie, czy inni twórcy rozszerzeń blokujących reklamy stosują podobne praktyki. Jeśli oglądaliście webinar o sposobach, w jaki szpiegują nas przeglądarki, zrealizowany w maju przez Kacpra Szurka, to na liście wtyczek, które przystąpiły do programu Acceptable Ads, mogliście zobaczyć także uBlocka. Sprawdziliśmy – nazwa ta z listy została już usunięta, nie chodziło zresztą o otwartoźródłową wtyczkę uBlock Origin, tylko o jej klona rozwijanego na stronie ublock.org. Jeśli zależy wam na bezkompromisowym blokowaniu reklam, wybierzcie więc uBlock Origin. Jest on polecany m.in. przez serwis PrivacyTools i twórców przeglądarki Ungoogled-Chromium, którzy o bezpieczeństwo i prywatność użytkowników dbają szczególnie mocno. Redaktorzy z3s również korzystają z tego dodatku. Jest on prosty w obsłudze, oprócz reklam potrafi blokować szkodliwe skrypty i komponenty śledzące aktywność użytkownika, charakteryzuje się znikomym zapotrzebowaniem na zasoby systemowe i oferuje szeroki wybór filtrów bezpośrednio z poziomu ustawień. Użytkownik może też oczywiście definiować własne filtry, reguły i wyjątki.

Listy filtrów oferowane przez uBlock Origin

Jeśli blokowanie reklam to za mało

…można sięgnąć po inne dodatki do przeglądarek, np. po uMatrix stworzony przez Raymonda Hilla (pseud. gorhill), autora wtyczki uBlock Origin. Jest to – jak się pewnie domyślacie – bardziej zaawansowane narzędzie, wymagające dodatkowej konfiguracji. Opiera się ono na predefiniowanych regułach czarnej listy, które obejmują obecnie ponad 95 tys. unikalnych hostów. Domyślnie działa w trybie block-all/allow-exceptionally, co można przetłumaczyć jako „blokuj wszystko / zezwalaj w wyjątkowych sytuacjach”. Konfiguracja rozszerzenia polega na samodzielnym określeniu tych wyjątkowych sytuacji, czyli stworzeniu białej listy. Nie jest to trudne, ale zajmuje sporo czasu, ponieważ procedurę trzeba powtórzyć na każdej odwiedzonej witrynie z osobna, przynajmniej w początkowym okresie korzystania z wtyczki. Jak widać na zrzucie ekranu, uMatrix domyślnie blokuje ciasteczka, multimedia, skrypty i ramki z domen zewnętrznych, przepuszcza tylko obrazki i style (CSS). Jeśli zaburza to funkcjonowanie danej strony, użytkownik może potrzebny zasób odblokować. Wymaga to pewnej wiedzy, na GitHubie można więc znaleźć zarówno przykłady użytecznych reguł, jak i zasady ich tworzenia. Serwis PrivacyTools poleca omawiane narzędzie użytkownikom zaawansowanym. Warto jednak mieć na uwadze, że twórca wtyczki niedawno wycofał się z jej rozwijania, co oznacza, że nie ma co liczyć na jakiekolwiek aktualizacje tego rozszerzenia.

uMatrix włączony na stronie Wykopu

Inną wtyczką, o której często się mówi w kontekście blokowania skryptów (ze szczególnym uwzględnieniem JavaScriptu), jest NoScript, stworzony kiedyś z myślą o Firefoksie, ale od dłuższego czasu dostępny także w Chrome Web Store. To jeden z dwóch dodatków domyślnie instalowanych w Tor Browserze. W początkowym okresie używania – tak jak uMatrix – wymaga konfiguracji na każdej odwiedzanej stronie, zwłaszcza że zdarza mu się blokować nie tylko skrypty z domen zewnętrznych, ale i tej, na której jesteśmy, co w przypadku bardziej rozbudowanych witryn skutkuje nieprawidłowym ich działaniem. Potrzebne zasoby mogą zostać odblokowane na stałe lub tymczasowo. Istnieje także możliwość wyboru, co konkretnie chcemy odblokować (zob. poniższy zrzut ekranu). Jest to więc wtyczka dla osób, które lubią dopasowywać oprogramowanie ściśle do swoich potrzeb. Warto jednak wiedzieć, że w przeszłości nie wszyscy wypowiadali się o niej pozytywnie – doszło nawet do małej wojny między NoScriptem a Adblockiem Plus, za co twórca tego pierwszego później przepraszał. Zdarzyło się też, że na stronie NoScripta wyświetlały się reklamy podejrzanego programu firmy UniBlue.

NoScript włączony na stronie gazeta.pl

Ochrona przed śledzeniem

Opisane wcześniej rozszerzenia – uBlock Origin, Adblock Plus, uMatrix i NoScript – utrudniają reklamodawcom śledzenie naszej aktywności w sieci. Dwa pierwsze bazują na zewnętrznych listach filtrów, dwa następne na wyborach konkretnych użytkowników. Nie są to jedyne pomysły na zachowanie prywatności podczas przeglądania stron internetowych. Kilka przedstawiamy poniżej:

  • Disconnect – wtyczka stworzona, a potem odsprzedana przez Briana Kennisha, byłego pracownika Google. Powstała z myślą o blokowaniu skryptów Facebooka zamieszczanych na innych witrynach, ale rosnąca popularność dodatku zmotywowała programistę do rozszerzenia jego funkcjonalności. Obecnie Disconnect dostarcza informacji o wielu zewnętrznych podmiotach (serwisach społecznościowych, reklamodawcach itp.) monitorujących aktywność użytkowników danej strony i pozwala zablokować znajdujące się na niej elementy śledzące bez użycia list filtrów. Co istotne, z kodem źródłowym wtyczki można zapoznać się na GitHubie.
  • Decentraleyes – kolejny otwartoźródłowy dodatek do przeglądarek polecany przez serwis PrivacyTools. Zapobiega wysyłaniu zapytań do dużych sieci dostarczania treści, takich jak Google Hosted Libraries, Microsoft Ajax CDN, CDNJS (Cloudflare), jQuery CDN (MaxCDN) i kilka innych. Skrypty przekazywane przez te sieci są konieczne do poprawnego działania wielu serwisów, ale pobieranie ich ze zdalnych serwerów obniża poziom prywatności użytkownika. Omawiane rozszerzenie emuluje CDN, przechwytując żądania i dostarczając wymagane zasoby z plików lokalnych. Nie wymaga konfiguracji, ale w ustawieniach można dodatkowo zaznaczyć np. usuwanie metadanych z dozwolonych zapytań do CDN.
Disconnect i Decentraleyes
  • DuckDuckGo Privacy Essentials – rozszerzenie opracowane przez twórców wyszukiwarki DuckDuckGo. Podczas przeglądania stron ocenia w skali od A do F, w jakim stopniu dbają one o prywatność użytkowników i dostarcza informacji o zewnętrznych komponentach śledzących ich aktywność w odwiedzanych serwisach. Komponenty te są automatycznie blokowane (jeśli zaburza to funkcjonowanie danej witryny, można ją dodać do białej listy). Wtyczka potrafi też zmusić strony do korzystania z szyfrowanych połączeń wszędzie, gdzie jest to możliwe. Jej kod źródłowy znajdziemy na GitHubie.
  • Privacy Badger – proste w obsłudze narzędzie dostarczane przez Electronic Frontier Foundation (EFF), amerykańską organizację pozarządową, która od lat zajmuje się kwestiami prywatności. Opiera się na kodzie Adblocka Plus, ale nie korzysta z list filtrów – zamiast tego blokuje elementy śledzące po zauważeniu ich na trzech różnych stronach. Potrafi też do nich wysyłać żądania DNT (do-not-track), a jeśli jakiś komponent je zignoruje, to uczy się go blokować. Użytkownik może oczywiście dostosować działanie wtyczki do własnych potrzeb, a zaznaczenie odpowiedniej opcji w ustawieniach zapobiega też ujawnianiu lokalnego adresu IP przez WebRTC. Kod źródłowy rozszerzenia dostępny jest na GitHubie.
DuckDuckGo Privacy Essentials i Privacy Badger

Inne wtyczki, które warto wziąć pod uwagę

  • HTTPS Everywhere – proste narzędzie opracowane przez Electronic Frontier Foundation, które automatycznie podmienia odwołania do protokołu HTTP na HTTPS wszędzie, gdzie się da (jeśli strona nie wspiera połączeń szyfrowanych, to niestety nic nie wskóramy). Jest to drugi – obok NoScripta – dodatek domyślnie instalowany w Tor Browserze, chroniący użytkowników przed podsłuchiwaniem ich komunikacji.
  • Cookie AutoDelete – dosyć rozbudowany, otwartoźródłowy dodatek umożliwiający zarządzanie ciasteczkami i danymi, które przeglądarki umieszczają w pamięci podręcznej (cache) i lokalnej (local storage), w zintegrowanej bazie danych IndexedDB, zasobach Service Workers itp. Każdą z tych technologii właściciele stron i reklamodawcy mogą wykorzystać do szpiegowania użytkowników – włączenie odpowiednich opcji w ustawieniach wtyczki pozwala to ograniczyć.
HTTPS Everywhere i Cookie AutoDelete
  • UserAgent-Switcher – rozszerzenie pozwalające użytkownikowi zmienić sposób, w jaki przedstawia się jego przeglądarka, dzięki czemu odwiedzana strona może uznać Firefoksa za Chrome itd. Taki zabieg może wspomóc walkę z fingerprintingiem, czyli profilowaniem osób na podstawie nagłówków wysyłanych przez przeglądarki. Przydaje się też na stronach, które wymagają użycia jednej z popularnych przeglądarek, podczas gdy korzystamy z mniej typowej, np. z Vivaldi.
  • ClearURLs – kolejny prosty dodatek polecany przez serwis PrivacyTools. Jego działanie sprowadza się do automatycznego usuwania elementów śledzących z adresów stron, które odwiedzamy (mamy z nimi często do czynienia np. w przypadku linków zawartych w newsletterach). Potrafi też zapobiec szpiegowaniu użytkowników za pomocą nagłówków ETag.
UserAgent-Switcher i ClearURLs
  • WebRTC Control – niewymagająca konfiguracji wtyczka, która zapobiega wyciekom naszego prawdziwego adresu IP za pośrednictwem protokołu WebRTC (Web Real-Time Communication), służącego do bezpośredniej komunikacji między przeglądarkami, np. na potrzeby rozmów wideo. Do wycieków może dochodzić, nawet jeśli na urządzeniu zainstalowano VPN – dlatego eksperci zalecają wyłączenie WebRTC w ustawieniach przeglądarki lub za pomocą wtyczki.

Po zainstalowaniu wybranych rozszerzeń warto zajrzeć do ustawień i dopasować ich działanie do własnych potrzeb. Niech was tylko nie kusi używanie wszystkich naraz, bo za bardzo obciążycie przeglądarkę. Jeśli nie znaleźliście na naszej liście wykorzystywanych przez was wtyczek związanych z bezpieczeństwem lub prywatnością, napiszcie o nich w komentarzach. Chętnie dowiemy się, co polecacie bądź odradzacie i dlaczego.

Dla zachowania pełnej przejrzystości: Patronem cyklu jest Aruba Cloud. Za opracowanie i opublikowanie tego artykułu pobieramy wynagrodzenie.