27.08.2014 | 15:45

Adam Haertle

Polish Board & Market powraca jak feniks z popiołów

Do dzisiaj historia polskich forów w sieci Tor była pasmem katastrof i porażek. Z bardzo nielicznymi wyjątkami serwisy powstawały i upadały, by więcej nie powrócić. Tym razem jednak jeden z ważniejszych powraca – choć w okrojonej formie.

Polska sekcja Onionforum, Torowisko, PBM, Polish Underground, Poligamia, Polish Onion Forum, Anonimowa Polska i Polish Onion Palace to polskojęzyczne miejsca w sieci Tor, które zniknęły lub zamknęły swoje podwoje w ciągu ostatnich kilku lat. Na placu boju pozostała praktycznie tylko prawie nieżywa Cebulka oraz aktywne ToRepublic. Do tego wąskiego grona dołączają własnie reanimowane zwłoki PBM.

Powrót z martwych

Dzisiaj o godzinie 16 ma zostać oficjalnie otwarty dostęp do kopii słynnego podziemnego forum PBM. Powstałe pod koniec marca 2012 jako inicjatywa użytkownika Torowiska ukrywającego się pod pseudonimem Zdzisław Dyrma funkcjonowało do nocy z 4 na 5 czerwca 2013, kiedy to bez zapowiedzi zostało zamknięte a w jego miejscu pojawił się komunikat o rzekomej sprzedaży serwisu. Dalsze losy domeny PBM oraz spekulacje dotyczące przyczyn jego zniknięcia to temat na brazylijską telenowelę, zatem okryjmy je zasłoną milczenia.

Kilka tygodni temu Zdzisław Dyrma ponownie otworzył serwis w sieci Tor i ogłosił planowane udostępnienie bazy PBM. Słowa dotrzymał i kopię starego forum można obecnie znaleźć pod adresem ig6ndt6anbg2dimk.onion.

pbm

Co ciekawe logo udostępnionej kopii to stara wersja z początków działalności, kiedy to „Polish Board & Market” nazywało się jeszcze „Polish Black Market”.

Wersja okrojona

Według Zdzisława dane pochodzą z 4 czerwca 2013, a więc jest to najnowsza istniejąca wersja forum. Na forum nie można tworzyć nowych wątków ani wpisów, jednak można zalogować się za pomocą dotychczasowych loginu i hasła i np. usunąć swoje stare posty. Usunięte również zostały przeczytane wiadomości prywatne. Formularz rejestracji działa, jednak wnioski nie są obecnie obsługiwane. Odebrane zostały także uprawnienia administracyjne i moderatorskie.

Zdzisław, zapytany przez nas  jak chce przekonać użytkowników, że za rok nie zwinie się ponownie wraz z całym serwisem bez zapowiedzi i wyjaśnienia odpowiedział tak:

Młodzi czytelnicy pewnie już nie pamiętają tych czasów, kiedy każdy sam, bez bycia o to proszonym, robił backup wszystkiego, co tylko udało mu się wygrzebać z cebuli. Ja mogę być nawet półbogiem, komputerem zaprogramowanym na robienie wszystkim dobrze, ale kiedyś mogę zwyczajnie umrzeć ze starości i wtedy kontakt ze mną się urwie. To nie jest kwestia tego, „czy wpadnę”, tylko „kiedy mnie zabraknie” – i wszyscy powinni być na to przygotowani. Zawsze.

Tu trzeba przyznać mu rację, tak więc zapraszamy do robienia kopii bezpieczeństwa.

Powrót

Komentarze

 • 2014.08.27 16:42 X

  Pytanie brzmi czy warto podejmować to ryzyko i logować się tam.

  Z jednej strony istnieje duże prawdopodobieństwo ze strona jest obecnie monitorowana przez służby, które czekają na błąd ze strony użytkownika, ewentualnie istnieje jakaś bomba zegarowa.

  Z drugiej strony to ryzyko w tym biznesie istnieje zawsze, więc taki poziom ryzyka powinien być akceptowalny przez użytkowników odpowiednio zabezpieczonych.

  Odpowiedz
 • 2014.08.27 17:09 Duży Pies

  Spora część TOR-owych projektów to honeypoty – jelenie same wpadają, ha ha ha…
  Radzę uważać, tam nic nie jest pewne.
  TOR to teatr cieni.

  Odpowiedz
 • 2014.08.27 19:08 TRforum

  Prawda jest okrutna Zdzisławek: [url]http://niebezpiecznik.pl/post/pbm-na-sprzedaz/?similarpost#comment-204653[/url]
  Zdzisław to frajer który się sprzedał, oszukał on Gruzina i innych [url]http://niebezpiecznik.pl/post/pbm-na-sprzedaz/?similarpost#comment-205103[/url]
  i teraz jest to osoba o zerowej reputacji. A nawet gorzej, wy***ł on społeczność. i za to co zrobił zawijając stragan z nienacka i za „workek ludzi, których oszukałeś.”
  Teraz jedyny jego narybek to mogą być co najwyżej gimby które nie znają przeszłości i nie mają 8złotych na rejestracje w wiadomomym, lepszym miejscu z bardziej zaufaną administracją. Ale spokojnie, jako ten starszy czytelnik o wszystkim pamiętam o wyczynach zdzislawa i postaram sie o tym przypomnieć zainteresowanym.
  Sory gregory, co się juz stało, to się nie odstanie. Internet pamięta na wieki.

  Odpowiedz
 • 2014.08.27 23:53 dzk

  „ryzyko w tym biznesie istnieje zawsze”

  i gdzie wy będziecie teraz szukać ratunku, przy wyjebkach?

  „Zdzisław to frajer który się sprzedał, oszukał on Gruzina”

  gruzina, znanego z szantażowania ludzi zawartościa prywatnych skrzynek pocztowych, na które się włamywał.

  wystarczy poczytać rzeczone „fora”, by widzieć, co za banda wykolejeńców tam siedzi.
  oszustwa, szantaże, włamania. elita wielka. kupa śmiechu. :D

  szkoda jedynie, że z3s promuje w ten sposób tę bandę.

  Odpowiedz
  • 2014.08.28 17:25 kzd

   Bardzdzo dobrze ze promuje – dla potomnosci,;na pochybel sluzbom.

   Odpowiedz
  • 2014.08.29 00:26 ktos

   Wyjebał to wyjebał, tam kto wyjebie swojego jest już na zawsze spalony. A zdzislaw właśnie wyjebal „swojego”.

   Odpowiedz
 • 2014.08.28 17:26 Marek

  A czy nie wyciekł przypadkiem klucz prywatny domeny PB&M?

  Odpowiedz
 • 2014.08.28 17:53 hadouken

  @x:
  „(…) istnieje duże prawdopodobieństwo ze strona jest obecnie monitorowana przez służby”

  Istnieje 99% prawdopodobienstwo, ze KAZDE szerzej znane forum TORowe jest monitorowane przez sluzby. A jesli tak nie jest-to swiadczyloby to jedynie o skrajnej niekompetencji sluzb.

  Udzielanie sie na TORowym forum jest jedynie pewna warstwa ochrony, utrudniajaca namierzenie udzielajacego sie na nim usera, ktory powinien jednak caly czas posiadac swiadomosc, ze przedstawiciele „organow wewnetrznych” na biezaco sie z trescia jego postow zapoznaja.

  Odpowiedz
  • 2014.08.28 22:29 EURO 2012

   bardziej elitarne od tych cebulowych synagog dla cebulaków (xD) są polskie chany czy chociażby forume F23 :cool:

   Odpowiedz
 • 2014.08.30 18:02 Karol

  To jeszcze jedno miejsce jest nieodkryte przed służbami,które trudno znaleźć w sieci: ukryte forum kibiców

  Odpowiedz
  • 2014.08.31 11:16 Duży Pies

   Podaj adres, przekażemy Policji i ABW. Kibole parają się nie tylko ustawkami i burdami, ale są częścią narkotykowych dilerskich siatek przestępczych. Z tych środowisk rekrutują się później bandyci, nie mający żadnych skrupułów w handlu narkotykami, wymuszeniami, haraczami, i setką innych przestępstw.
   .

   Jak już o czymś takim piszesz, to bądź konsekwentny…
   .

   Ja na przykład składam zawiadomienia do konkretnych służb, jeśli uznam że istnieje taka konieczność. To nie jest „kablowanie” tylko obywatelska postawa!
   Może warto wykazać się czymś więcej niż tylko pisaniem na forum?

   Odpowiedz
   • 2014.08.31 16:02 znafca

    Gratuluje, gdyby wszyscy obywatele tak skutecznie działali jak ty napewno w naszym kraju było by pięknie. Może podpowiesz gdzie moge donieść na bande skurwieli która w 2013 roku zwiększyła deficyt w budżecie , co jest złamaniem konstytucji ?

    Odpowiedz
    • 2014.09.01 05:28 Duży Pies

     Wiesz, to co piszesz, świadczy tylko o twojej niedojrzałości. Używasz ogólników, piszesz o „bandzie” bez wskazania o kogo dokładnie chodzi. Użyj nazwiska i konkretnej sytuacji którą chcesz opisać. Bo to co napisałeś to taki typowy magiel…
     .
     Jesteś świadkiem nieprawidłowości lub korupcji, to zgłaszaj to odpowiednim służbom. Tyle możesz zrobić. Zmieniaj tyle na ile możesz coś zmienić. Całego rządu nie zmienisz i nie naprawisz. Ci co przyjdą po nim, będą niewiele lepsi! Co nie znaczy że należy popierać złe działania.

     Odpowiedz
 • 2014.09.01 11:49 Igor

  Nie rozumiem po co pchac się na niebezpieczny tor jak można uzywac freenetu?

  Odpowiedz
  • 2014.09.02 01:23 ktos

   i przy okazji seedować child p0rno. Nie, dziękuję.

   Odpowiedz
 • 2014.09.09 02:37 Anon69

  Wam też nie działa ToRepublic?
  Od kilku dni nie mogę się tam dostac.

  A co do PBM czy ktokolwiek mógłby odsprzedać lub pożyczyć konto?
  Miałem kiedyś tam, ale nawet loginu nie pamiętam, o haśle nie wspominając…
  Potrzebny mi dostęp do tych ukrytych treści.

  A nawet, jeśli to czytasz ZD, proszę cie weź pod uwagę ponowne rejestracje na PBM za jakąś opłatą lub cokolwiek innym…

  Odpowiedz
 • 2014.09.10 18:14 Zdzisław Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Polish Board & Market powraca jak feniks z popiołów

Komentarze