Siedmiu następców PB&M, który z nich przetrwa pozostałych?

dodał 9 czerwca 2013 o 21:47 w kategorii Info  z tagami:
Siedmiu następców PB&M, który z nich przetrwa pozostałych?

Trzy dni temu powstało pierwsze forum, którego celem było zastąpienie zamkniętego Polish Board & Market. Dzisiaj doliczyliśmy się już siedmiu serwisów aspirujących do miana następcy PB&M. Miejsca nie starczy dla wszystkich – kto zatem wygra?

Zamknięcie Polish Board & Market przez jego administratora było dla większości użytkowników dużym zaskoczeniem. Niektórzy szybko otrząsnęli się z szoku i postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. W ciągu trzech dni na rynku zrobił się spory tłok – spróbujemy zatem opisać kandydatów na stanowisko następców PB&M. Poniżej przedstawiamy poszczególne serwisy w porządku +/- chronologicznym ich utworzenia.

 1. Polish Underground

Główna strona Polish Undergound

Główna strona Polish Undergound

Powstałe jako pierwsze, jeszcze pod nazwą Polish Board & Market II, szybko przyciągnęło tłumy użytkowników, pokazując, jaką popularnością cieszył się stary PB&M. Gdy liczba zarejestrowanych użytkowników przekroczyła 200, administrator podjął odważną decyzję i usunął wszystkie konta, wprowadzając rejestrację, wymagającą umiejętności obsługi PGP/GnuPG.

Obecnie w serwisie zarejestrowanych jest 45 użytkowników. Wprowadzono już podstawowe funkcje zapewniające bezpieczeństwo autorów, usuwając niepotrzebne fragmenty kodu. Na forum widać także kilku byłych użytkowników PB&M. Hasło przewodnie „Oficjalny zastępca PB&M” wydaje się być bardzo na wyrost, ale forum potencjalnie ma szansę walczyć o palmę pierwszeństwa.

2. Poligamia

Forum Poligamia

Forum Poligamia

Powstałe tego samego dnia, co poprzednik. Długi (w porównaniu do młodszej konkurencji) staż oraz otwarta rejestracja sprawiły, że ma już 152 użytkowników, wśród których nie brakuje nicków znanych z PB&M. 48 tematów i 185 postów stawia to forum na czele konkurencji. Administracja zapowiada też wprowadzenie w bliżej nieokreślonej przyszłości rejestracji przy użyciu PGP.

3. Cebulka

Forum Cebulka

Forum Cebulka

Bez reklamy, bez znanych nicków i z przeciętnym wyglądem Cebulka od piątku zebrała 3-4 użytkowników i niewiele więcej wpisów.

4. Polish Onion Forum

Polish Onion Forum

Polish Onion Forum

Istnieje już 2 dni, ale też „szału nie ma”. Sześciu użytkowników nie robi wrażenia.

5. Anonimowa Polska

Forum Anonimowa Polska

Forum Anonimowa Polska

Podobnie jak w przypadku obu poprzedników, tłumów nie ma. Na forum zarejestrowało się tylko kilku użytkowników.

6. ToRepublic

Forum ToRepublic

Forum ToRepublic

Serwis ruszył wczoraj, a ma już 44 użytkowników. Bez wątpienia przyciągnęły ich nicki użytkowników cieszących się popularnością na PB&M i firmujących nową inicjatywę. Serwis na razie uruchomił jedynie forum, jednak według administracji planuje świadczyć również inne usługi, takie jak pralnia, escrow, jarmark oraz OpenID. Serwis wyróżnia także – jeśli wierzyć jego administracji – architektura. Według zapewnień twórców, serwis istnieje w kilku kopiach, a każdy z jego założycieli posiada klucz prywatny dla domeny – co oznacza, że jedna osoba nie będzie w stanie go zamknąć (tak jak wydarzyło się to w przypadku PB&M).

7. Polish Onion Palace

Forum Polish Onion Palace

Forum Polish Onion Palace

Uruchomione kilka godzin temu, długo zapowiadane forum, wspierane przez kilka osób znanych z PB&M. Ostatnio miało kilkunastu użytkowników, jednak obecnie informuje, że ruszy dopiero o 22. Przy okazji prosimy jego użytkowników, by przestali spamować naszego Facebooka – 11 linków wystarczy.

Kto wygra wyścig?

Wobec dużej liczby poważnych inicjatyw trudno ocenić, która z nich zyska większą popularność, a która skupi się na jakości, zamiast ilości wpisów. Bez wątpienia Polish Undergroud, Poligamia, ToRepublic i Polish Onion Palace mają szansę przetrwać i powalczyć o palmę pierwszeństwa. A może pojawi się jeszcze jeden konkurent? Czas pokaże.