Uwaga rodzice kupujący klocki Lego – przestępcy czyhają na Wasze konta bankowe

dodał 18 maja 2018 o 19:21 w kategorii Prawo  z tagami:
Uwaga rodzice kupujący klocki Lego – przestępcy czyhają na Wasze konta bankowe

Dzień dziecka zbliża się wielkimi krokami i wiedzą o tym internetowi złodzieje. Pojawił się własnie nowy fałszywy sklep z klockami Lego a zakupy w nim mogą prowadzić do całkowitego opróżnienia Waszego konta. Uważajcie.

Niedawno opisywaliśmy podobny sklep, lecz działający pod inną nazwą. Przestępcy korzystają ze sprawdzonych schematów – zapewne głównie dlatego, że wiele ofiar łapie się nadal na ich sztuczki. Pomóżcie nam dotrzeć do mniej świadomych internautów i przekażcie linka do tego artykułu osobom, które prezenty swoim pociechom kupują przez internet.

Arya-Toys.com

Sklep oszustów działa pod adresem Arya-Toys.com i jego celem nie jest wyłudzenie płatności za klocki – a opróżnienie konta ofiary do zera. Przeczytajcie poniżej jak do tego dochodzi.

Strona wygląda następująco:

Jak trafiają tam ofiary? Twórcy sklepu wykupili reklamy w Google dla większości popularnych modeli klocków Lego. Wpiszcie swój ulubiony model, a jest spora szansa, że zobaczycie taką reklamę jak poniżej.

Jak widzicie ceny są wystarczająco atrakcyjne, by przyciągnąć osoby chcące zaoszczędzić kilka złotych. Sam zakup w sklepie przebiega normalnie – dopiero w trakcie płacenia za klocki pojawia się komunikat o treści „moduł płatności będzie aktywny do 8h”. Nie dostajemy więc ani możliwości zapłacenia szybkim przelewem, ani kartą, ani nawet zwykłym przelewem.

Po kilkunastu minutach na nasz telefon przychodzi SMS o poniższej treści:

Tu zaczyna się kluczowy krok w procesie oszustwa. Klikając w linka trafiamy na fałszywą stronę Dotpay (chociaż jej adres udaje stronę innego pośrednika, PayU):

Jeśli wybierzemy jeden z banków, pojawi się strona logowania. Tam podajemy login i hasło, a następnie jesteśmy proszeni o przepisanie kodu z SMSa. Niestety tym kod autoryzujemy przelew zaufany na konto przestępców – co umożliwia im kradzież wszystkich pieniędzy, jakie mamy na swoim koncie.

Jak obronić się przed atakiem

  • Przy zakupach internetowych korzystajcie ze sprawdzonych sklepów lub zaufanych pośredników takich jak Allegro lub Ceneo – oni weryfikują swoich sprzedawców i zapewniają bezpieczeństwo transakcji.
  • Na każdej stronie gdzie dokonujecie płatności sprawdzajcie adres witryny – jeśli obok kłódki nie ma nazwy firmy, to pewnie strona należy do oszustów.
  • Nie podawajcie loginu i hasła do banku na innej stronie niż strona Waszego banku.
  • Gdy podacie swoje dane przestępcom, natychmiast dzwońcie do banku.
  • Wyślijcie linka do tego artykułu znajomym, by uchronić także ich przed atakiem.
  • Możemy też o tym i podobnych atakach opowiedzieć w Waszej firmie – w dwie godziny opisujemy ich ok. 30, a każdy jest inny i zdarza się polskim firmom i internautom.

Dziękujemy wszystkim Czytelniczkom i Czytelnikom, którzy przysłali informację o nowym sklepie złodziei.