16.03.2020 | 19:50

Adam Haertle

Złodziejskie hieny kradną pod cudzym szyldem pomocy służbie zdrowia

Czasem brakuje słów, by opisać poziom bezczelności złodziei, W czasie, gdy Polacy starają się sobie pomagać i ułatwiać życie, hieny próbują kraść pieniądze pod pretekstem zbiórki na pomoc polskiej służbie zdrowia.

Opisywaliśmy już oszustwa, w których złodzieje sprzedawali szczepionki na koronawirusa czy przekazywali wsparcie żywnościowe osobom w kwarantannie. Przed chwilą uruchomili kolejny atak, wyznaczający nowy poziom hańby.

UWAGA
Ponieważ podobno zdarzają się osoby, które z naszego artykułu rozumieją, że to siepomaga.pl to oszuści, to niniejszym wyjaśniamy:

Nie krzyczcie na siepomaga.pl, oni są tymi dobrymi.

Fałszywe „siepomaga.pl”

Do Polaków zaczęły trafiać SMS-y o treści

Wspieramy polska sluzbe zdrowia w czasie walki
z epidemia COVID-19! Wesprzyj szpitale w Polsce przekazujac datek!
https://pomoc.sie-pomaga.net/koronawirus?SS52

Osoby o szlachetnym sercu, które zechcą wesprzeć rzekomą zbiórkę, mogą stracić wszystkie swoje pieniądze. Przestępcy podszywają się pod prawdziwą zbiórkę, prowadzoną w serwisie siepomaga.pl. Używają w tym celu adresu

https://pomoc.sie-pomaga.net/koronawirus?SS52
Podróbka strony siepomaga.pl

Podrobione są także kolejne kroki wpłaty środków.

Podróbka strony siepomaga.pl

Ofiara trafia w końcu na fałszywy panel pośrednika płatności, gdzie dojdzie do wyłudzenia loginu i hasła do banku oraz kodu jednorazowego do potwierdzenia przelewu.

Podróbka strony dotpay.pl

Ostrzeżcie znajomych przed tym bezdusznym atakiem, a potem wesprzyjcie prawdziwą zbiórkę.

Mamy wielką nadzieję, że takimi właśnie działaniami przestępcy w końcu sami sprawią, że właściwe organy ścigania przeznaczą odpowiednie zasoby na ich identyfikację i aresztowanie.

Szkolenia wideo Security Awareness
Temat fałszywych paneli pośredników płatności jest tylko jednym z kilkudziesięciu odcinków profesjonalnego szkolenia, które możesz zamówić do swojej firmy. Tu znajdziesz przykładowe nagrania i spis odcinków
Powrót

Komentarze

 • 2020.03.16 20:03 cube

  Szanuję kwotę ???

  Odpowiedz
 • 2020.03.16 20:07 Domingo

  1337?

  Odpowiedz
 • 2020.03.16 21:22 Anon

  Do domeny nie ma przypisanego adresu IP… :o

  Odpowiedz
 • 2020.03.16 21:24 Kuba

  Dzięki za info o prawdziwej akcji, kasiorka przelana!

  Odpowiedz
 • 2020.03.16 22:08 kez87

  W czasie, gdy Polacy starają się sobie pomagać i ułatwiać życie

  No nie do końca,skoro nawet jak pójdziesz do sklepu w maseczce to traktują cię jak dziwaka,a sam rząd rozprowadza fake news,że maseczki nie pomagają ze względu na fatalną sytuację aprowizacyjną szpitali…

  PS: wbrew bzdurom które wciska rząd maseczki zapewniają niewielką,minimalną ale jednak ochronę ( https://www.hse.gov.uk/research/rrpdf/rr619.pdf ) o ile wziąć też rękawice i okulary oraz mieć zapas mydła i proszku do prania (a nie papieru toaletowego,choć on też jest ważny, o mitycznym odkażalniku z orlenu nie piszę) W Chinach i Korei maseczki były obowiązkowe ale nie były wystarczające (okulary i rękawiczki są też potrzebne). Na krótką metę użyteczna i nie rzucająca się w oczy może być arafatka czy szalik na twarzy,jednak skuteczność takiego zabezpieczenia będzie pozostawiać wiele do życzenia – to trzeba by potem prawidłowo zdjąć i odkazić.

  Doświadczenia Włoskie sugerują też,że śmiertelność wśród osób starych to raczej wynik oblężenia służby zdrowia (lekarze wybierali ratowanie młodych) a nie tak koniecznie cecha wirusa.

  Redaktorze Haertle,wiem,że nie na temat i trochę to nieszczęśliwie zahacza o politykę ,ale pomimo cen itd to też jest bezpieczeństwo,bezpieczeństwo biologiczne którego lekceważenie w naszym kraju grozi nam scenariuszem Włoskim. Niestety prawda jest taka,że obok medialnych sukcesów są porażki i nieodpowiedzialne zachowania które mogą zadecydować o skompromitowaniu całego obecnie realizowanego procesu walki z epidemią.

  Na obecną chwilę 156 (potwierdzonych – nie potwierdzone przypadki „in the wild”,jest ok 3000 testów dziennie) przypadków w tym ważny generał i minister środowiska.Jakiś czas temu 2 wiceministrów trafiło na „kwarantannę” domową (która zresztą zapewnia takie bezpieczeństwo jak hasło „123456”). Życzę wszystkim zdrowia !

  Odpowiedz
  • 2020.03.19 15:32 Michał

   Ale przecież mówili o tym,że maseczka jest pomocna gdy ma się pełne zabezpieczenie. I co jest nie tak z „odkażalnikiem z Orlenu”?

   Odpowiedz
   • 2020.07.09 11:41 Bolko

    Mogę się wypowiedzieć bo pracuje w szpitalu:”Niezbyt ładnie pachnie, czuć tak jakby coś zdechło albo było przeterminowane i to długo a poza tym strasznie kleją się ręce po tym…”

    Odpowiedz
 • 2020.03.16 23:11 Duży Pies

  „takimi właśnie działaniami przestępcy w końcu sami sprawią, że właściwe organy ścigania przeznaczą odpowiednie zasoby na ich identyfikację i aresztowanie”
  .
  Zmartwię Cię Adamie, ale „właściwe organy ścigania” (które to? Policja/CBŚP?, Prokuratura?, ABW?) nie przeznaczą zasobów na „identyfikację i aresztowanie” przestępców. Ponieważ służby są niedofinansowane. Pieniądze mimo że cholernie ważne, to nie wszystko: w służbach brakuje specjalistów IT (IT Forensic / Cyber Security). Trudno ich pozyskać, trudno ich zatrzymać.
  .
  Służby są niewydolne, ponieważ są silnie upolitycznione.
  Jedna z nich wolała kupić licencję na Pagasusa, żeby móc zbierać haki na politycznych wrogów PiS, niż wyszkolić sobie kilkudziesięciu specjalistów. A na swojej stronie internetowej ogłasza teraz nabór na specjalistów. Ciekawe kto im przyjdzie w Wawie robić za te nędzne ochłapy?
  .
  Rzeczywistość jest nieznośnie prozaiczna i boleśnie niesprawiedliwa względem zwykłych obywateli. Którzy w zetknięciu z przebiegłym skurw…. cyberprzestępcą i niemrawym państwowym systemem mającym bronić obywatela przed przestępczością, są na przegranej pozycji.
  .
  Nie piszę tego żeby siać defetyzm. Piszę prawdę. Bo jestem tu w środku i widzę jakimi rzeczy są.

  Odpowiedz
  • 2020.03.18 03:17 jh0

   > Ciekawe kto im przyjdzie w Wawie robić za te nędzne ochłapy?

   Podobnie jest w cyberkomponencie wojska. Pułkownicy siedzący w sztabie nie wyobrażają sobie, by świeźo przyjęty szeregowy czy nawet kapral dobrze ogarniający programowanie i bezpieczeństwo systemów zarabiał więcej niż oni. A tak się stać musi, żeby to miało w ogóle sens.

   Odpowiedz
   • 2020.03.18 20:11 Duży Pies

    Ale w MONie mają możliwości kształcenia swoich kadr, niejako wewnątrz, np. na WAT. Absolwent (żołnierz) wojskowej uczelni może zostać skierowany rozkazem tam gdzie będzie potrzebny i nie ma że boli, pójdzie tam gdzie mu każą. Nie będzie marudził że mu mało płacą, to byłby koniec jego kariery w woju. I słusznie zresztą!
    .
    Policja, SG, ABW nie mają swoich wyższych uczelni. Posiłkują się ludźmi którzy wykształcili się w cywilu zanim wstąpili do służby. Albo będąc już w służbie kształcą się ekspresem na różnych zaocznych szkołach, z różnym skutkiem zresztą. O Szkole Policji w Szczytnie gdzie można zdobyć wyższe wykształcenie i „zrobić oficera” wolę się nie wypowiadać, bo to żal jest i tyle. Zresztą kształcą tam w specjalnościach ogólnopolicyjnych, zupełnie nieprzydatnych przy zwalczaniu cyberprzestępczości. Ogólnie słabo jest. Gdyby nie garstka pasjonatów, to by to zdechło!

    Odpowiedz
    • 2020.03.19 09:58 Matt

     > w MONie mają możliwości kształcenia swoich kadr,
     > niejako wewnątrz, np. na WAT.

     Niestety WAT nie jest już tak dobrą uczelnią jak była kiedyś, a i często ludzie po niej są kierowani do kompletnie innych zadań, marnując swoje wykształcenie zdobywane przez 5 lat. Co też wzmacnia frustrację żołnierzy.

     > Absolwent (żołnierz) wojskowej uczelni może zostać
     > skierowany rozkazem tam gdzie będzie potrzebny i
     > nie ma że boli, pójdzie tam gdzie mu każą. Nie
     > będzie marudził że mu mało płacą, to byłby koniec
     > jego kariery w woju. I słusznie zresztą!

     Nieprawda. Marudzą, odchodzą z wojska i zarabiając sporo w cywilu (po technicznej uczelni) bez problemu spłacają swoje studia – a w armii zostają ludzie BMW. Poza tym do cyberkomponentu MON rekrutuje z cywila ze śmiesznymi stawkami.

     > będąc już w służbie kształcą się ekspresem na różnych zaocznych szkołach, z różnym skutkiem zresztą.

     Właśnie. Najśmieszniejsi są ludzie w policji którzy kończą pedagogikę na wyższej szkole gotowania na gazie i potem na tej podstawie robią kursy oficerskie.

     Odpowiedz
  • 2020.03.18 15:52 dr_romb

   Sprytnych przestępców policja nie złapie nawet jeśli będzie mieć najlepszych specjalistów na światowym poziomie.
   Przemyślane użycie różnych proxy (w tym Tora), szyfrowania i kryptowalut powoduje, że nawet (o wiele lepiej wyszkolone i wyposażone) policje holenderska czy niemiecka są bezradne. Wyłącznie tych łapią, którzy popełnili błędy.

   Dlatego należy postawić na:

   – porządną edukację klientów,

   – radykalne ograniczenie zbierania danych osobowych, również przez państwo,

   – wysokie kary pieniężne dla odpowiedzialnych za zabezpieczenie danych nakładane na *osobę*, nie na urząd państwowy. Jeżeli z urzędu wyciekną dane osobowe, to karę powinien zapłacić z własnej kieszeni administrator tych danych, a nie urząd. Inaczej przepisy RODO są fikcją.

   Odpowiedz
 • 2020.03.16 23:39 Janusz

  Podczas epidemii grypy dwa lata temu, zmarło w Polsce tyle samo ludzi, co teraz w Chinach. To dało 1/10 promila społeczeństwa, czyli jedna osoba na 10.000. Gdyby ta sama umieralność była teraz w Chinach, liczących 1,5 miliarda ludzi, musiało by umrzeć tam 150.000 Chińczyków. Ale umarło 4.000, czyli około 40 razy mniej.
  Wygląda na to, że ten wirus jest w sumie mniej zjadliwy niż grypa.
  Jeżeli ten sam współczynnik umieralności będzie w Polsce, to umrze tu 100 góra 200 osób.
  Koronawirusy powodują około 25% chorób przeziębieniowych na świecie. Tylko 1% zarażonych ma objawy, z tego 20% ciężkie.
  Budowanie paranoi, przy równoczesnym przemilczaniu grypy, by nie umniejszać starannie wypracowanego przez media strachu, służy stworzeniu kryzysu, na którym niektórzy się wzbogacą, inni padną.

  Odpowiedz
  • 2020.03.17 10:02 michu

   „Budowanie paranoi, przy równoczesnym przemilczaniu grypy.”
   Umknął ci fakt, że na grypę są setki leków i szczepionki. Co tu przemilczać. Co roku na przełomie jesieni i zimy są ostrzeżenia o zbliżającym się sezonie grypowym i że to dobry czas na szczepienie. Umknęło ci to?
   Po prostu grypa spowszedniała na tyle, że nikt nie myśli o szczepieniach. Wezmę sobie gripex, wypocę się i pójdę do roboty, tak to wygląda. A potem są powikłania i niektórzy umierają. A wystarczy dać sobie tydzień spokoju, poleżeć, wypocić się, przeczekać. I nie ma śladu.

   Wypracowany przez media strach to już brednie, nie ma czego komentować.

   Odpowiedz
  • 2020.03.18 10:31 kez87

   Jest to kłamstwo,rządowy fake news podobnie jak szkodliwa i niebezpieczna w swej naturze (zobaczycie) propaganda o nieskuteczności maseczek i innych środków ochrony indywidualnej.
   Od wczoraj w Czechach nie mają nie wpuszczać do komunikacji miejskiej bez maseczki…

   3237 zgonów oficjalnie potwierdzono w Chinach na oficjalne niecałe 81 tysięcy przypadków. Daje to w przybliżeniu 3,9%. Są to jednak dane oficjalne,Komunistyczna Partia Chin początkowo ukrywała epidemię w Wuhan.

   W poprzednim sezonie grypowym w Polsce zmarło 143 osoby – przez cały rok. We Włoszech obecnie wielokrotnie więcej ludzi umiera dziennie.

   Odpowiedz
  • 2020.03.18 17:38 Mi

   I tak i nie.
   Porównujesz gruszki do jabłek.
   Przy grypie nie stosowano kwarantanny, izolacji, nie budowano szpitali w tydzień… Ile ludzi by umarło gdyby nie te zabiegi?
   Dopiero wtedy możnaby porównać.

   Odpowiedz
 • 2020.03.17 12:12 Janek

  Termin „służba zdrowia” od 1999 nie jest już aktualny. Obecnie obowiązuje określenie „ochrona zdrowia”. Wiem, czepialstwo, ale lekarze są wyczuleni na tym punkcie :) Pozdrawiam i zdrowia życzę :)

  Odpowiedz
 • 2020.03.17 13:44 dejwid

  Hakiery tomeknieromek nie żałuje się ludzi musi niszczyć niewinnych ludzi.

  Odpowiedz
 • 2020.03.17 14:44 Mateusz

  Niestety nigdzie nie znalazłem informacji czy Fundacja Się Pomaga organizując zbiórkę pod własnym szyldem zrezygnowała z pobierania prowizji od zebranej kwoty.

  Odpowiedz
  • 2020.03.17 16:17 Dominik

   Każda fundacja ma koszty. np. Pajacyk ma koszty operacyjne około 10%.
   Nawet jeżeli pobierają prowizję nie widzę w tym nic złego dopóki jest do 10-15%. Najgorsza jest fundacja WWF bardziej zamiast fundacji powiano nazywać się firmą. Z tego powodu niestety znane marki trzeba sprawdzać. Sam możesz w ramach eksperymentu sprawdzić fundację siepomaga ;)

   Odpowiedz
 • 2020.03.17 14:49 M.

  Apropo pomysłowości – przychodzi do starszej osoby pani i pan, mówią, że są z sanepidu i mają obowiązek sprawdzić temperaturę. Po chwili babcia słyszy, że ma gorączkę i że musi natychmiast opuścić mieszkanie i udać się do szpitala, a oni przeprowadzą dezynfekcję. Przeprowadzają, owszem, z pieniędzy i rzeczy wartościowych.

  Odpowiedz
 • 2020.03.18 12:06 konrad

  Niestety jest wiele „fundacji”, które legalnie zbierają środki, które są przeznaczone w większość na wynagrodzenia i „koszty administracyjne”.
  Już z rok temu wysyłałem do dziennikarzy informacje nt. fundacji szlachetny gest.
  Jak ktoś ma czas polecam przeczytać regulamin zbiórek+właścicielem jest Pan jarosław świergiel prowadzący min poniższe firmy
  https://forum.gazeta.pl/forum/w,23,114329324,114329324,Czy_ktos_pracuje_w_Novitel_Firma_zarej_w_Krakow.html

  https://www.gowork.pl/opinie_czytaj,1007679

  Oraz w zarządzie Pan jakub
  https://www.google.com/url?q=https://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,24955896,adwokat-jakub-brykczynski-ma-pojsc-do-wiezienia-za-oszukanie.html&sa=U&ved=2ahUKEwipleG38KPoAhUPPewKHVuSAb8QFjAAegQIBBAB&usg=AOvVaw10K-qZnJrDMvursaLwLHHZ

  Ciekawe jak dużo jest takich naciągaczy. Ostrzegam i Przepraszam za pisownie

  Odpowiedz
 • 2020.03.18 15:08 Pytanie w temacie

  Policja ma kontrolować kwarantanne przez telefon i prosić o pokazanie się w oknie.

  Ale czy ja mam obowiązek wykonywać polecenia głosu w telefonie, ja nie wiem czy to funkcjonariusz. Jak przyjdzie i okaże legitymacje/blachę to co innego. A jak dzwoni z poleceniem ze mam im przez okno pomachać to przecież może być jakiś żart.

  Czy ma obowiązek wykonać polecenie głosu w telefonie? jaka jest tego podstawa prawna?
  Mam obowiązek policjanta ale on ma wcześniej udowodnić kim jest.

  To samo co jeśli nie mam telefonu żadnego? Przecież nie ma obowiązku posiadania telefonu. Ani odbierania domofonu. Przyjdą pod drzwi, zapukają to otworze.

  Odpowiedz
  • 2020.03.18 19:01 odpowiedź

   Nie wiem jaka jest podstawa prawna, ale tak ze zdroworozsądkowego punktu widzenia, po co utrudniać im egzekwowanie kwarantanny domowej?
   Jakie są istniejące ryzyka związane z pokazaniem się komuś w oknie? Nawet jeżeli pokażesz się komuś, kto nie jest policjantem teoretycznie, to chyba lepiej, żebyś się pokazał, niż nie, prawda? (w kontekście np. włamania do mieszkania)

   Odpowiedz
 • 2020.03.18 19:02 odpowiedź

  A jeszcze nie wspomnę o tym, że to, że policjanci nie przychodzą osobiście do twoich drzwi, to jest też środek bezpieczeństwa dla nich

  Odpowiedz
 • 2020.03.18 21:45 Idzia

  Nie podrzucajcie pomyslow

  Odpowiedz
 • 2020.03.19 20:14 mad

  Teraz nagle „prawdziwa” zbiórka z tą samą grafiką?
  https://www.siepomaga.pl/koronawirus

  Odpowiedz
  • 2020.03.19 20:17 Adam Haertle

   Prawdziwa była wcześniej, złodzieje skopiowali prawdziwą wiec nic dziwnego ze skoro skopiowali to podróbka była taka sama… Myślcie ludzie na miłość boską.

   Odpowiedz
 • 2020.03.20 13:06 miki

  Ale samo siepomaga wcale takie święte też nie jest, wysyłają ludziom smsy i maile bez limnka do wypisania się, a rodo nakazuje

  Odpowiedz
 • 2020.03.20 18:17 Docent

  Kilka dni temu zadałem Fundacji Siepomaga takie pytanie :Mam jedno pytanie – czy całość zebranych funduszy / 100 % / będzie przekazana podmiotom oczekującym na pomoc , czy też tylko jakiś procent.
  A jeżeli jakiś procent – to jaki ?
  Do dzisiaj nie otrzymałem odpowiedzi. Nie dajcie się naciągać . Oni wykorzystują sytuację by jak najwięcej zarobić . To jest perfidia .

  Odpowiedz
  • 2020.03.20 19:05 ...

   odpowiedź na pytanie jest powszechnie znana i dostępna w internecie, 6%

   Odpowiedz
   • 2020.03.20 19:13 Adam Haertle

    Naprawdę tak trudno wejsc na stronę zbiórki zamiast zadawać pytania i siać dezinformacje??! Cudowną informacją tego dnia jest dołączenie do akcji systemu płatności PayU. Dzięki temu już teraz oficjalnie możemy powiedzieć, że 100% środków ze zbiórki przekazana zostaje na pomoc pracownikom polskiej służby zdrowia! Dziękujemy! Dodatkowo Fundacja Siepomaga przeznacza na pomoc szpitalom 5 mln zł, które zebrała w ramach akcji 1% podatku.

    Odpowiedz
    • 2020.03.20 20:11 ...

     Fundacja zobowiązuje się, że przekaże środki pieniężne zgromadzone w ramach Zbiórki prowadzonej we współpracy z Partnerem, pomniejszone o 6%, jako darowiznę na rzecz Partnera. Kwota darowizny na rzecz Partnera może być również umniejszona o sumę Darowizn, co do których powstał obowiązek zwrotu Użytkownikowi.
     https://www.siepomaga.pl/regulamin
     jeżeli w tym przypadku zmienili to tylko znaczy że naciski obywatelskie działają

     Odpowiedz
     • 2020.03.20 20:17 adamh

      Od samego początku zrezygnowali z prowizji, nie było potrzeby żadnych nacisków. Najpierw sprawdź, potem sobie gdybaj (lub nie).

     • 2020.03.20 20:57 ...

      19 Marca 2020, 14:30
      Cudowną informacją tego dnia jest dołączenie do akcji systemu płatności PayU. Dzięki temu już teraz oficjalnie możemy powiedzieć, że 100% środków ze zbiórki przekazana zostaje na pomoc pracownikom polskiej służby zdrowia! Dziękujemy! Dodatkowo Fundacja Siepomaga przeznacza na pomoc szpitalom 5 mln zł, które zebrała w ramach akcji 1% podatku.
      https://www.siepomaga.pl/koronawirus
      no to fajnie że od początku zrezygnowali ale dopiero wczoraj to powiedzieli

     • 2020.03.20 21:19 adamh

      Zapomniałeś skrytykować że dorzucili 5 milionów. Idźcie się ludzie w łeb palnąć.

 • 2022.07.13 15:00 Filip

  FYI, trafiłem tu po lince od pana Świergiela i jego fundacji „szlachetny gest” – i niestety nadal naciągają (call center pracuje pełną parą).

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Złodziejskie hieny kradną pod cudzym szyldem pomocy służbie zdrowia

Komentarze