Uwaga na fałszywy sklep Pole Henny – oszuści modyfikują swój schemat ataku

dodał 10 lipca 2018 o 10:08 w kategorii Złośniki  z tagami:
Uwaga na fałszywy sklep Pole Henny – oszuści modyfikują swój schemat ataku

Kreatywność przestępców, silnie motywowanych finansowo, nie zna granic. Tym razem do znanego schematu ataku dodali kolejny etap infekcji komputera ofiar – i ofiar niestety nie brakuje. Pokażcie żonom i innym bliskim.

Otrzymaliśmy kilka zgłoszeń od Czytelników, którzy padli (lub prawie padli) ofiarami starego – nowego schematu oszustów. Zaczyna się, jak często ostatnio, od okazyjnego zakupu klocków Lego, a kończy nie tylko okradzeniem konta, ale także przejęciem kontroli nad komputerem ofiary.

Klocki tanio kupię – pole-henny.com

Opisywaliśmy niedawno dwa różne sklepy z klockami Lego (MojeKlocki.com i Arya-Toys.com), które nie tylko nie wysyłały zakupionego towaru, ale także okradały do zera konta klientów. Tym razem mamy do czynienia z nowym sklepem, który do przebiegu oszustwa dodał próbę infekcji komputera ofiary. Schemat działania przestępców wygląda następująco:

1. „Zakup” klocków.

2. Brak możliwości uregulowania płatności od ręki.

3. SMS z linkiem do fałszywej strony płatności, gdzie wyłudzane są login, hasło i kod jednorazowy.

4. E-mail z linkiem do złośliwego oprogramowania (nowy etap), udającym śledzenie przesyłki.

Pod adresem (kilka opcji):

http://dhl-paczki.ml/list_przewozowy_nr.102321312323_2018_07_05.pdf
http://dhl-paczki.ml/korekta2018_07_05.pdf
http://adobedc.cf/korekta2018_07_05.pdf
http://adobedc.cf/list_przewozowy_nr.102321312323_2018_07_05.pdf

Czeka alert dla ofiary:

A następnie link do pobrania złośliwego oprogramowania:

Złośliwy kod

Serwowany plik jest nam znany – co ciekawe, był użyty w opisywanym przez nas ataku za pośrednictwem NSZZ Solidarność Stoczni Gdańskiej. Co więcej, ten sam przypadek powiązany jest z wyciekiem z sieci Play. Prawdopodobnie na listę ofiar przestępców trafiła i pracownica salonu sieci Play, i ktoś zajmujący się stroną internetową NSZZ Solidarność. W pliku jest popularny koń trojański Netwire, umożliwiający kradzież danych z komputera ofiary, w tym np. jej haseł.

To dzieje się nadal

Mimo naszych ostrzeżeń wiemy o wielu ofiarach tych ataków – trafiają na nie Wasi znajomi, przyjaciele i rodzina. To, że czytacie z3s, nie znaczy, że Wasi bliscy właśnie nie „kupują” klocków z komputera obok. Dajcie im znać, jak wygląda schemat działania przestępców, bo ciągle za mało ludzi zdaje sobie z tego sprawę.

Powyższe przykłady trafiają do naszej prezentacji o tym, jak być bezpiecznym w sieci, która pokazuje tylko aktualne i realne zagrożenia dla użytkowników. Możemy pokazać ją także w Waszych firmach – wystarczy nas zaprosić.

Security Awareness - szkolenie dla personelu